Badania po wymianie podzespołów, modernizacji urządzenia?

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » czw gru 27, 2018 18:35

Ustawa z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 032292275

2) producent:
a) przedsiębiorcę prowadzącego w Unii Europejskiej lub na terytorium państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) –stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym działalność polegającą na wytwarzaniu produktu albo każdą inną osobę, która występuje jako wytwórca, umieszczając na produkcie bądź do niego dołączając swoje nazwisko, nazwę, znak towarowy bądź inne odróżniające oznaczenie,
a także osobę, która naprawia lub regeneruje produkt,

Jak łatwo dostać "nominację" na producenta, a z tym związane są wszelkie obowiązki wynikające z oznaczeniem CE. :)
A to już nie są przelewki, prawo zaczyna czasem być groźne w przypadkach szkód, wypadków itp problemów gdzie wkracza prokuratura.

Ja tylko wskazuję gdzie są zapisy tego prawa, które wielu chce omijać, do czasu wystąpienia problemów.

katastrofista STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » czw gru 27, 2018 21:54

STANCA pisze:
czw gru 27, 2018 18:35
a także osobę, która naprawia lub regeneruje produkt,
Kolego Stanca dał pan fragment ustawy i mamy z niej wyciągnąć wniosek że wymieniając stycznik stary na nowy staję się producentem. Bzdura.
W ustawie którą łaskawie pan podał mamy wyraźnie napisane .
producent:
a) przedsiębiorcę prowadzącego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
lub w Unii Europejskiej działalność
polegającą na wytwarzaniu
produktu albo każdą inną osobę, która występuje jako wytwórca,
umieszczając na produkcie bądź do niego dołączając swoje nazwisko,
nazwę, znak towarowy bądź inne odróżniające oznaczenie, a także
osobę, która naprawia lub regeneruje produkt.

Nie prowadzę żadnej działalności na terenie unii więc nie jestem producentem.
Tak więc nie obowiązuje mnie ta ustawa.
Sugerowanie takimi wpisami wprowadza w błąd naszych kolegów.
Po za tym ustawa czy rozporządzenie jest zawsze ogólnikiem nie doszukujmy się w nim rozwiązań szczegółowych.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pt gru 28, 2018 19:32

Zapis w rozporządzeniu, choć martwy ale jest. Trudno sobie wyobrazić, że elektryk ze stosownym wykształceniem, ze świadectwem kwalifikacyjnym (E - montaż) będzie certyfikował każdą "zeszytą" rozdzielnie mieszkaniową, czy wykonaną instalacje. Ponadto jest dodatkowe narzędzie weryfikujące poprawność wykonania tj. przeglądy odbiorcze i okresowe. Więc, jak widać niedopatrzenia i luki w prawie widoczne są gołym okiem, ale jak coś się stanie może to być użyte przeciw instalatorowi.

Jednak w przemyśle widać już coraz więcej rozdzielnic przygotowanych "pod klienta" ze znakiem CE, każdy z nas spotyka w karierze zawodowej rozdzielnie np przyłączeniowe (ZK, ZPL itp) - tu producenci prefabrykują takie urządzenia i nie wyobrażam sobie ich bez CE.
Simcode pisze:
czw gru 27, 2018 21:54
Nie prowadzę żadnej działalności na terenie unii więc nie jestem producentem.
Tak więc nie obowiązuje mnie ta ustawa.
Kol. Simcode , ty nie prowadzisz, ale działasz w imieniu swojego pracodawcy - przedsiębiorstwa.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pt gru 28, 2018 20:04

elmontjs pisze:
pt gru 28, 2018 19:32
Kol. Simcode , ty nie prowadzisz, ale działasz w imieniu swojego pracodawcy - przedsiębiorstwa.
Tylko co ma działalność firmy usługowej z wytwarzaniem . Czyli według ciebie i moderatora wymieniam stycznik w rozdzielni i przeprowadzam cały proces certyfikacji wyrobu (rozdzielni ) i nadaniu jej znaku CE . Czyli jak twój znajomy mechanik wymieni ci zardzewiały błotnik w samochodzie to przeprowadza homologację samochodu .Przecież jest wytwórcą , przeprowadził modernizację Przemyślcie to

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pt gru 28, 2018 20:37

Simcode pisze:
pt gru 28, 2018 20:04
Tylko co ma działalność firmy usługowej z wytwarzaniem
a no to:
STANCA pisze:
czw gru 27, 2018 18:35
... a także osobę, która naprawia lub regeneruje produkt,
Simcode pisze:
pt gru 28, 2018 20:04
Czyli według ciebie ... wymieniam stycznik w rozdzielni i przeprowadzam cały proces certyfikacji wyrobu (rozdzielni ) i nadaniu jej znaku CE .
Przeczytaj dobrze kolego co napisałem, nie popieram tego, ten przepis i tak jest martwy, ale wciąż "wisi i grozi", jak bat . Nie po to wykazujemy się umiejętnościami na egzaminach, żeby później potwierdzać ją jeszcze certyfikowaniem robót.
Ale jest "ale"... składasz jakieś urządzenie np baterię kondensatotów, szafę SON, czy podobne specjalistyczne urządzenia ; uważam, że CE powinno być. Jednak nigdzie nie ma takich rozróżnień (to tylko moje przemyślenie) a ustawa wrzuca wszystkich do jednego worka.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pt gru 28, 2018 22:15

