Uziemienie radiostacji

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
SQ5VCO
Rozmówca
Rozmówca

Uziemienie radiostacji

Post autor: SQ5VCO » pn lut 24, 2020 18:27

Dzień dobry,

Jestem krótkofalowcem i przymierzam się do mojej pierwszej domowej radiostacji.
Napotkałem na problem uziemienia oraz zastosowania ogranicznika przepięć. Konsultowałem się z moim elektrykiem, ale też nie jest pewien jak powinno być to wykonane. Szukamy więc rozwiązania. Zaznaczam, że prace i pomiary będzie wykonywał elektryk z uprawnieniami, chodzi mi tylko o to, że chcemy zweryfikować pomysł.

Sytuacja:
Dom jednorodzinny parterowy, instalacja odgromowa, uziom fundamentowy.
Antena drutowa rozciągnięta w ogrodzie od ściany szczytowej domu do drugiego wysokiego punktu z dala od budynku prowadzenie kabla koncentrycznego po ścianie, aż do pomieszczenia radiostacji.
Kabel koncentryczny wchodzi do budynku ok. pół metra nad gruntem i zaraz za ścianą łączony jest do radia. Przy punkcie wejścia kabla koncentrycznego zastosowany jest na nim ogranicznik przepięć.

Sytuacja tego typu, jeżeli chodzi o wejście do budynku:
Obrazek

Niedaleko wejścia tego kable antenowego jest rewizja instalacji odgromowej. Moje pytanie brzmi czy zgodne z przepisami jest podłączenie zacisku uziemiającego ogranicznika przepięć do bednarki w rewizji odgromówki (wydaje mi się, że nie, ponieważ w przypadku uderzenia w instalację odgromową w tym miejscu zrobi się dzielnik napięcia i część prądu piorunowego zostanie wprowadzona po kablu koncentrycznym do budynku).

Elektryk sugeruje zrobienie do tego odgromnika oddzielnego uziomu za pomocą szpilek. Bardziej doświadczeni koledzy krótkofalowcy (oraz radioamatorskie podręczniki specjalistyczne - np. ARRL Handbook) sugerują ponad to podłączanie tego dodatkowego uziomu do uziomu fundamentowego, ale nie w rewizji odgromówki tylko w innym miejscu. Chodzi o to, aby nie stworzyć dwóch różnych "uziomów", tylko zrobić połączenie wyrównawcze pomiedzy GSW, a szpilką do uziemienia odgromnika (np. kablem PE 16mm2 w rurce na zewnątrz budynku, bo inaczej trzeba by przekuwać to połączenie przez cały dom, GSW jest daleko).

Ogólnie patrząc z punktu widzenia zaleceń do uziemiania radiostacji powinno się stworzyć w pomieszczeniu radiostacji miejscową szynę wyrównawczą (MSW) do której uziemione będzie radio, zasilacz i po drugiej strony ściany na wejściu kabla antenowego odgromnik). MSW powinna być połączona w miarę krótko do szpilki, ale jednocześnie pociągnięta w celu ekwipotencjalizacji do GSW (obok rozdzielni mam pomieszczenie gospodarcze, gdzie jest wyprowadzona nieużywana bednarka z uziomu fundamentowego i tam elektryk mógłby pociągnąć to połączenie wyrównawcze na około budynku. Załączam rysunek.

Obrazek

Czy to co piszę ma sene (wydaje mi się że tak, gdyż jest zgodne z publikacjami o uziemieniu radiostacji) i jak to zrobić, żeby było również zgodne z przepisami.

Serdecznie pozdrawiam,

Adam

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Uziemienie radiostacji

Post autor: elmontjs » pn lut 24, 2020 19:02

Nie znam się na krótkofalarstwie, nie wiem czy są jakieś inne wymagania, ale wydaje mi się, że wystarczy jak Twoje radio podłączysz do GSW , które też powinno być połączone z uziemieniem o którym piszesz.
Człowiek uczy się całe życie i ...

SQ5VCO
Rozmówca
Rozmówca

Uziemienie radiostacji

Post autor: SQ5VCO » pn lut 24, 2020 20:13

Czyli tak jak narysowane? PE 16 mm2 do GSW (no prawie, bo do bednarki obok rozdzielni, ale to w sumie praktycznie ten sam punkt), a oprocz tego na tym samym potencjale szpilka dodatkowa obok pomieszczenia z radiem? (zakładając, że nie ma szczególnych wymagań i mamy tu do czynienia ze zwykłym odgromnikiem anteny).

