BHP - jakie osoby mogą wejść do kosza podnośnika?

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
eltest
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

BHP - jakie osoby mogą wejść do kosza podnośnika?

Post autor: eltest » pn lip 30, 2007 20:19

Witam Kolegów, może trochę z "innej beczki", ale spróbujcie pomóc mojej
młodszej koleżance - Bardzo Proszę.
oto problem :
Proszę Cię odpowiedz mi na dręczące mnie pytania :
1. Czy osoba posiadająca zaświadczenie kwalifikacyjne uprawniające do obsługi urządzeń technicznych - UTB podnośnik typu P-183 wydane przez Dozór Techniczny powinna wiedzieć jakie osoby mogą wejść do "kosza"
podnośnika, że osoby te muszą posiadać środki ochrony indywidualnej?
Czy to jest obowiązek osoby obsługującej podnośnik, żeby nie wpuszczała osób bez w/w środków, czy to musi być polecenie Szefa ?
Proszę napisz mi z jakich przepisów to wynika.
2. Ja jako "behapowiec" stworzyłam " książkę prac niebezpiecznych ", w której zapisuję kto udzielił instruktażu osobom przy pracach niebezpiecznych, kto ich nadzoruje, kto zabezpiecza miejsce pracy.
Mój Szef powiedział, że nie muszę nikogo informować o tej książce i sama mam przeprowadzać instruktaże przed takimi pracami. Czy tak ma to wyglądać? Ja myślałam, że każdy kierownik danej branży będzie prowadził taki instruktaż ponieważ nie jestem w stanie przeszkolić naraz tyle pracowników na różnych stanowiskach.
Proszę odpowiedz mi na te pytania bo nie wiem do kogo mam się zgłosić a Szef jest naprawdę bardzo wymagający i jeśli nie przedstawię mu jak ma być zgodnie z przepisami to muszę robić zgodnie z jego poleceniem.
Czekam na jakąkolwiek odpowiedź.
Pozdrawiam Magda

i ja pozdrawiam Ryszard.
drrys.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Re: BHP

Post autor: STANCA » pn lip 30, 2007 20:40

Witam

nie wiem na ile pomocny będzie ten link, tam można zadawać pytania
http://www.bhp.xtd.pl/Article1037.html

tu dużo o sprawach BHP.
Zadam też jutro pytanie znajomemu BHPowcowi

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

eltest
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Re: BHP

Post autor: eltest » pn lip 30, 2007 21:05

Dzięki p.Stanisławie /w imieniu Magdy/
i swoim oczywiście . serdecznie pozdrawiam
Ryszard.
drrys.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Re: BHP - jakie osoby mogą wejść do kosza podnośnika?

Post autor: STANCA » wt lip 31, 2007 16:24

Witam
To niestety BHPowiec powinien przeprowadzać szkolenia.

Przed przystąpieniem do prac pracownik winien zapoznać się z aktualną instrukcją bezpieczeństwa

http://www.ciop.pl/8721.html

Wiele wyjaśnia nam:
OBWIESZCZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

z dnia 28 sierpnia 2003 r.

w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

(Dz. U. Nr 169, poz. 1650)

DZIAŁ IV
Procesy pracy
Rozdział 1
Przepisy ogólne

4.18) Pracodawca powinien zapewnić pracownikom informacje o istniejących zagrożeniach, przed którymi chronić ich będą środki ochrony indywidualnej oraz informacje o tych środkach i zasadach ich stosowania. Szczegółowe zasady stosowania środków ochrony indywidualnej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

aktualne instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące:
1) stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników;

2) obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych;

3) postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi;

4) udzielania pierwszej pomocy.
2.19) Instrukcje, o których mowa w ust. 1, powinny w sposób zrozumiały dla pracowników wskazywać czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem danej pracy, zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy, czynności do wykonania po jej zakończeniu oraz zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników. Instrukcje dotyczące prac związanych ze stosowaniem niebezpiecznych substancji i preparatów chemicznych powinny uwzględniać informacje zawarte w kartach charakterystyki tych substancji i preparatów.

jeszcze badania wysokościowe potrzebne:
czytaj http://prawo-pracy.pl/bhp_mandat-p-136.html

Ja mam tyle, kto więcej

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

andrzejkoziol11
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: andrzejkoziol11 » pn sie 21, 2017 11:28

W takim przypadku pracownicy muszą mieć odpowiednie szkolenia bhp . Praca jako elektryk, a dodatkowo w podnośniku jest bardzo niebezpieczna i powinno zachować się szczególną ostrożność.

Komercyjny link wykasowałem, autor otrzymał ostrzeżenie za uporczywe wstawianie.
STANCA/moderator

Patryk Kuliński
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Patryk Kuliński » pn sty 01, 2018 20:20

Za instruktarz stanowiskowy i za zapoznanie ze sposobem wykonywania prac niebezpiecznych oraz za nadzór nad nimi odpowiada przełoży pracowników i BHP owiec nie ma nic do tego, może co najwyżej dać jakieś zalecenie lub coś podpowiedzieć.

ODPOWIEDZ