elmontjs pisze:
pt gru 28, 2018 20:37
ten przepis i tak jest martwy
Ja bym nie napisał że jest martwy tylko dotyczy konkretnych rozwiązań. O np. takich.
elmontjs pisze:
pt gru 28, 2018 20:37
składasz jakieś urządzenie np baterię kondensatotów, szafę SON, czy podobne specjalistyczne urządzenia ; uważam, że CE powinno być
I tu się z tobą zgadzam, bo robię to od lat.
Dam ci inny przykład z mojej specyfiki. kiedyś sprowadzaliśmy do kraju stare niemieckie maszyny do produkcji kiełbasy( komora wędzarnicza). Wywalałem wszystko , zostawała tylko obudowa maszyny . Zakładałem nowe rozdzielnie przerabiałem pneumatykę budowałem w nich sterowniki PLC . To wymagało właśnie tych certyfikatów i zatwierdzeń. To była modernizacja zgodna z tą ustawą .
Ale nie zgodzę się na uogólnienie jak próbuje się tu zrobić . Bo wypaczy to wtedy zamysł ustawy.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pt gru 28, 2018 22:23

Simcode pisze:
pt gru 28, 2018 22:15
To była modernizacja zgodna z tą ustawą .
Ale nie zgodzę się na uogólnienie jak próbuje się tu zrobić . Bo wypaczy to wtedy zamysł ustawy.
Niestety ustawa uogólnia a Twoje i moje podejście do niej , to jedynie pobożne życzenie. Znajdź zwolnienie od jej postanowień dla choćby wymiany stycznika na inny niż fabryczny... to wciąż będą tylko podchody do interpretacji "pod siebie".

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » sob gru 29, 2018 10:59

elmontjs pisze:
pt gru 28, 2018 22:23
Niestety ustawa uogólnia a Twoje i moje podejście do niej, to jedynie pobożne życzenie.
Dziękuję za udział w burzliwej dyskusji, nawet tym co mnie atakują, jak konduktora o to że pociąg ma opóźnienia. Proszę o dalsze wypowiedzi, ten temat prześlę dalej.

Ja od wielu lat wskazuję rozporządzenia, ustawy, normy itp. Wiadomo, ilu czytających, tyle interpretacji. To co wskazuję jest ważne przy kłopotliwej sytuacji, gdzie trzeba od kogoś kasę wyciągnąć, wtedy powołują się na rozporządzenia.

Zdarzyło mi się kiedyś zostałem poproszony o uwagi do projektu kolejnego rozporządzenia. Siedzieliśmy z kolegą z forum nad tym materiałem i wskazywaliśmy niejasności z pozycji tych co chodzą po drabinach, czyli szeregowego elektryka. Były to kolejne zmiany: Dziennika Ustaw • 2002 • 75; poz. 690.

Jak wiemy ustawy piszą nie zawsze tęgie głowy, często ludzie oderwani od życia. Nam pozostaje stosować się, bo z tego nas ktoś może rozliczyć.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » sob gru 29, 2018 17:24

STANCA pisze:
sob gru 29, 2018 10:59
nawet tym co mnie atakują, jak konduktora o to że pociąg ma opóźnienia.
Nie atakuję, ja nie jestem typem awanturnika.Ja chcę tylko przedyskutować z kolegami taki temat. A że nie zgadzam się z pewnymi stwierdzeniami daje tego wyraz.
STANCA pisze:
sob gru 29, 2018 10:59
Jak wiemy ustawy piszą nie zawsze tęgie głowy, często ludzie oderwani od życia.
O... gdyby to znalazło się w poście wyżej zrozumiał bym intencję kolegi. A tak myślałem o nieprzejednanym stanowisku kolegi. I zwolenniku takiego rozwiązania.
Zdrowego rozsądku potrzeba przy czytaniu takich aktów czy nawet norm. Ostatnimi czasy widzę światełko w tunelu. Czytając różne interpretacje ministerialne można powiedzieć że dostrzegają oni różne ułomności przepisów i ustaw a co najważniejsze rozwój myśli technicznej i wiedzy inżynierskiej.
Pozdrawiam.

domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: domsat » sob gru 29, 2018 20:10

Obecnie zajmuję się instalacjami elektrycznymi i teletechnicznymi. Maszyny to margines, więc osobiście się nie wypowiadam, ale skontaktowałem się z kolegą pracującym w służbie utrzymania ruchu. Przeczytał Wasze wypowiedzi i tak skomentował:
„Problem wyolbrzymiony, przepis nieprawidłowo interpretowany, bo w tej sytuacji już wymiana np. stycznika nawet na taki sam jest już przecież naprawą więc rodzi to konsekwencje itd… Gdyby wszyscy brali sobie do serca to co koledzy tutaj piszecie to zaraz stanęłaby produkcja, która wymaga ciągłego serwisowania. Nie znam przypadku sądowego wykorzystywania tego przepisu, jest martwy i źle sformułowany ‘’
Podzielam jego zdanie. Jeśli koledzy chcą drążyć temat to proponuję nawet dyskusję na jakimś seminarium na Targach Maintenence.

ODPOWIEDZ