Czasookres badań stajni

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pmoranski
Czytelnik
Czytelnik

Czasookres badań stajni

Post autor: pmoranski » sob gru 14, 2019 15:02

Witam

Czy któryś z kolegów orientuje się czy w przepisach jest przewidziany czasooskres badania instalacji elektrycznej w stajniach. Budynek jest w całości zbudowany z drewna, więc wydaje mi się, ze warunki powinny być jak dla budynków obostrzonych. Potrzebuje tez podstawy prawnej, którą chciałbym wpisać w protokół, w przypadku gdy czasookres jest krótszy niż 5 lat

Pozdrawiam
Paweł

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Czasookres badań stajni

Post autor: STANCA » sob gru 14, 2019 21:34

Witam

Przychodzisz na nieznany obiekt, prosisz o protokoły ostatnich pomiarów i o INSTRUKCJĘ EKSPLOATACJI i UTRZYMANIA OBIEKTU. Tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie. :)

Taki dokument winien być wytworzony w zakładzie przy znajomości warunków środowiskowych. Podstawą prawną tu jest Kodeks Pracy, Prawo Budowlane i Prawo Energetyczne.

Resztę dowiesz się z analizy tego tematu przerabianego od kilkunastu lat:

https://ise.pl/forum/normy-przepisy-pra ... rawna-7965

pozdrawiam
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Czasookres badań stajni

Post autor: elpapiotr » sob gru 14, 2019 22:06

Witam.
Pomieszczenia stajni należą do pomieszczeń/budynków gospodarczych.
Norma PN-HD 60364 arkusz 7-705 nie precyzuje, jakie mają być terminy badań. Od tego jest PB.
W Prawie Budowlanym czasokres 5 lat jest oczywisty, natomiast okres krótszy to już inna sprawa.
Mamy art. 62 Prawa Budowlanego.
I tutaj, w badaniach okresowych wykonywanych w okresach co najmniej raz w roku P.B. nie wymienia instalacji elektrycznej, ale zobowiązuje właściciela lub zarządcę obiektu do sprawdzenia stanu technicznego m.in. elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu. Instalacja elektryczna i piorunochronna jest "instalacją" narażoną na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu.
Jeżeli właściciel/zarządca nie opracował/stworzył instrukcji wspomnianej przez kolegę STANCA, pomiarowiec, na podstawie badań i oględzin może wyznaczyć okres krótszy, niż 5 lat, ale zaopiniować ten termin.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.

Awatar użytkownika
pmoranski
Czytelnik
Czytelnik

Czasookres badań stajni

Post autor: pmoranski » ndz gru 15, 2019 0:09

Dziekuję za szybką odpowiedź.
Prawda jest taka, że nke spodziewam się w tym przypadku żadnej instrukcji, ponieważ z tego co się zdążyłem zorientować, to budynek stoi lat x, a ja będę po raz pierwszy robił w nim w ogole pomiary. Nie wnikam kto odebrał, na jakiej podstawie przyłączył do przyłącza. Po prostu interesuje mnie, jaki kest czasookres badan, ponieważ wydaje mi się, ze jest to budynek w ktorym, ze względu na materiał z jakiego został zbudowany, istnieje wyższe zagrożenie pożarowe a i z uwagi na "wyziewy" istalacja szybciej będzie ulegać degradacji.
Dowiedziałem się od kolegów konkretów - dziękuję bardzo.
I z ciekawością zapytam zarządcy, czy takową instrukcje posiada lub chociażby książkę obiektu budowlanego.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Czasookres badań stajni

Post autor: Simcode » ndz gru 15, 2019 18:31

Kontroli dokonuje się raz do roku. Wynika to z prawa budowlanego.
Art. 62. 1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
a) elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
b) instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska.
Raz na 5 lat jeśli nie ma szkodliwych warunków.

ODPOWIEDZ