Uderzenie pioruna a niedziałające sprzęty RTV.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
4adstudio.pl
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: ndz maja 19, 2019 19:23

Uderzenie pioruna a niedziałające sprzęty RTV.

Post autor: 4adstudio.pl » ndz maja 19, 2019 19:32

Na początek opiszę trochę sytuacje gdyż zaczynam wątpić w moje szczęście.

1. Mieszkamy w starym domu około 100 letnim z całkowicie nową instalacją elektryczną robioną 3 lata temu. Po roku mieszkania piorun uderzył gdzieś w okolicy i uszkodził 1. dekoder od vectry oraz port hdmi Plazmy pomimo faktu że były odłączone od prądu czy od internetu !

2. Mając na uwadze powyższe zakupiłem jakiś tam tani telewizor dla dzieci. Sobie natomiast sprawiłem projektor - podłączony tylko do XBoxa. Dosłownie wczoraj - nie było nas w domu gdzieś w pobliżu walnął piorun uszkodzenia 1. projektor - miejsce gdzie jest port hdmi cały czas się grzeje 2. telewizor - świeci się standby ale się nie włącza. Dekoder od vectry działa - xbox działa. Wszystkie inne sprzęty jak tuner radiowy wzmacniacz cd itp działają. Czy powodem może być jakieś wadliwe wykonanie instalacji czy jest to po prostu mój wielki pech ?Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie
 

Awatar użytkownika
opornik
Ekspert
Ekspert
Posty: 3308
Rejestracja: śr lip 23, 2003 22:01
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Uderzenie pioruna a niedziałające sprzęty RTV.

Post autor: opornik » ndz maja 19, 2019 20:00

Po pierwsze, nie wiadomo jaka była droga przepięcia po wyładowaniu. Jeżeli po sieci zasilającej budynek w energię elektryczną to należy zapytać czy masz w rozdzielnicy zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.
Po drugie, wyładowanie w pobliżu (w drzewo, krzaka, sąsiedni budynek, maszt BTS czy po prostu w glebę) wytwarza PEM które przenosi się w powietrzu i indukuje napięcia we wszystkim co jest metalem. Przed tym się nie obronisz. Pozostaje tylko ubezpieczyć się na taką okoliczność.
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku.
Karta Ratownicza

brozyna66
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: ndz lis 22, 2009 16:05
Lokalizacja: jaworzno

Uderzenie pioruna a niedziałające sprzęty RTV.

Post autor: brozyna66 » pt maja 24, 2019 11:53

Zabezpieczenia w rozdzielnicy to stanowczo za mało.One nie zabezpieczą przed przepięciami indukowanymi w kablach pomiędzy rozdzielnicą a odbiornikiem.Do tego stosujemy dodatkowo zabezpieczenia klasy D. Oraz zabezpieczenia na kablach antenowych i innych wchodzących do budynku z zewnątrz. Tylko wtedy jest to w miarę skuteczne.Zabezpieczenie tylko w rozdzielnicy jest pójściem na łatwiznę.

ODPOWIEDZ