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Uziemienie radiostacji

Post autor: elmontjs » pn lut 24, 2020 22:31

SQ5VCO pisze:
pn lut 24, 2020 20:13
a oprocz tego na tym samym potencjale szpilka dodatkowa obok pomieszczenia z radiem?
Ja nie widzę sensu tej szpilki; czemu ona miałaby służyć?

SQ5VCO
Rozmówca
Rozmówca

Uziemienie radiostacji

Post autor: SQ5VCO » wt lut 25, 2020 6:53

Moim zdaniem szpilka po to, żeby zapewnić od odgromnika krótką drogę do ziemi, zamiast po kablu 16mm2 na około budynku do kotłowni (to połączenie ma tylko wyrównywać potencjał uziomu wbijanego z uziomem fundamentowym).

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Uziemienie radiostacji

Post autor: elmontjs » wt lut 25, 2020 10:59

Ta szpilka sytuacji nie pogorszy, tyle, że szczerze wątpie w jej skuteczność. Droga do "ziemi" może bedzie krótsza niż przez SPW, ale rezystancja, podejrzewam, już zdecydowanie większa. Moim zdaniem szpilka nie zaszkodzi, ale i nie przyniesie wielkiego pożytku.
Domyślam się tylko, że ten ochronnik jest do zabezpieczenia wejścia antenowego i myślę że służy do likwidacji wyindukowanych w antenie impulsów. O ochronie bezpośredniego wyładowania w antene nie masz co marzyć, więc (tak myślę ) że jest to jakiś warystor, w najlepszym razie iskiernik z warystorem, który obetnie impulsy (zewrze ze sobą) i odprowadzi do układu uziomowego. Wiec całe wyżej opisane zjawisko dzieje się jeszcze przed uziemieniem. Zwarty ładunek musi być odprowadzony do ziemi a tu liczy się rezystancja uziemienia. Obrazowo: co z tego, że będziesz miał 1m do szpilki o Ruz na poziomie np 100om, jak lepiej ładunek odprowadzi 10m linki Cu16 do uziemienia np 2om. Linka też ma swoją rezystanjcę, ale będzie ona pomijalnie mała w stosunku do rezystancji uziemienia szpilki.
Na pewno odradzam układ, w którym chciałbyś radiostacje uziemić tylko przez szpilkę a zasilanie podpiąć do sieci z uziemionym przewodem PE (porzez SPW) , czyli dwa oddzielne układy uziomowe.

SQ5VCO
Rozmówca
Rozmówca

Uziemienie radiostacji

Post autor: SQ5VCO » wt lut 25, 2020 11:05

Mogłbyś wyjaśnić dokładniej jak NIE ROBIĆ? Bo nie do końca rozumiem.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Uziemienie radiostacji

Post autor: elmontjs » wt lut 25, 2020 11:28

SQ5VCO pisze:
wt lut 25, 2020 11:05
Mogłbyś wyjaśnić dokładniej jak NIE ROBIĆ? Bo nie do końca rozumiem.
... chodzi o to, że niezależnie czy użyjesz tej szpilki , czy nie , odradzam rezygnowanie z podłączenia radiostacji do SPW (mimo że galwanicznie będzie ona podłączona za pomocą przewodów PE w instalacji i przewodzie zasilającym). Jeżeli już chcesz zastosować tą szpilkę , zrób to tak, jak narysowałeś na pierwszym rysunku.

SQ5VCO
Rozmówca
Rozmówca

Uziemienie radiostacji

Post autor: SQ5VCO » wt lut 25, 2020 11:56

Rozmawiałem z jednym człowiekiem specjalizującym się w instalacjach odgromowych i powiedział, że ciągnięcie tak daleko (ok. 16m) wyrównania do GSW może spowodować zbyt duży spadek napięcia i ogranicznik nie zadziała prawidłowo. Sugerował pociągnięcie koncentryka do GSW i powrót do radia (strasznie kłopotliwe rozwiązanie). Alternatywnie wpięcie ogranicznika w rewizji odgromówki, ale tego trochę się boję). Wydaje mi się, że jeżeli dałoby się wbić kilka szpilek i uzyskać odpowiednio niską rezystancję, żeby wspomóc to połączenie wyrównawcze do GSW, to mogłoby być lepiej.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Uziemienie radiostacji

Post autor: elmontjs » wt lut 25, 2020 12:23

Tyle, że ty nie masz do czynienie z instalacją odgromową
Ostatnio zmieniony wt lut 25, 2020 12:26 przez elmontjs, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