wybity bezpiecznik w rozdzielnii

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
kamil98
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: kamil98 » pt cze 11, 2021 11:56

I wydaje mi się, że co do tej uszkodzonej instalacji to jest racja, spotkałem przewod położony w domu który uciąga gniazdka, przekroj może 1.5mm linka !!!!!

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Luna.Vulpo » sob cze 12, 2021 10:41

Jeżeli nie do końca się znasz. To nic nie kostkuj! Napięcie na przerwanym przewodzie może doprowadzić do pożaru lub porażenia prądem.

Nadmiarowy wyłącznik nadprądowy nic nie przeszkadza. Po modernizacji instalacji to będzie tego więcej. Sporo wiecej. :)

Jedynie co powinieneś zrobić to zabezpieczyć piwnicę, np. jej rozłączenie, dopóki nie będzie instalacja przebudowywana, by nikogo tam nie poraził prąd.

kamil98
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: kamil98 » sob cze 12, 2021 11:02

rozumiem i rozumiem, że to może grozić pożarem, porażeniem itp. ale naprawdę dałbym sobie radę z odłączeniem jednego z obwodów podłączonego do wylacznika nadpradowego, przepraszam za moje nastawienie i dziękuję za rady, piwnica z dołem odłączona poprzez wyłączony wylacznik nadpradowy

zmieniając temat co do instalacji - mam kupione przewody - YDYp 3x2.5, YDYp 3x1.5 i chciałbym odlaczyc obecny, położyć go a potem zmienić układ sieci (to już raczej przez elektryka) ale hamuje mnie to, że nie wiem jak odlaczyc zab. przedlicznikowe żeby odlaczyc obwody

Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Luna.Vulpo » sob cze 12, 2021 19:03

kamil98 pisze:
sob cze 12, 2021 11:02
naprawdę dałbym sobie radę z odłączeniem jednego z obwodów podłączonego do wylacznika nadpradowego, przepraszam za moje nastawienie i dziękuję za rady, piwnica z dołem odłączona poprzez wyłączony wylacznik nadpradowy
chyba cię źle zrozumiałem. Jeżeli chcesz dołożyć kolejny wyłącznik nadprądowy to ok. Ale kostka to takie coś: https://a.allegroimg.com/s720/11fb45/83 ... 35-0-SIMET
kamil98 pisze:
sob cze 12, 2021 11:02
hamuje mnie to, że nie wiem jak odlaczyc zab. przedlicznikowe żeby odlaczyc obwody
zabezpieczenie przedlicznikowe jest... przed licznikiem. :D Szukaj obok licznika albo w tej skrzynce na słupie.
Może się dogadaj z jakimś elektrykiem, co będzie to robił, że te przewody sam wymienisz. Powie jak powinny być wymienione itp. istotne sprawy, które trudno bez znania dokładnie instalacji coś doradzić na forum.

Żeby nie skończyć tak, że i tak będziesz poprawiał co zrobiłeś.

kamil98
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: kamil98 » sob cze 12, 2021 19:52

Okej, wszystko postaram się ogarnąć, przewody kładę w linii prostej, 30cm od sufitu a na suficie po przekątnej

kamil98
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: kamil98 » sob cze 12, 2021 19:54

skrzynkę z tym mam na domie, wstawie zdj jwk to wygląda i jeszcze dopisze co dokładnie chce zrobić bo bałagan zrobiłem

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » sob cze 12, 2021 20:09

Panowie, źle się bawicie, a tu chodzi o życie.

To nie jest kącik porad dla tych spod znaku zrób to sam.

Admin napisał:

Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!

Wezwać elektryka i przestać eksperymentować!!!

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

kamil98
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: kamil98 » sob cze 12, 2021 20:19

Zacznijmy od nowa.

fakty:
1. Instalacja jednofazowa w piwnicy uszkodzona i podłączona pod C16 razem z całym parterem;
2. Instalacja TN-C (Trzeba potwierdzić telefonem do ZE);

co trzeba zrobić na ten moment:
1. Odłączyć prąd w rozdzielnicy (nie potrafię tego zrobić, ale jak mówiłem - wstawię zdjęcie jak to wygląda i jeśli nie poradzę sobie to odpuszczam i wzywam elektryka)
i wykręcić obwod elektryczny piwnicy z szyn które są zasilane poprzez podłączone przewody fazowe i neutralne wylacznika nadpradowego;
2. Przy okazji chciałbym odlaczyc od szyn wylacznika nadprwdowego 3 fazowego C25 2 obwody elektryczne

Z góry chciałbym podziękować za wyrozumiałość i za służbę w temacie, ponieważ nie dostałem odpowiedzi typu "wezwij elektryka", uczę się i może sam kiedyś zrobie egzamin na kwalifikacje, chociaż ucze się obecnie na innym zawodzie.

kamil98
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: kamil98 » sob cze 12, 2021 20:19

No dobrze, jeśli to sprzeczne regulaminowi, no to temat do zamknięcia

kamil98
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: kamil98 » sob cze 12, 2021 20:28

chciałbym jeszcze dodatkowo nadmienić, iz mam sprzęt do pomiarów i diagnostyki (miernik, fazer, probówka) i wszystkie kroki oczywiście po upewnieniu się, że nie płynie żaden prad przez wlz

Moderator wkracza.
Ale się ubawiłem.
Daruj sobie ten sprzęt do pomiarów. Zacznij przygodę z prądem od PIERWSZA POMOC W PRZYPADKU PORAŻENIA PRĄDEM.

Temat zamykam, dzwoń po elektryka.

STANCA

Zablokowany