Stary dom jednorodzinny, "nowa" instalacja.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
groggu90
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: groggu90 » czw maja 13, 2021 10:16

Witam wszystkich.

Od pewnego czasu nurtuje mnie stan instalacji w moim domu.

Zasilanie TN-C, doprowadzone napowietrznie do ZK na budynku. Tam zrobiony podział PEN, punkt podziału uziemiony - uziom otokowy wzdłuż dwóch ścian.

Następnie WLZ 5x10mm2 CU. Następnie w domu zabezpieczenie przedlicznikowe, na licznik trafia L1,L2,L3 i N, a PE bezpośrednio na szynę PE. N zza licznika wchodzi na szynę N. W tym miejscu jest zrobione połączenie obu szyn (N i PE)

Tu jest pierwszy zonk, gdyż kłóci mi się to z faktem, iż raz rozdzielonego PEN nie wolno ponownie łączyć. Brak jest też GSW. Dodatkowo, mimo iż do gniazdek dochodzą przewody 3 żyłowe, w puszkach przy suficie jest zrobione zerowanie, a PE, które dochodzi od RG do puszki wisi w powietrzu.
Dodatkowo przewody N obwodu oświetlenia i gniazd dla danego piętra też są spięte razem w puszkach. Zastanawiam się jak ten stan poprawić.

Według mojej skąpej wiedzy można by było rozpiąć szyny N i PE, usunąć zerowanie z puszek, zapewnić ciągłość przewodu PE od RG do gniazd i wypustów oświetleniowych, rozdzielić przewody N obwodów gniazd i oświetlenia w puszkach.

Następnie zabezpieczyć obwody trzema jednofazowymi wyłącznikami RCD, jako ochrona uzupełniająca. Nie zamierzam się za to zabierać sam, ale chcę wiedzieć czego mniej więcej wymagać od elektryka.

Czy konieczne jest wykonanie GSW? (woda na miedzi, CO też).
Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

ElektrykwLublinie
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: ElektrykwLublinie » pn maja 24, 2021 9:46

Najlepiej byłoby zachowac ciągłość PE od gniazd.
Elektryk, Lublin i okolice. Szkoła, SEP, DSB, IPAF

https://elektrykwlublinie.pl
https://praktykaelektryka.wordpress.com/

ODPOWIEDZ