Rozdziełnica daleko od GSU - jak rozwiązać?

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
tilnen
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: pn lis 27, 2017 0:30

Rozdziełnica daleko od GSU - jak rozwiązać?

Post autor: tilnen » śr paź 02, 2019 7:10

Witam wszystkich,

Proszę o poradę. Mam wyprowadzoną bednarkę z uziomu fundamentowego. Zmieniła mi się troszkę koncepcja, i chciałbym RG przenieść kawałek dalej niż pierwotnie planowałem, zwiększyłaby się tym samym odległość do bednarki do ok. 1,5m. Powadźcie mi co najlepiej zrobić z dostępnych wariantów:

1) poziomo w ścianie dać kolejny kawałek bednarki połączony z tym wychodzącym z fundamentu i zrobić GSU tuż pod RG.
2) zrobić GSU tam gdzie jest teraz bednarka i pociągnąć kabel miedziany 16mm2 do RG. Chyba odpada bo za daleko będzie od SPD do GSU...
3) zrobić GSU tam gdzie jest teraz bednarka, a tuż nad nią malutką rozdzielnicę na SPD (+ stycznik). Dalej od GSU już polecę czymś grubym na szynę PE w RG (te 1,5m powiedzmy). Plus jest takie ze w razie "W" jakby miało SPD "ekslodować" to nie poniszczy innego sprzętu.

Ja osobiście jestem z wyjściem nr 1 bo jest najtańsze, z drugiej strony mała rozdzielniczka i stycznik to tez nie sa jakieś duże koszty...
Nie jestem elektrykiem ale czy długość przewodu miedzy SPD a GSU nie wynika z oporu odcinka kabla/przewodu pomiedzy nimi? Bo jeśli tak to taka stal z której wykonana jest bednarka (mam stalową nie miedzianą) ma większy opór właściwy niż miedź i mniejszy opór ma kabel 16mm2 niż bednarka 90mm2 (30/3).

Układ zasilania z ZE TNC, linia napowietrzna i z 50m kabla w ziemi do skrzynki z układem pomiarowym, potem WLZ do domku ok. 10m 4x10mm2.
SPD planuję B+C Dehn DSH TNS 255 - tak wiem nie potrzebny TNS wystarczyłby TNC 3+0 ale widzę że taniej wychodzi TNS nić TNC (pewnie więcej tego się przedaje). Po prostu nie podepnę styku wejściowego N i wyjdzie na to samo. Oczywiście jak znajdę taniej DSH TNC 255 to taki kupię.

A to jeszcze przy okazji spytam. Warto rozłączać PEN na styczniku? Czy olać i tylko fazy rozpinać?
Czy takie aparaty ledowe wskaźniki napięcia wymagają oddzielnego zabezpieczenia eskami? Tak się zastanawiam, bo jest przedlicznikowe jakby coś przecież a te aparaty z lampkami to grosze kosztują jak się uszkodzą....Jedyna niedogodność, że jakby zwarły to wywali eskę typu B która je zabezpiecza, przedlicznikowy C (powinien) nie zareagować i obiekt ma nadal zasilanie. Zastanawiam się nad sensem tego nie ze względów finansowych (30zł) tylko szkoda mi miejsca w RG bo już na żyletki jestem:)

Z góry dziękuję za pomoc.Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie
 

emigrant
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 30
Rejestracja: pn lip 27, 2015 7:27

Rozdziełnica daleko od GSU - jak rozwiązać?

Post autor: emigrant » czw paź 03, 2019 14:12

Przedłużyć bednarkę drugą bednarką z dość sporym zakładem na 4-6 śrub M8 lub M10. Nakrętki samohamowne.

tilnen
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: pn lis 27, 2017 0:30

Rozdziełnica daleko od GSU - jak rozwiązać?

Post autor: tilnen » wt paź 08, 2019 4:39

A jak to się ma do oporu takiego połączenia? Bo jak napisałem mniejszy opór będzie miał przewód miedziany 16mm2 (nie wspominając 25mm2) niż bednarka stalowa 3x30mm.

Chętnie dowiem się dlaczego lepiej bednarkę niż przewód.

ODPOWIEDZ