Rozłącznik bezpiecznikowy, a pierwszeństwo rozłączania linii N

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
w1told
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: w1told » śr lip 15, 2020 13:31

Dzień Dobry,

Już kilka razy wymieniałem bezpieczniki (32A) w szafce ZK Energetyki, a jest to problematyczne.
Myślę o zastąpieniu zwykłego rozłącznika izolacyjnego FR 3 liniowego na rozłącznik bezpiecznikowy np. Z-SLS/CB/3+N z funkcją sygnalizacji przepalenia wkładki EATON 167283. Wstawiłbym bezpieczniki topikowe D02 20A lub 32A i w razie przepięcia, wymieniłbym u siebie, nie na ulicy.

Pytanie: czy rozłącznik ten działa w taki sposób, że najpierw rozłącza linie fazowe, dopiero N, a przy włączaniu odwrotnie? Może ktoś ma taki aparat lub badał ten temat.

Pozdrawiam serdecznie

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: dawidgta » sob lip 18, 2020 7:20

w1told pisze:
śr lip 15, 2020 13:31
Już kilka razy wymieniałem bezpieczniki (32A) w szafce ZK Energetyki, a jest to problematyczne.
Myślę o zastąpieniu zwykłego rozłącznika izolacyjnego FR 3 liniowego na rozłącznik bezpiecznikowy np. Z-SLS/CB/3+N z funkcją sygnalizacji
Kolego coś chyba namieszales rozłącznik izolacyjny nie jest jest zabezpieczeniem i nie może wyzwalać/przepalać się. Służy od do odłączenia zasilania. W ZK nie napisałeś jakie masz te zabezpieczenie 32A czy topiki czy nożycowe bezpieczniki. Jaki masz układ sieci w TN-C nie wolno rozłączać przewodu PEN. Rozłącznik izolacyjny nie może być zastąpiony rozłącznikiem bezpiecznikowym.

ODPOWIEDZ