Rozporządzenie MI a WLZ

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
dominik.dk
Rozmówca
Rozmówca

Rozporządzenie MI a WLZ

Post autor: dominik.dk » pn sty 11, 2021 17:07

Czy dobrze rozumiem rozporządzenie MI w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a dokładnie chodzi mi o paragraf 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
(…)
2) oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych;
(…)

czyli WLZ w przypadku zasilania trójfazowego powinien być 5 żyłowy a w przypadku jednofazowego 3 żyłowy?

Co jeśli w projekcie WLZ jest 5 żyłowy a ułożono by mimo wszystko 4 żyłowy, chociażby ze względu na koszty. Czy po prostu jest projekt i tego trzeba sie trzymać? Głównie chodzi mi o sytuację dotyczącą domków jednorodzinnych.

A może w ogóle nie było pytania bo WLZ nie jest obwodem rozdzielczym?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Rozporządzenie MI a WLZ

Post autor: elmontjs » pn sty 11, 2021 23:17

dominik.dk pisze:
pn sty 11, 2021 17:07
Co jeśli w projekcie WLZ jest 5 żyłowy a ułożono by mimo wszystko 4 żyłowy, chociażby ze względu na koszty.
Masz kolego treść rozporządzenia, masz projekt zgodny z rozporządzeniem, więc wybacz ale argument ekonomiczny nic tu nie usprawiedliwia - to błąd.
Człowiek uczy się całe życie i ...

dominik.dk
Rozmówca
Rozmówca

Rozporządzenie MI a WLZ

Post autor: dominik.dk » śr sty 13, 2021 8:09

Dzięki za odpowiedź.

A co jeśli w projekcie WLZ jest 4x?

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Rozporządzenie MI a WLZ

Post autor: elmontjs » śr sty 13, 2021 10:59

dominik.dk pisze:
śr sty 13, 2021 8:09
Tu zdania są podzielone, bo niektórzy nie uznają WLZ-ów jako części odbiorczej, choć takich projektów jest już coraz mniej (moje obserwacje). W każdym razie 4-żyłowy WLZ jest niezgodny z literą prawa.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Rozporządzenie MI a WLZ

Post autor: elmontjs » śr sty 13, 2021 11:00

dominik.dk pisze:
śr sty 13, 2021 8:09
Tu zdania są podzielone, bo niektórzy nie uznają WLZ-ów jako części odbiorczej, choć takich projektów jest już coraz mniej (moje obserwacje). W każdym razie 4-żyłowy WLZ jest niezgodny z literą prawa.

ODPOWIEDZ