Badania po wymianie podzespołów, modernizacji urządzenia?

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » czw paź 05, 2006 11:11

Witam

Wielu z nas wykonuje naprawy modernizacje maszyn, urządzeń. Wykonujemy rutynowe badania sprawdzenia czy urządzenie dalej jest w pełni bezpieczne. Wystawia się protokół dopuszczający i jest OK.

Zadał mi kolega kierownik dużego marketu pytanie o aktualną podstawę prawną i zakres takich badań. Wymieniają w jego firmie wiele elementów w maszynach i nikt nie kwapi się wystawieniem papierów.
On chce się podeprzeć PN i rozporządzeniami aktualnymi.

Do istniejącej instalacji wentylatora 14 kW dołożono falownik. Na odchodnym powiedzieli mu że nikt niczego nie żąda, co on chce. Często chłodniarze wymieniają kompresory itp, też nie dają papierów. Chce kolega ten stan zmienić, ale musi znać aktualne podstawy.

Zastanawiam się jak modernizacja w tym przypadku dołożenie falownika wpływa na ważność deklaracji zgodności i oznaczenia CE.

Często mamy tam taki zapis:

Niniejsza deklaracja zgodności WE traci ważność w przypadku dokonania jakichkolwiek zmian i modyfikacji w konstrukcji bez naszego udziału lub naszej zgody.

Proszę wszystkich o podzielenie się swoimi wiadomościami.

Niczego nie sugeruję by uzyskać inne dane jak mam.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

BartekXXX
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: BartekXXX » czw paź 05, 2006 12:02

Witam,
Jeżeli chodzi o kontrolę urządzeń energoelektronicznych, jeszcze raz polecam artykuł dr-a Edwarda Musiała, na który już się kiedyś powoływałem:
http://edwardmusial.info/pliki/bad_ochr.pdf
W powyższym artykule, myślę że znajdzie też Kolega, interesujące go podparcie prawne.
Pozdrawiam Bartek.

Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert

Post autor: gruhaa » czw paź 05, 2006 12:04

Witam
STANCA pisze: Zastanawiam się jak modernizacja w tym przypadku dołożenie falownika wpływa na ważność deklaracji zgodności i oznaczenia CE.

W tym przypadku możemy pokusić się o zadanie pytania:
-czy zostało zwiększone ryzyko?
-czy producent zrezygnował z dyrektywy maszynowej, na rzecz dyrektywy LVD, z powodu większego ryzyka od strony elektrycznej niż od strony mechanicznej?
-co z dyrektywą EMC?
-jak sprawa wygląda od strony hałasu?
-i tepede ;)
Znając odpowiedzi na te pytania, wiemy jak i gdzie się poruszać.
STANCA pisze: Często mamy tam taki zapis:

Niniejsza deklaracja zgodności WE traci ważność w przypadku dokonania jakichkolwiek zmian i modyfikacji w konstrukcji bez naszego udziału lub naszej zgody.

Przy takim zapisie sprawa jest jasna. Modernizujący wpada w pełną odpowiedzialność za modernizowane urządzenie.
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » ndz paź 08, 2006 11:05

Witam
Dzięki za uwagi. Sądziłem że będzie więcej. Spróbuję dopisać od siebie.

Cytuję dr E. Musiała ze strony: http://edwardmusial.info/pliki/bad_ochr.pdf
Osoby odpowiedzialne za eksploatację urządzeń energoelektronicznych utyskują niekiedy, że nie ma właściwych dla nich szczegółowych aktów normatywnych określających zasady eksploatacji. Zapominają przy tym, że urządzenia elektroniczne są urządzeniami elektrycznymi i szerzej – bywają wyposażeniem maszyn i urządzeń technologicznych, budynków, obiektów liniowych i innych obiektów technicznych. Zatem dotyczą ich normy i przepisy eksploatacji urządzeń elektrycznych, a pośred-nio także liczne akty normatywne eksploatacji wspomnianych obiektów, w skład których wchodzą.

PN-IEC 60364-6-61 lnstalacje elektryczne w obiektach budowlanych
Sprawdzanie
Sprawdzanie odbiorcze

Norma ta przywołana do obowiązkowego stosowania przez: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. 2004 r, nr 109, poz. 1156).

