Badania po wymianie podzespołów, modernizacji urządzenia?

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert

Re: Badania po wymianie podzespołów, modernizacji urządzenia?

Post autor: gruhaa » pt gru 17, 2010 20:07

mycha pisze:nie chodzi o olewanie, wręcz przeciwnie ale mam styczność z instytucjami certyfikującymi emc, ce, iso: wniosek nasuwa się jeden: jest wielki brak spójności między tymi instytucjami i są kompletnie nieprzygotowane do działań certyfikujących maszyny czy urządzenia to są rzeczy ze sobą ściśle powiązane:
jakość (iso)
bezpieczeństwo(ce)
działanie (emc)
po drugie ostatnio wpadły mi w ręce stare notatniki ze szkoleń sepowskich
i prawie 20 lat minęło i są prawie identyczne tak jakby się nic w przepisach nie zmieniało, i te osoby sprawdzają moją wiedzę-rozpacz, a jak zaczynam zadawać pytania o maszyny , projektowanie , tworzenie dtr-ek, instrukcji eksploatacyjnych, zestawień do certyfikatów to się okazuje że ja szary elektryk po technikum mam większe rozeznanie w normach niż panowie mgr inż którzy mnie szkolą i swoją wiedzą powinni mnie powalić na kolana a nie jak dotychczas co 5 lat wysłuchuje bredni o wróblu z 5 m nogą siedzącym na drucie
moim skromnym zdaniem to sep, spe powinny być instytucjami łączącymi to wszystko , każdy z nas na egzamin iść musi ,mając uprawnienia płacimy za niego i w zamian powinniśmy otrzymywać rzetelny materiał a nie błogosławieństwo typu: idźcie i szukajcie a może znajdziecie
I chwała im za to. :lol: Bo panowie szkolą z zakresu kodeksu pracy, A Ty potrzebujesz z zakresu dyrektyw.
Są lepsze firmy, które robią lepsze szkolenia z tematyki dyrektyw niż SEP czy SPE i wg mnie jest to dobre rozwiązanie. A że droższe to inna para kaloszy lub dyrektyw. ;)
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

mycha
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: mycha » pt gru 17, 2010 20:28

zlituj sie z jakiego kodeksu pracy?prawda jest taka że zatrzymali sie na etapie górniczo- hutniczo-energetycznym lat 80 i konieci nikt nawet nie zainteresuje sie firmami typu 10 spawaczy, 10 ślusarzy +elektryk i szef =produkcja maszyn różnych różnistych a te firmy szkolące: nie ma mowy aby wywalić na papierek ileś tam tysi b o trzeba jakoś na chleb zarobić , teraz dopiero dochodze do wniosku jaki ten egzamin jest bezsensowny w formie w jakiej to funkcjonuje teraz
a tak dodatkowo: tydzień temu padła w firmie tokarka chińska, rok prod 84r, zakup 92, diabli wzieli sterowanie głównie styczniki : szafa zalana olejem uszczelniacz nawalił, wymieniłem wszystko na nowych elementach i zgodnie z przepisami musiałbym ją teraz załadować na tira i zawieź np do udt do poznania na badania emc bo ich nie, ma dtr w krzaczkach dobrze że schemat elektryczny normalny,i co zrobic? zezlomować? kupić nową za xxx tysi?
Ostatnio zmieniony sob gru 18, 2010 11:07 przez STANCA, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zlituj się-pisz poprawnie!!!

Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert

Post autor: gruhaa » sob gru 18, 2010 9:53

mycha pisze:zlituj sie z jakiego kodeksu pracy?
Prawda jest taka, że nie wiesz na jakiej podstawie prawnej są obowiązkowe szkolenia i posiadanie odpowiednich zaświadczeń. Koledze się pomieszało obowiązek ich posiadania z ich zawartością?
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:

Awatar użytkownika
pm001
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: pm001 » sob gru 18, 2010 10:29

Witam
Trochę OT względem tematu wątku ale pod rozwagę.
Obym się mylił ale IMHO tak się wypadki potoczyły że z jednej strony mamy dużo zmian w prawie (głównie w związku z przyjęciem ustawodastwa unijnego i wybiegnięciem czasu na dostosowanie się) a z drugiej strony żyjemy w czasach transformacji. Efekt transformacji zaś jest taki że duże firmy gdzie były odpowiednie komórki zajmujące się stanem prawnym w technice zostały przekształcone w małe spółki, które nieraz z trudem wiążą koniec z końcem. Niestety w takich realiach jeśli są pieniądze na szkolenia to w pierwszym rzędzie na odnowienie potrzebnych zaświadczeń kwalifikacyjnych bo to jest potrzebne i funkcjonuje w świadomości społeczenej. Pozostałe tematy - owszem gdzieś coś dzwoni ale w którym kościele i dlaczego to już mało kto wie. Jest tak mimo faktu że nikt nikogo z dostosowania działań do aktualnych wymogów nie zwolnił.
Wniosek niestety nie wydaje się być optymistyczny - pewnie potrzebna będzie wymiana całego pokolenia aby podchodzić do nowych wymagań jak do czegoś naturalnego i koniecznego do funkcjonowania w branży (nie w skali pojedyńczych osób stanowiących elitę środowiska ale całościowo).
Wniosek drugi - temat do zastanowienia (pisałem już kiedyś o tym w konstekście norm - wówczas bez odzewu) czy na tym forum albo w postaci artykułów na serwerze nie zbudować "bazy wiedzy" gdzie nie na zasadzie wymiany pojedyńczych zdań i dziesiątek odnośników (choć to może być materiał wyjściowy) napisać kompendium aktualnych wymagań i potrzeb dla poszczególnych tematów z korzyścią jeśli nie dla wszystkich to do znacznej większości użyszkodników.
pozdrawiam
pm001

