Wagi czy "esy" przerabianie isntalacji

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Dee Jay.Piątek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Dee Jay.Piątek » wt sty 28, 2020 18:19

Witam! Musze rozdzielic obwód z kabla 4mm na 3 obwody 2,5mm

Na jednym obwodzie ma być terma wraz z oświetleniem łazienki i gniazdkiem do ewentualnej suszarki itp.

Drugi do piekarnika i okapu w kuchni.

Trzeci do lodówki, pralki + urządzenia kuchenne.

Obecnie wszystko jest na jednym obwodzie 2,5mm2 zabezpieczonego "esem" 20A.

Kabel 4mm2 służył do zasilania hydroforu więc postanowiłem go wykorzystać jako iż idzie prosto ze skrzynki rozdzielczej i nic nie jest pod niego wpięte.

I pytanie jest następujące. Czy mogę to po prostu spiąć na wago/kostce a w rozdzielni założyć np. b20A/b16A i będzie ok, czy zakupić mała skrzynkę rozdzielcza i dodatkowo do każdego z tych 3 obwodów zastosować 16A zabezpieczenie.

Mam nadzieję że napisałem wszystko co potrzeba ale mogę się mylić. Z góry dziękuję za sugestie.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: dawidgta » śr sty 29, 2020 22:52

Jedno i drugie rozwiązanie jest nieprawidłowe każde urządzenie powyżej 2 kW ma mieć swój osobny obwód a także być zabezpieczone dobranym odpowiednim zabezpieczeniem i spełniać warunki SWZ. Tak po skrócie wyjaśnione.
Więc to jest praca dla osoby wykwalifikowanej w tym kierunku z odpowiednim sprzętem i uprawnieniami. 😉

Dee Jay.Piątek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Dee Jay.Piątek » czw sty 30, 2020 9:26

Może inaczej. Pytanie powinno być bardziej w stylu jakie jest mniejsze zło ;) Do tej pory było to wszystko na jednym o wodzie 1,5mm gdzie po drodze zasilany był jeszcze jeden pokój.

Ogólnie instalacja w domu jest tragiczna pod względem podziału.
Są tylko 2 esy po 63A jeden na parter drugi na piętro z nich wychodzą kable 2,5mm i na tym chula cały dom.

Tak jak napisałem chciałem odciążyc instalacje i zapobiec grzaniu się kabli a ze znalazlem taką opcję jak wyżej to chciałem coś po prostu poprawić w trosce o własne bezpieczeństwo

Dee Jay.Piątek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Dee Jay.Piątek » czw sty 30, 2020 9:27

Esy zastąpiły zwykle bezp bodajże topikowe "korki" stąd zapewne taka wizja osób które to robiły.

Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: dawidgta » czw sty 30, 2020 22:33

Dee Jay.Piątek pisze:
czw sty 30, 2020 9:26
Ogólnie instalacja w domu jest tragiczna pod względem podziału.
Są tylko 2 esy po 63A jeden na parter drugi na piętro z nich wychodzą kable 2,5mm i na tym chula cały dom.
Chyba żartujesz przewód 2.5mm2 jest zabezpieczony 63A bezpiecznikiem.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » czw sty 30, 2020 23:05

Jedyna rada, wezwac elektryka niech to wszystko ogarnie, dopasuje zabezpieczenia do przekroju przewodów nim to wszysko się spali.
Wiadomo ktoś musi to sprawdzić, pomierzyć. Instalacja musi być bezpieczna, a rady dawane przez internet nie zrobią z pytającego fachowca.
Nie szukaj mniejszego zła tam gdzie już jest źle.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

ODPOWIEDZ