Z normy tej wynika że:
61 1.1 Każda instalacja podczas montażu i lub po jej wykonaniu, a przed przekazaniem do eksploatacji,
powinna być poddana, tak daleko jak to jest możliwe, oględzinom i próbom w celu sprawdzenia, czy zostały spełnione wymagania niniejszej normy.

61 1.4 W przypadku rozbudowy lub zmiany istniejącej instalacji należy sprawdzić, czy ta rozbudowa lub zmiana są zgodne z postanowieniami niniejszej normy i czy nie powodują one pogorszenia stanu bezpieczeństwa istniejącej instalacji.

Tu następuje wyliczanie co powinniśmy sprawdzić zależnie od urządzenia czy instalacji.

Każda nowa część/podzespół przeznaczony do montażu/modernizacji powinien posiadać deklarację zgodności CE. Po modernizacji powinno się uzupełnić dokumentację i poddać całość ocenie zgodności.

Kolejnym miejscem gdzie istnieje zapis o sprawdzeniu bezpiecznego działania urządzenia jest;

Dziennik Ustaw z 2003 r. > Nr 169 > poz. 1650 ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

tu czytamy w paragrafie
zmiany konstrukcyjne urządzeń technicznych oraz zmiany w sposobie użytkowania pomieszczeń powinny być poprzedzone oceną pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy, w trybie ustalonym przez pracodawcę.

no więc sam ustalasz że pomiary mają być. W instrukcji eksploatacji wpiszesz, że po zmianach mają być pomiary zgodne z PN....., instrukcję zatwierdzi.......

Dziennik Ustaw z 2003 r. > Nr 169 > poz. 1650
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/1650.htm

O ile będą to
Urządzenia i układy elektryczne w obiektach elektroenergetycznych zastosowanie ma PN-E-04700
zastosowanie ma rozdział 3 postanowienia ogólne dotyczące badań

Kolejną normą jest PN-EN 60204 Bezpieczeństwo maszyn
Wyposażenie elektryczne maszyn
wg której należy powtórzyć badania po wymianie części i modernizacji maszyny.

19.7 Badanie powtórne
Jeśli część maszyny i towarzyszącego wyposażenia zostaje zmieniona lub zmodyfikowana, to ta część powinna zostać powtórnie sprawdzona,

Dodatkowo musimy sprawdzić po modernizacji czy w dalszym ciągu urządzenie spełnia warunki podane w Dz. U. nr 169 poz. 1650
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI)
z dnia 20 grudnia 2005 r.
w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i elementów bezpieczeństwa)
cytat:
http://www.ciop.pl/13602.html

Mam jeszcze Dyrektywę:
DYREKTYWA RADY
z dnia 5 grudnia 1995
zmieniająca dyrektywę 89/655/EWG dotyczącą minimalnych wymogów ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w stosunku do sprzętu używanego przez pracowników w miejscu pracy (druga dyrektywa specjalna w rozumieniu punktu 1 art. 16 dyrektywy 89/391/EWG)
(95/63/WE)
Cytuję:
„Artykuł 4a
Kontrola sprzętu w miejscu pracy
- specjalnym kontrolom dokonywanym przez osoby kompetentne, w rozumieniu ustawodawstwa krajowego i/lub praktyk wewnętrznych, za każdym razem, gdy zajdą wyjątkowe okoliczności, takie jak prace modyfikacyjne, wypadki, zjawiska naturalne lub długie okresy przestoju, które mogą zagrozić bezpieczeństwu sprzętu,

Konkluzja.
Nie ma litości w wielu miejscach jest zapis, że trzeba po wymianie lub modernizacji sprawdzać po sobie. Dodatkowym problemem może być nieszczęsna deklaracja zgodności z zapisem ograniczającym modernizację bez zgody producenta.

Na koniec naprawy/modernizacji po badaniach wystawiamy dokument w którym stwierdzamy, że urządzenie spełnia wymagania ............ i może być eksploatowane. Tu dokładne dane i nr uprawnień.

