Uprawnienia bud. a Cad , ArCADia projekty

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
darimudius92
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: czw sie 22, 2019 23:38

Uprawnienia bud. a Cad , ArCADia projekty

Post autor: darimudius92 » pt sie 23, 2019 0:04

Witam
Chciałbym się dowiedzieć ponieważ w internecie różne zdania są wiadomościach , przetłumaczyć na język polski prawo

Czy do projektów instalacji elektrycznych( zarobkowo) , wymagane jest zdanie egzaminu na uprawnienia budowlane , czy wystarczą kwalifikacje elektryczne Kat. E , D i wtedy chodzić po pieczątke do odpowiedniego organu ? O projekty które pytam dt.
-domków jednorodzinnych , bloków wielorodzinnych , biur , szkół etc...
Wiadomo do odpowiedzialności w razie "w" trzeba kogoś pociagnąc

Jeśli wystarczy tylko ED to co w tym przypadku się bardziej opłaca , samemu starać się o piecżątke , czy chodzić do osób 3 ? -pytanie nie obowiązuje jeśli wymagane są upranienia budowlane


Proszę o odpowiedź



Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja
 

Awatar użytkownika
roberto
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 595
Rejestracja: wt lis 06, 2007 12:17
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Uprawnienia bud. a Cad , ArCADia projekty

Post autor: roberto » pt sie 23, 2019 11:24

Najkrócej mówiąc TAK - tzw. Uprawnienia Budowlane (np. specjalność elektryczna) są wymagane, gdy chcesz wykonywać, tzw. Projekty, a już jak piszesz, że zarobkowo - to chyba sam powinieneś znać odpowiedź na to pytanie. Pamiętaj, mówimy przecież o samodzielnych funkcjach technicznych w budownictwie.

Może odeślę do Pomorskiej Izby Inżynierów Budownictwa:

http://pom.piib.org.pl/egzaminy-na-upra ... wlane.html

Tam np. znajdziesz:

PODSTAWY PRAWNE NADAWANIA UPRAWNIEŃ BUDOWLANYCH.
I. Prawo Budowlane (Dz. U. 2018 poz. 1202 t.j.)

Art. 12 [Definicja]
1. Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą:
1) projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i sprawowanie nadzoru autorskiego;
2) kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi;
3) kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzór i kontrolę techniczną wytwarzania tych elementów;
4) wykonywanie nadzoru inwestorskiego;
5) sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych.

2. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, określone w ust. 1 pkt 1-5, mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie wykształcenie techniczne i praktykę zawodową, dostosowane do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań związanych z wykonywaną funkcją, stwierdzone decyzją, zwaną dalej ,,uprawnieniami budowlanymi'', wydaną przez organ samorządu zawodowego.

3. Warunkiem uzyskania uprawnień budowlanych jest zdanie egzaminu ze znajomości procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.
3a. Właściwa izba samorządu zawodowego prowadzi postępowanie kwalifikacyjne składające się z dwóch etapów:
1) kwalifikowania wykształcenia i praktyki zawodowej jako odpowiednie lub pokrewne dla danej specjalności uprawnień budowlanych, zwanego dalej ,,kwalifikowaniem'';
2) egzaminu ze znajomości procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.
(...)
4c. W zależności od posiadanego wykształcenia i zakresu odbytej praktyki zawodowej egzamin jest przeprowadzany na uprawnienia budowlane do:
1) projektowania w danej specjalności;
2) kierowania robotami budowlanymi w danej specjalności;
3) projektowania i kierowania robotami budowlanymi w danej specjalności.


oraz zobacz:

II. Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dn. 29.04.2019 r. w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (w załączniku).
roberto

ODPOWIEDZ