Współczynnik zmniejszający dla wiązki przewodów

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Mgr_Inz_KonradR
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 23
Rejestracja: pt lut 07, 2020 14:16

Współczynnik zmniejszający dla wiązki przewodów

Post autor: Mgr_Inz_KonradR » ndz lut 07, 2021 22:34

Studiuję normę PN-IEC 60364-5-523:2001 i prosiłbym o upewnienie czy poprawnie dobieram wartości współczynników i dopuszczalnych obciążeń długotrwałych.

Przypadek: instalacja wykonana przewodami LgY (H07V-K) w rurach instalacyjnych prowadzonych na tynku, w rurach w bruzdach w ścianach z betonu komórkowego i w rurach w posadzce. Dziesięć obwodów z 2 żyłami obciążonymi, 1 z trzema, wszystkie w jednej zbiorczej rurze. Innej możliwości dla nieinwazyjnego poprowadzenia instalacji w tym budynku raczej nie ma.

Czy dla takiego sposobu prowadzenia przewodów przyjąć współczynnik zmniejszający wg.:

a) "Wiązka w powietrzu lub na
powierzchni, wbudowana lub
obudowana"

czy:

b) "W pojedynczej warstwie na ścianie,
podłodze lub w nie perforowanym
korytku instalacyjnym"

Ja rozumiem, że "a", 0,45 - czy dobrze? Czy przy założeniu, że jest to instalacja w układzie gwiazdowym (przepraszam za nazwę, jeżeli nieadekwatna), maksymalnie dwa gniazda lub kilka punktów oświetleniowych led na jednym obwodzie, odbiory przeciętne dla gospodarstwa domowego - jest zasadne aby do gniazd zabezpieczonych wyłącznikiem B16 doprowadzić przewód LgY 4mm2 a pozostałe (LgY 2,5mm2) zabezpieczyć wyłącznikiem B10?

I jeszcze - czy stosuje się tu uwaga:

"– Jeżeli w grupie występuje n przewodów jednożyłowych, można przyjąć, że grupa ta składa się z n/2 obwodów z dwiema obciążonymi żyłami lub z n/3 obwodów z trzema obciążonymi
żyłami."Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych
 

ODPOWIEDZ