Kto dopisze więcej czekam, pewnie da się dopisać, poprawić, uzupełnić.
STANCA

J. W. von Goethe

czak61
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: czak61 » czw paź 12, 2006 19:32

Witam
Wtrące trzy groszę
Certyfikat można porównać do gwarancji jeżeli w urządzeniu coś zmienia gwarant, wykonawca, który wystawił certyfikat to dalej obowiązuje w przypadku zmieszczenia się w typie odmianie. Jeżeli podejmujemy decyzje o przeróbce u innego wykonawcy to albo uzyska zgodę od gwaranta i jest bezproblemowo dalej obowiązuje, albo musi udzielić własnej ale na całe kompletne urządzenie. Urządzenie poskładane z certyfikowanych elementów nie jest automatycznie urzadzeniem certyfikowanym. Certyfikatowi podlega to konkretne urządzenie/taki model, taki typ/ z taką a nie inną konfiguracją i zmiana konfiguracji /elementów/wymaga udzielenia odrębnego świadectwa.
Taka cytowana klauzula występuje również w roszczeniach gwarancyjnych włożysz palce do mojej szafy, tablicy czy zmienisz coś w instalacji nie masz gwarancji nie odpowiadam.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
retrofood
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: retrofood » czw paź 12, 2006 20:14

Witam Kolegów na forum.

I niby wszystko dobrze, niby w porządku, wszystko w trosce o interes klienta, tylko mi to czasem przypomina sytuację z lat 80-tych z urządzeniami poddozorowymi, czyli podległymi Urzędowi Dozoru Technicznego.
Już wtedy w takich urządzeniach obowiązywały żelazne zasady: regularne przeglądy i konserwacje z wpisem do książki urządzenia (numerowanej, a jakże, przez UDT), oraz w przypadku awarii - wymiana elementu lub zespołu na taki sam, lub taki, który dopuszcza dokumentacja techniczna urządzenia. A jeżeli ktoś chciał zastosować inny - to powinien uzyskać dopuszczenie UDT takie jak producent.
Miałem wtedy na wydziale ponad 30 suwnic o udźwigu 2 T, sterowanych z dołu. Suwnice były bułgarskie, więc i styczniki w szafach sterowniczych byly też bułgarskie. I średnio co 2-3 dni w którymś z nich sklejały się styki.
Byłem w tej firmie jedną z nielicznych przeszkolonych osób, które dokładnie znały wymagania przepisów w tej tematyce, ale na zbyt niskim stanowisku. Ode mnie tylko wymagano sprawności suwnic, a moi konserwatorzy nie nadążali z naprawami.
Nacisk szefostwa na mnie był taki, że świadomie - wbrew przepisom - podjąłem decyzję o wywaleniu styczników bułgarskich i zastąpieniu ich NRD-owskim (ID). Po kolei przerabialiśmy cale szafy sterownicze. I nawet nie wpisywaliśmy w książkę tej wymiany.
Efekt był taki, że awarie się skończyły, a moi konserwatorzy wreszcie mogli zająć się przeglądami i konserwacją.

Po co to piszę? Ano ze strachu, że ścisłe stosowanie tej dyrektywy może czasami znowu doprowadzić do idiotyzmów typu "o dopuszczalnym kształcie ogórków w sprzedaży" lub "instrukcja użytkowania drabiny w krajach Unii Europejskiej"
Pozdrawiam.
St.

-----------------------------------------------------
Wypadek to takie dziwne coś, co nie istnieje - dopóki nie nastąpi.

TEODOR_P
Ekspert
Ekspert

Post autor: TEODOR_P » czw paź 12, 2006 21:33

Witam Kolegę Stanisława "retrofood" i Kolegów na Forum
retrofood pisze: Witam Kolegów na forum.
.....................
Nacisk szefostwa na mnie był taki, że świadomie - wbrew przepisom - podjąłem decyzję o wywaleniu styczników bułgarskich i zastąpieniu ich NRD-owskim (ID). Po kolei przerabialiśmy cale szafy sterownicze. I nawet nie wpisywaliśmy w książkę tej wymiany.
.......................

Jakkolwiek te działania Kolegi z technicznego punktu widzenia można uznać za słuszne, to biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenie (a tym bardziej w latach 80-siątych) - wyjątkowo nieroztropne. Gdyby na nieszczęście wydarzył się wtedy jakiś wypadek z ludźmi lub znaczne straty w mieniu - to pewnie dzisiaj Mialbyś na ten temat inne zdanie.

