Grupa urządzeń - co to takiego?

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pmoranski
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: pmoranski » pn mar 09, 2020 22:28

Koledzy Elektrycy
26 marca, wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra energii w sprawie BHP przy urządzeniach energetycznych. W niniejszym Rozporządzeniu mowa jest m.in. o tym, iż pracodawca jest zobowiązany do opracowania Instrukcji eksploatacji urządzeń energetycznych bądź grupy urządzeń energetycznych, a także do opracowania Instrukcji bezpiecznej pracy przy tych urządzeniach.
Przeszukałem Ustawę Prawo energetyczne i nie znalazłem w niej pojęcia "grupa urządzeń".
Proszę o nakierowanie na odpowiedni przepis.

Pozdrawiam serdecznie

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pn mar 09, 2020 22:51

Człowiek uczy się całe życie i ...

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » wt mar 10, 2020 18:21

elmontjs pisze:
pn mar 09, 2020 22:51
Będzie pomocne: https://bezel.com.pl/2018/08/01/zasady-eksploatacji/
Pozwolisz że nie zgodzę się z tobą.
Nazwa grupy w podawanym przez kolegę cytacie z bezel dotyczy silników o pewnej mocy jako jednej grupy . Czyli każdy rodzaj mocy silników klasyfikuje się do innej grupy.
W rozporządzeniu chodzi o grupy całych urządzeń nie tylko silników . Czyli można zrobić jedną instrukcje np. dla całej hali maszyn zamiast oddzielnie dla poszczególnej maszyny. A cytat brzmi tak.
urządzenia energetycznego lub grup urządzeń energetycznych, zwaną dalej „instrukcją eksploatacji”, opracowaną przez pracodawcę, zawierającą w szczególności:

Nadmienię że określenia grupy dla silników podanych w informacji bezel pochodzi z starego Zarządzenia ministra gospodarki materiałowej i paliwowej w sprawie zasad eksploatacji urządzeń napędowych z 28 luty 1987 r i powtarzany później z nowszych rozporządzeniach .

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » wt mar 10, 2020 20:19

Simcode pisze:
wt mar 10, 2020 18:21
Pozwolisz że nie zgodzę się z tobą.
Nazwa grupy w podawanym przez kolegę cytacie z bezel dotyczy silników o pewnej mocy jako jednej grupy
Wiem kolego , nie napisałem, że to jedyny słuszny podział, napisałem że "będzie pomocne". Na przytoczonej stronie to jedynie podział urządzeń napędowych (jedna z podstawowych grup urządzeń energetycznych); inne grupy wg mojej wiedzy nie są sklasyfikowane w aktach prawnych. A są przecież urządzenia grzewcze, spawalnicze, oswietleniowe i wiele innych - ta wiedza wynika bardziej z podręczników do elektrotechniki i są do określenia przez energetyka w zakładzie. Warunki ich eksploatacji określone są w normach dotyczących danych urządzeń i ich instrukcji obsługi, czy DTR-ek.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » wt mar 10, 2020 20:41

Tylko mogło naszego autora zmylić. Ty wiesz o co chodzi ja wiem ale czy autor.

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » śr mar 11, 2020 10:49

Odpowiedź na pytanie autora, jak słusznie Koledzy zauważyliście, nie może być jednoznaczna, ponieważ specyfika każdego Zakładu jest inna i urządzenia sa wszędzie inne. Dlatego instrukcje eksploatacji muszą być opracowywane indywidualnie z uwzględnieniem charskteru urzadzeń w danej firmie. Dla przykładu:
Spawalnię, gdzie pracuje 10 spawarek i kilka wentylatorów, mozna potraktować jako grupę urządzeń i opracować jedną instrukcję eksploatacji.
Natomiast jeśli chodzi na przykład o linię produkcyjną, gdzie występują różne maszyny, np: taśmociągi, foliarki krajalnice, suwnice... potrzebują oddzielnej instrukcji eksploatacji, ponieważ zagrożenia wynikajace z pracy tych urządzeń są w kazdym przypadku innego rodzaju, co instrukcja eksploatacji musi uwzględniać.
Myślę, że trochę temat rozjaśniłem.

krzaczek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: krzaczek » wt kwie 07, 2020 16:55

Jak najbardziej zgadzam się, z twierdzeniem, żeby "instrukcje eksploatacji opracowywać indywidualnie z uwzględnieniem charakteru urządzeń w danej firmie". Nie zgadzam się jednak z podanym przez Kolegę electris przykładem, żeby np. spawalnię, gdzie pracuje 10 spawarek i kilka wentylatorów, potraktować jako grupę urządzeń i opracować jedną instrukcję eksploatacji. Osobno potraktowałbym spawarki jako grupę i osobno wentylatory jako grupę. Dlaczego? Bo do pracy przy spawarkach wymagane są jedynie, w dużym skrócie uprawnienia "elektryczne" (Grupa 1), a do pracy przy wentylatorach, jeśli są mocy powyżej 50 kW, również uprawniani "cieplne" (Grupa 2). To oczywiście moje zdanie, wiem że zwiększa ilość pracy i liczbę instrukcji, ale wbrew pozorom ostatecznie mocno porządkuje sytuację. W przypadku instrukcji stacji elektroenergetycznych, z którymi mam najczęściej do czynienia, bardzo często jeśli są jeszcze na tych obiektach sprężarki, mają one zupełnie osobną instrukcję, a w głównej instrukcji stacji jest tylko do niej odwołanie.

ODPOWIEDZ