Blacha attyki jako zwód instalacji odgromowej - opaska

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygimar » czw wrz 19, 2019 7:26

Koledzy w PN EN 62305-3 jest podpunkt dotyczący naturalnych elementów dachu jako częśc instalacji odgromowej.
Chce wykorzystać attyke jako zwód poziomy niski - opaskę na dachu. Do niej przewody odprowadzając i siatkę.
52.5.
C - metalowe części takie jak ....obróbki metalowe ...nie mniejsze niż podane dla standardowych elementów zwodów.
Czy norma w tej kwesti mówi o tablicy 3 czy o 6 bo to sa radykalne inne grubości i przekroje.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw wrz 19, 2019 12:48

Już chyba przerabiałem podobny temat, tu na forum , ale oprócz wymiarów podanych w normie (gł. grubość) dobrze byłoby spełnić inne warunki z normy: niepalność podłoża i sposób połączeń arkuszy blach (z pewnością nie zakładka), no i trzeba byłoby wziąć pod uwagę co jest pod tym dachem, bo przy wyładowaniu jej perforacja jest wielce prawdopodobna. Pod attyką jest pewnie tylko mur , więc w/w zagrożenia nie maja zastosowania, ale same blachy, sadzę że powinny mieć dobre połaczenia elektryczne np. mostki, może lutowanie , czy zgrzewanie ewentualnie pewne połączenie przez zagniatanie , choć to ostatnie sprawia psikusy z zachowaniem ciągłości po dłuższym czasie eksploatacji.
Człowiek uczy się całe życie i ...

zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygimar » czw wrz 19, 2019 13:28

mnie martwi niejednoznaczny zpais czy mam z tabelki 3 wziąć grubość 0,5mm
czy z tabeli 6 - 2,5mm - jest to duża różnica.
Podpunkt C nie jest precyzyjny i np. ubezpieczyciel w wrazie "W" może go interpretować na swoją korzyść.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » czw wrz 19, 2019 15:47

Tablica 6 nie dotyczy naturalnych elementów, takich jak pokrycia metalowe. Wg mnie sugeruj się tablicą 3 z rozróżnieniem dopuszczenia wytopienia blachy (0,5mm) lub z zabezpieczeniem przeciw wytopieniu (4mm) - wszystko w przypisie do tablicy ;)
Człowiek uczy się całe życie i ...

ODPOWIEDZ