Wybija korek

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Pajejek
Rozmówca
Rozmówca

Wybija korek

Post autor: Pajejek » pn maja 10, 2021 10:45

Witam.
Ostatnio w domu mam problem albowiem często pali mi korki. Część jest 20A a część 25A czy mogę wszystkie wymienić na 25A ?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Wybija korek

Post autor: elmontjs » pn maja 10, 2021 11:25

Pajejek pisze:
pn maja 10, 2021 10:45
czy mogę wszystkie wymienić na 25A ?
...oświetlenie max. 10A, gniazda max. 16A i to w zależności w jakiej kondycji jest Twoja instalacja. W przeciwnym razie za niedługo po instalacji elektrycznej zostanie wspomnienie; obyś nie musiał wzywać straży pożarnej. najlepiej wezwij elektryka, niech przeglądnie TB i puszki, zanim dojdzie do tragedii.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Pajejek
Rozmówca
Rozmówca

Wybija korek

Post autor: Pajejek » pn maja 10, 2021 21:26

Elektryk był popatrzył powiedział że przy korku jest coś przypalone przeczyścił dał nowy korek i to wszystko, ma chodzić.

Ale to dlaczego mam parę korków 25A i 20A to co wszędzie dać 20A ?
ten dom był budowany ze 40 lat temu to wszystko jest jeszcze na starych zasadach.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Wybija korek

Post autor: elmontjs » pn maja 10, 2021 22:37

Pajejek pisze:
pn maja 10, 2021 21:26
Ale to dlaczego mam parę korków 25A i 20A to co wszędzie dać 20A ?
Nie wiemy dlaczego tak masz, napisałem Ci tylko jak masz mieć, żeby było bezpiecznie i nie cierpiała instalacja. Myślisz, że dlaczego masz przypalone styki? , Myślisz że w puszkach łączeniowych jest lepiej przy takich obciążeniach? Bezpiecznik jest po to, by wyłączył zwarcie, czy szkodliwe przeciążenie i nie ma w tym nic złego - chyba lepiej wymienić wkładkę za 3zł niż instalację za kilka tysięcy.
Pajejek pisze:
pn maja 10, 2021 21:26
ten dom był budowany ze 40 lat temu to wszystko jest jeszcze na starych zasadach.
...to nie ma nic do rzeczy.

Pajejek
Rozmówca
Rozmówca

Wybija korek

Post autor: Pajejek » wt maja 11, 2021 9:32

Wygląda to tak i nie wiem gdzie dać poszczególne rodzaje korków tak jak mi pisałeś.
Załączniki
bezpieczniki.jpg
https://ibb.co/0mkKTdF
bezpieczniki.jpg (25.45 KiB) Przejrzano 202 razy

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Wybija korek

Post autor: elmontjs » wt maja 11, 2021 11:53

Kolego , ze zdjęcia nie wiele Ci jest ktoś w stanie powiedzieć. Nikt na tej podstawie nie wie, który bezpiecznik co zabezpiecza. Tam musi zajrzeć naprawdę kumaty elektryk, zlokalizować obwody i :
1. dobrać bezpieczniki do przekrojów przewodów i zastosowanego osprzętu instalacyjnego
2. dobrać bezpieczniki zachowując zasadę stopniowania względem zabezpieczeń przedlicznikowych
3. dobrać bezpieczniki tak, aby zostały spełnione warunki ochrony przeciwporażeniowej (więc pomiar impedancji pętli zwarcia - niezbędny)
Wszystkie powyższe warunki muszą być spełnione jednocześnie!

Awatar użytkownika
ohara.reece
Czytelnik
Czytelnik

Wybija korek

Post autor: ohara.reece » wt cze 08, 2021 7:56

Jak jest to już trochę leciwy dom to jak najbardziej trzeba się tutaj zachować z należytą ostrożnością. Osoba wyżej dobrze podpowiada, tutaj przydałby się dobry elektryk, który to wszystko ogarnie, bo zdjęcia niestety nie za dużo mówią! :(
stal

ODPOWIEDZ