"Nauka służy jedynie temu by dać nam wyobrażenie o rozmiarach naszej niewiedzy" - Lammenais

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » sob gru 18, 2010 11:03

Panowie
Jak widzimy główny temat zaczyna pozostawać z boku, wracajmy do;

Problemy pozostałe warte dyskusji umieśćmy w innych tematach.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

elkas
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: elkas » sob gru 18, 2010 12:01

Witam.
Kolego STANCA, to jest kolejny dowód na to, jak wielu elektryków nie rozumie i nie chce zrozumieć problemów, o których Kolega pisze.
Niestety z doświadczenia wiem, że nawet w dużych i znanych firmach, realizujących duże budowy kierownicy robót elektrycznych nie chcą wiedzieć i lekceważą problemy związane z oceną zgodności. Problem występuje wówczas gdy przy odbiorze PINB zwróci na to uwagę. Ale i on woli nie wiedzieć bo przecież ma oświadczenie kierownika budowy. Różnie też bywa ze świadomością inspektorów nadzoru. Większość z nich nie docenia problemu.
Dość dobrze są przygotowani inspektorzy NIK, którzy kontrolują realizacje prowadzone w trybie zamówień publicznych i wtedy jest wielka konsternacja, gdy osoby odpowiedzialne słyszą zarzut, że zastosowały urządzenie zagrażające bezpieczeństwu i muszą uzupełnić dokumenty lub dostosować urządzenia.
Generalnie jest tak, że gdziekolwiek zwracam uwagę na tę problematyke to jestem uważany za oszołoma, który się czepia i przeszkadza w realizacji inwestycji.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » wt sty 04, 2011 20:04

Witam
W ostatnim czasie doszła jeszcze jedna ważna informacja do tego tematu, dopiszę by było razem;
Mamy rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze obrabiarek do drewna.

http://www.ciop.pl/5516.html

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI

z dnia 14 kwietnia 2000 r. (Dz. U. z dnia 8 maja 2000 r.)
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 00409.pdf
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze obrabiarek do drewna.

Na podstawie art. 23715 2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio po każdej naprawie, malowaniu i zmianie miejsca zainstalowania obrabiarek stacjonarnych.

STANCA

J. W. von Goethe

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » sob sty 19, 2013 22:49

Zapraszam użytkowników maszyn;

BEZPIECZEŃSTWO UŻYTKOWANIA MASZYN
Poradnik dla pracodawców

PAŃSTWOWA INSPEKCJA PRACY GŁÓWNY INSPEKTORAT PRACY
WARSZAWA 2012

"Dokonywanie zmian konstrukcyjnych, w tym usuwanie czy dezaktywowanie zastosowanych urządzeń ochronnych jest niedozwolone.
Dokonanie zmiany w konstrukcji powoduje przeniesienie odpowiedzialności za bezpieczeństwo maszyny z producenta na podmiot, który dokonał zmian.
"

Więcej 2. 01. 2019r.;
https://www.pip.gov.pl/pl/f/v/97507/maszyny.pdf

Zmieniłem link, który aktualnie działa dalej!!!

J. W. von Goethe

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » wt lut 12, 2013 9:30

Witam

Spalił się silnik czy transformator w maszynie, oddajemy do przezwojenia, czy ktoś zapyta majstra,który przezwajał o deklarację zgodności CE? Przecież przezwojony silnik czy transformator nie posiada już deklaracji CE producenta?

Pytanie dodatkowe; w wielu publikacjach podawane są różne wymagania rezystancji izolacji dla silników, proszę podać właściwą i źródło wiedzy?

Proszę o wypowiedzi.
STANCA

J. W. von Goethe

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » śr paź 17, 2018 10:20

Temat ważny odleciał, a szkoda.
Może po latach koledzy tu dopiszą swoje doświadczenia. Przerabiamy maszyny, oprawy oświetleniowe, modernizujemy różne odbiorniki elektryczne i co dalej już nikt nie myśli. Kto odpowie za wyrób przerobiony? Producent urządzenia który zostało przerobione już nie odpowiada, bo to już nie jest jego wyrób. Urządzenie po przerobieniu wymaga oceny (analizy zagrożeń) czy jest dalej bezpieczne i ktoś winien wziąć za to odpowiedzialność.

http://www.oznaczenie-ce.pl/przewodniki ... ecie03.htm
Za producenta należy również uważać osobę, która zmienia zamierzony sposób użytkowania danego urządzenia, naprawia go, regeneruje itp., gdyż przyjmuje ona odpowiedzialność za dalsze działanie takiego urządzenia.

Za producenta jest również uważana osoba, na którą producent przeniósł odpowiedzialność w formie umowy, np. montujący urządzenie finalne, instalator, osoba modernizująca wyrób, osoba umieszczająca wyrób na rynku.

Może warto poczytać co napisał w tym temacie kol. elkas.

Problemy jak podłączyć żarówkę zostawmy na marginesie. :)

J. W. von Goethe

ODPOWIEDZ