Schemat podłączenia różnicówki

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
kddl
Rozmówca
Rozmówca

Schemat podłączenia różnicówki

Post autor: kddl » ndz lis 06, 2016 23:09

Witam, jestem tu nowy, mam prośbę do elektryków mianowicie chodzi mi o pytanie czy schemat który jest w załączniku jest prawidłowo podłączony, czy trzeba coś zmienić? bardzo prosiłbym o pomoc.
Załączniki
podlaczenie.JPG
podlaczenie.JPG (69.71 KiB) Przejrzano 14126 razy

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

arlix
Rozmówca
Rozmówca

Re: Pytanie dotyczące mojego schematu podłączenia różnicówki

Post autor: arlix » pn lis 07, 2016 0:05

Czy uklad sieci to TN-C?

Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: Pytanie dotyczące mojego schematu podłączenia różnicówki

Post autor: Bogdankiz » pn lis 07, 2016 6:25

Układ jest źle podłączony, nie podłącza się różnicówki 3-faz do obwodów 1-faz

ps. co to jest to "uziom ziemia" ?
Pozdrawiam Bogdan :)

kddl
Rozmówca
Rozmówca

Re: Schemat podłączenia różnicówki

Post autor: kddl » pn lis 07, 2016 15:23

Witam, uziom ziemia tzn w ziemi (położony) mam wkopany 3-4 metry 8mm drutu na około 80 cm głębokości przy fundamencie jest połączony z 5mm kablem uziemiającym, który ma być jako uziemienie w gniazdku. jeśli chodzi czy to układ TN-C z tego co czytałem w wikipedi to chyba tak. zastanawiam się czy nie dać drugiego uziemienia z bednarki potem kablem do szyny PE, może ten sposób by to działało. Miałem 2 elektryków i każdy mi tłumaczył na swój sposób, i ten powyższy schemat został jako ostatni dlatego mam wątpliwości czy dobrze jest wykonane.

Torkam
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Torkam » pn lis 07, 2016 15:50

Kolego ... z tym "uziomem" to weź doświadczonego elektryka niech Tobie to dobrze sprawdzi!!
Pisać możesz jedno, a w praktyce minimalna zmiana i jest coś innego.
To chodzi o Twoje i Twoich bliskich bezpieczeństwo!!

Co do schematu ... ogólnie to tylko zdjęcie.
Nie powinno dawać się RCD 3faz do układów 1 faz.
Mam nadzieję, że Wiesz jakie przekroje dać itd...

Jeśli jesteś z okolic Malborka, Starogardu Gdańskiego ... to podjadę do Ciebie na kawę i sprawdzimy co w trawie piszczy ...
Kłótnia z debilem jest jak zapasy ze świnią w błocie!
Po jakimś czasie dostrzegasz, że świni się to podoba ....

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » pn lis 07, 2016 15:57

Ma Kolega wątpliwości. I słusznie, bo jeśli się nie posiada wiedzy technicznej, to wątpliwości zawsze będą. Zakładając, że mamy układ
TN-C i pomijając zły dobór różnicowki można to jakoś zaakceptować, pomimo tego, że każde zabezpieczenie innego producenta. Ale co, jeśli tam jest układ TT? Może Kolega sprawdzi najpierw w Wikipedii? Dla TT już nie jest dobrze.
Było dwóch elektryków i jak rozumiem, żaden zaufania nie wzbudził, czy może za dużo chcieli? Taniej będzie wyszkolić się zdalnie przez internet...

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » pn lis 07, 2016 17:27

Wszyscy krzyczą o uziom i układ sieci (słusznie zresztą), a nikt nie zwrócił uwagi na żarówkę. Fazę podajemy na ten styk u góry żarówki, nigdy na gwint!

kddl
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: kddl » pn lis 07, 2016 17:33

Witam ponownie dodaję zdjęcia z podłączenia może to coś pomoże w wyjaśnieniu, kolor kabli fazowych zmostkowanych z tzw. S jest niebieski wiem że powinien być brązowy ale nie starczyło brązowego kabla dlatego jest niebieski kolor.

Torkam
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Torkam » pn lis 07, 2016 18:05

O matulu .....

Nie komentuje:
- sposobu połączeń i kolorów oraz brak listwy/grzebienia
- rozbieżności zabezpieczeń,
- RCD 3faz,
- brak zabezpieczeń LK które nie jest jeszcze włączone,
- chudziny PE do "uziomu"
- braku tulejek,
To wszystko wynika z małej wiedzy i dodatkowo może z zaniedbania, braku funduszy, a może nie wiedzy że coś istnieje lepszego ...ok, to wszystko zmienisz ale, do licha co Ty masz podłączone od licznika do RCD ????

Coś białego dwa razy łączonego z dodatkiem brązowego bo zabrakło, a na koniec otulone taśmą...

Pamiętaj kolego że przykryje to tynk, ładna farba i wściekłość kobiety jak będzie trzeba z jakiegoś powodu wymienić ten cud zwany przewodem "od licznika".
Kłótnia z debilem jest jak zapasy ze świnią w błocie!
Po jakimś czasie dostrzegasz, że świni się to podoba ....

kddl
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: kddl » pn lis 07, 2016 18:34

Hmm, powiem tak mi też to zbytnio się nie podoba, ale znajomy elektryk mówił że to ma działać, mianowicie ten gruby kabel z dawnych czasów dostałem za darmo ma 40 metrów do licznika jest wkopany w ziemie miał 7 przewodów miedzianych + 1 miedziany owinięty między izolacjami (kabel nie ma nigdzie przypalonych końcówek ani przerwań jest bardzo masywny )dlatego każda faza jest splątana z 2 kablami , mianowicie 1 faza 2 białe kable, druga faza 2 następne białe kable, 3 faza ma dwa brązowe kable , a zerowy (neutralny) ma też dwa kable jeden niebieski drugi pleciony miedzy 2 izolacjami, dzięki temu są mocne , tak mi elektryk mówił, w sumie już uruchamiałem wszystkie tzw eski i robiłem próbę pod obciążeniem nic się nie działo i wszystko chodziło, zależy mi tylko aby różnicówka zadziałała i uziemienie w razie ewentualnego zwarcia lub przebicia.

ODPOWIEDZ