Pozdrawiam
Teodor

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » czw paź 12, 2006 21:34

Witam kolegów!
Dziękuję za zabranie głosu i ciekawe przykłady w tym temacie.

Temat dotyczy: Badania po wymianie podzespołów, modernizacji urządzenia
Pytam czy ktoś zna jeszcze jakieś inne powody, rozporządzenia, PN dotyczące tego tematu.
Każdego z nas może klient zapytać o pomiary po robocie. Lepiej będzie jak się wcześniej przygotujemy, jako wykonawcy czy klienci.
Ta nieszczęsna deklaracja zgodności CE też ma swoje prawa.
Zapraszam do dalszej dyskusji.

STANCA

J. W. von Goethe

Awatar użytkownika
retrofood
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: retrofood » czw paź 12, 2006 22:10

Witam Kolegów na forum.
TEODOR_P pisze: Jakkolwiek te działania Kolegi z technicznego punktu widzenia można uznać za słuszne, to biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenie (a tym bardziej w latach 80-siątych) - wyjątkowo nieroztropne. Gdyby na nieszczęście wydarzył się wtedy jakiś wypadek z ludźmi lub znaczne straty w mieniu - to pewnie dzisiaj Mialbyś na ten temat inne zdanie.

Zgadza się.
Tym niemniej decyzję podjąłem świadomie. Byłem wtedy po dlugim kursie rozszerzającym znajomość zagadnień związanych z UDT, w gronie kilkunastu osób (przeważnie główni mechanicy i energetycy) z całej Polski. Podczas wymiany zdań na tym kursie zdążyłem się zorientować, że u mnie w firmie to i tak jest porządek, w porównaniu z tym co oni opowiadali. Niemałą także rolę odegrało zwykłe doświadczenie i "wiedza techniczna" na którą tak chętnie się powołujemy. Ja zdawałem sobie sprawę z tego, ze wymieniam badziewie na coś przyzwoitego, więc de facto zwiększam bezpieczeństwo, a nie go pogarszam.
Alternatywą było inne naruszanie przepisów - nie wykonywanie obowiązkowych przeglądów i konserwacji.
Ale jak odszedłem z tego stołka, to faktycznie było mi lżej.
Pozdrawiam.
St.

-----------------------------------------------------
Wypadek to takie dziwne coś, co nie istnieje - dopóki nie nastąpi.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pt paź 13, 2006 9:11

Witam
Kol. BartekXXX wskazał nam stronę E. Musiała gdzie autor przytoczył PN.

Cytuję z tej strony: http://edwardmusial.info/pliki/bad_ochr.pdf

4) Polska Norma PN-EN 50110-1:2005(U) Eksploatacja urządzeń elektrycznych [14]
5.3.3 Przeglądy:
5.3.3.1 Celem przeglądu jest sprawdzenie, czy urządzenie elektryczne odpowiada szczegółowym przepisom technicznym oraz zasadom bezpieczeństwa podanym w odpowiednich normach; …
Przeglądy nowych urządzeń elektrycznych, jak i urządzeń po modyfikacjach i rozbudowie, powinny być wykonywane przed ich przekazaniem do eksploatacji. Przeglądy urządzeń elektrycznych powinny być wykonywane w określonych odstępach czasu …
5.3.3.2 Przegląd może obejmować:
− oględziny,
− pomiary lub próby zgodne z wymaganiami podanymi w 5.3.1 oraz w 5.3.2. …
5.3.3.4 Uszkodzenia stanowiące bezpośrednie niebezpieczeństwo powinny być natychmiast usunięte, a części, w których występują, powinny być odłączone i zabezpieczone przed ponownym załącze-niem.
5.3.3.5 Przeglądy powinny być wykonywane przez osoby wykwalifikowane, z praktyką w przeprowadzaniu przeglądu danego typu urządzeń. …
5.3.3.6 Wynik przeglądu powinien być udokumentowany oraz powinny być podjęte wynikające z niego działania profilaktyczne.

koniec cytatu

pozbierał
STANCA

J. W. von Goethe

ODPOWIEDZ