Zasilacz PC Cooler Master V650 dziwnie trzeszczy

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Mateusz.Mlynarczyk
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Mateusz.Mlynarczyk » pn gru 09, 2019 10:33

Witam!

Parę miesięcy temu zasypiając zacząłem słyszeć dziwnie dźwięki pochodzące od mojego komputera, były one wtedy dosyć rzadkie więc ciężko było je złapać "na gorącym uczynku" ale pewnej nocy mi się udało i doszedłem do wniosku, że pochodzą one od zasilacza. Nigdy do tej pory nie słyszałem ich podczas gdy komputer pracował, zawsze kiedy był wyłączony. Postanowiłem wtedy wejść na internety i dowiedzieć się o tym czegoś więcej. Po połowie nocy spędzonej pewnego weekendu na poszukiwaniach, przeczytałem na kilku forach że zasilacz może umierać i jak się spali to może zabrać ze sobą inne części komputera. No wiec po takiej informacji oczywiście nieźle się przestraszyłem i w poniedziałek zawiozłem PC do serwisanta który mi go składał parę lat temu. Wyjaśniłem mu problem, że słyszę takie i takie dźwięki, serwisant podłączył zasilacz do prądu i nasłuchujemy. Minęło z 20 minut i nic. Serwisant mnie wyśmiał że coś mi się chyba przesłyszało albo przyśniło. No nic pomyślałem, wychodząc na wszelki wypadek kupiłem nową listwę bo poprzednia była już dosyć stara i od tego momentu postanowiłem zawsze odłączać zasilacz od prądu jak nie korzystam z komputera od czasu do czasu słyszałem ten trzask podczas korzystania z PC ale to były pojedyncze epizody i bardzo bardzo rzadkie i krótkie ... aż do dzisiaj.

Dzisiaj włączając komputer od razu było słychać te trzaski zarówno kiedy PC był włączony jak i wyłączony. Nagrałem jak brzmią te trzaski podczas wyłączonego komputera aby było lepiej słychać, a nie ma różnicy w natężeniu tych trzasku kiedy komputer jest włączony bądź nie.

Zamieszczam Video trzeszczenia:
https://www.youtube.com/watch?v=miPoyMo ... e=youtu.be

Co to może być? Czy to coś poważnego? Powinienem jak najszybciej wymienić zasilacz? Czy jednak mógłbym jeszcze z niego trochę korzystać?

Mam pewną teorie wcześniej uważałem to za przypadek ale może to nie jest przypadek. W moim pokoju jest oddzielna instalacja elektryczna niż w reszcie mieszkania, czasami obserwuje jak miga żarówka albo identycznie trzeszczy mój piecyk elektryczny. Wczoraj piecyk też zaczął tak samo trzeszczeć co mój zasilacz. Czy to może być wina instalacji elektrycznej?

Proszę o pomoc, pozdrawiam!

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

szmek2
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: szmek2 » pt gru 13, 2019 21:45

Dźwięku nie słyszałem na nagraniu jednak dźwięki wydawane przez zasilacze to dość częsta przypadłość. Jeśli cię to niepokoi to go wymień jednak z doświadczenia mogę powiedzieć że taki zasilacz powinien podziałać jeszcze długo.
Jeśli inne odbiory zachowują się podobnie to jest to możliwe że coś się dzieje z siecią, ale bez dokładnych pomiarów trudno to zdiagnozować. Duże wahania mogą spowodować usterki urządzeń. Jeśli chcesz zabezpieczyć komputer zasilaj go przez ups z stabilizacją parametrów sieci. Jeśli obawiasz się o inne sprzęty to bez profesjonalnej pomocy się nie obejdzie, gdyż jedyne rozwiązanie jakie mi przychodzi do głowy a może wykluczyć problemy z siecią to zabudowanie na dzień albo dwa analizatora parametrów jakości sieci. Jeśli potwierdzi problem to ułatwi poszukiwanie przyczyn. Na początek sprawdź czy takich dźwięków również nie słyszysz z tablicy bezpiecznikowej i licznika energii. Osobiście miałem sytuację podobną. Przy wymianie licznika technik nie dokręcił lub przeciągną śrubę z przewodu neutralnego i efekt był podobny.

ODPOWIEDZ