Różnice TN-S a TN-C-S w domu jednorodzinnym

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
padre
Czytelnik
Czytelnik

Różnice TN-S a TN-C-S w domu jednorodzinnym

Post autor: padre » ndz mar 18, 2018 14:04

Witam,
Zarejestrowałem się z n tym forum, aby zadać/poradzić się w sprawie bezpieczeństwa układu sieciowego w budynku jednorodzinnym.
Mój dom jest z lat 70-tych. Instalacja w nim była wykonana w układzie TN-C. Obecnie części została zmodernizowanie w układ sieciowy TN-C-S.
Przyłącze NN - TN-C z sieci jako, że to jest wieś, wiec i powszechnie takie układy od trafo tutaj panują. (sprawdzone w ZE)
Obecnie cześć sieci po modernizacji pracuje w układzie TN-C-S, czyli w tablicy rozdzielczej wykonywany jest podział na listwie PE przewodu PEN na PE i N i listwa PE jest uziemiona przez GSU, a wartości rezystancji uziemienia zmierzona to 4,91 Oma.
Rożnie mówią o poziomie bezpieczeństwa układ TN-C-S. Dla przykładu ktoś „straszy” upaleniem się przewodu PEN przed punktem rozdziału a za wzór podaje najbezpieczniejszy układ TN-S.
Mówią też, że to uziemienie punktu rozdziału w razie upalnie PEN nie wystarczy do zadziałanie np. wyłącznika B16 A. Stąd chciałem poprosić o opinię. …
Ale czy w układzie TN-S na który przechodzi się również w budynku np. w złączu i do tego budynku dochodzi układ TN-C i w sytuacji, kiedy zrywa się PEN na linii nie do chodzi do sytuacji niebezpieczniejszego poniesienia się napięcie w układzie 3 faz?

Moim zdaniem najważniejszą sprawą jest uziemieni punktu rozdziału, gdyż w układ TN-S bez uziemiania jest równie niebezpieczny jak TN-S-C bez uziemienia, ponieważ ten układ nadal będzie zależy tylko od przewodu PEN przyłącza NN niezależnie dokąd te PEN dociera i gdzie jest podzielony.
Pozdrawiam,

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

ODPOWIEDZ