Instrukcja eksploatacji budynku - jaka podstawa prawna?

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Re: Instrukcja eksploatacji budynku - jaka podstawa prawna?

Post autor: STANCA » wt lis 20, 2012 20:04

Szanowni koledzy

Chciałbym na tym przykładzie pokazać co takiego m/i może być zamieszczone w instrukcji eksploatacji obiektu, która powinna być integralną częścią książki obiektu budowlanego.

Jest to jakiś stary projekt normy dotyczącej obiektów służby zdrowia. Nie jest to aktualną normą.
Przychodzi elektryk obcy na obiekt dostaje taką instrukcję eksploatacji i wszystko wie, reszta jak np protokoły badań znajdzie w książce obiektu budowlanego.

710.514.5 Schematy, dokumentacje i instrukcje obsługi
Plany instalacji elektrycznej łącznie z opisami, rysunkami, schematami ideowymi i ich modyfikacja, a także
instrukcje obsługi i konserwacji powinny być przekazane użytkownikowi.

– schematy blokowe ukazujące systemy rozdziału zasilania podstawowego i zasilania bezpieczeństwa w postaci jednokreskowej. Schematy te powinny zawierać informacje o lokalizacji rozdzielnic wewnątrz budynku;
– schematy rozdzielnicy głównej i rozdzielnic piętrowych pokazujące wyłączniki i aparaturę sterowniczą, oraz schematy rozdzielnic w postaci jednokreskowej;
– plany budowlane zgodnie z IEC 60617-11;
– schematy ideowe sterowania;
– instrukcje obsługi, kontroli, testowania i konserwacji baterii akumulatorów i źródeł mocy zasilania
bezpieczeństwa;
– sprawdzenie przeliczeniowe zgodności z zalecanymi normami (np. z 710.413.1);
– zestawienia odbiorów podłączonych na stałe do instalacji bezpieczeństwa, ich prądów znamionowych,
a w przypadku odbiorów z silnikami, ich prądów rozruchu;
– książka rejestrów, zawierająca zapisy wszystkich prób i kontroli, które są wymagane przed oddaniem
do eksploatacji.

710.62 Sprawdzenie okresowe
Sprawdzenie okresowe wg punktów od a) do e) 710.61 powinno być przeprowadzane zgodnie z lokalnymi/państwowymi przepisami. W przypadku braku lokalnych/państwowych przepisów, zaleca się następujące okresy:
a) próba działania urządzeń przełączających: co 12 miesięcy;
b) próba działania wskaźnika stanu izolacji: co 12 miesięcy;
c) sprawdzenie wizualne nastawień urządzeń włączających: co 12 miesięcy;
d) pomiar kontrolny dodatkowych połączeń wyrównawczych: 36 miesięcy;
e) sprawdzenie ciągłości urządzeń wymagane dla połączeń wyrównawczych: 36 miesięcy;
f) comiesięczne próby działania:
– zasilanie instalacji bezpieczeństwa z baterii: 15 min;
– zasilanie instalacji bezpieczeństwa z silnikami spalinowymi: aż do osiągnięcia ustalonej temperatury pracy: 12 miesięcy; przed „próbą obciążenia”;
– zasilanie instalacji bezpieczeństwa z baterii: sprawdzanie pojemności;
– zasilanie instalacji bezpieczeństwa z silników spalinowych: 60 min;
We wszystkich przypadkach obciążenie powinno wynosić co najmniej 50 % do 100 % mocy znamionowej;
g) pomiar prądu upływu transformatora IT: 36 miesięcy;
h) kontrola prądu wyłączającego urządzenia ochronnego różnicowoprądowego: nie rzadziej niż 12 miesięcy

Może komuś się to przyda jak dostanie zlecenie wykonania instrukcji eksploatacji budynku/obiektu.
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Bogdankiz » wt lis 20, 2012 20:39

STANCA pisze:Szanowni koledzy

Chciałbym na tym przykładzie pokazać co takiego m/i może być zamieszczone w instrukcji eksploatacji obiektu, która powinna być integralną częścią książki obiektu budowlanego.

Jest to jakiś stary projekt normy dotyczącej obiektów służby zdrowia. Nie jest to aktualną normą.
Przychodzi elektryk obcy na obiekt dostaje taką instrukcję eksploatacji i wszystko wie, reszta jak np protokoły badań znajdzie w książce obiektu budowlanego.

710.514.5 Schematy, dokumentacje i instrukcje obsługi
Plany instalacji elektrycznej łącznie z opisami, rysunkami, schematami ideowymi i ich modyfikacja, a także
instrukcje obsługi i konserwacji powinny być przekazane użytkownikowi.

– schematy blokowe ukazujące systemy rozdziału zasilania podstawowego i zasilania bezpieczeństwa w postaci jednokreskowej. Schematy te powinny zawierać informacje o lokalizacji rozdzielnic wewnątrz budynku;
– schematy rozdzielnicy głównej i rozdzielnic piętrowych pokazujące wyłączniki i aparaturę sterowniczą, oraz schematy rozdzielnic w postaci jednokreskowej;
– plany budowlane zgodnie z IEC 60617-11;
– schematy ideowe sterowania;
– instrukcje obsługi, kontroli, testowania i konserwacji baterii akumulatorów i źródeł mocy zasilania
bezpieczeństwa;
– sprawdzenie przeliczeniowe zgodności z zalecanymi normami (np. z 710.413.1);
– zestawienia odbiorów podłączonych na stałe do instalacji bezpieczeństwa, ich prądów znamionowych,
a w przypadku odbiorów z silnikami, ich prądów rozruchu;
– książka rejestrów, zawierająca zapisy wszystkich prób i kontroli, które są wymagane przed oddaniem
do eksploatacji.

710.62 Sprawdzenie okresowe
Sprawdzenie okresowe wg punktów od a) do e) 710.61 powinno być przeprowadzane zgodnie z lokalnymi/państwowymi przepisami. W przypadku braku lokalnych/państwowych przepisów, zaleca się następujące okresy:
a) próba działania urządzeń przełączających: co 12 miesięcy;
b) próba działania wskaźnika stanu izolacji: co 12 miesięcy;
c) sprawdzenie wizualne nastawień urządzeń włączających: co 12 miesięcy;
d) pomiar kontrolny dodatkowych połączeń wyrównawczych: 36 miesięcy;
e) sprawdzenie ciągłości urządzeń wymagane dla połączeń wyrównawczych: 36 miesięcy;
f) comiesięczne próby działania:
– zasilanie instalacji bezpieczeństwa z baterii: 15 min;
– zasilanie instalacji bezpieczeństwa z silnikami spalinowymi: aż do osiągnięcia ustalonej temperatury pracy: 12 miesięcy; przed „próbą obciążenia”;
– zasilanie instalacji bezpieczeństwa z baterii: sprawdzanie pojemności;
– zasilanie instalacji bezpieczeństwa z silników spalinowych: 60 min;
We wszystkich przypadkach obciążenie powinno wynosić co najmniej 50 % do 100 % mocy znamionowej;
g) pomiar prądu upływu transformatora IT: 36 miesięcy;
h) kontrola prądu wyłączającego urządzenia ochronnego różnicowoprądowego: nie rzadziej niż 12 miesięcy

Może komuś się to przyda jak dostanie zlecenie wykonania instrukcji eksploatacji budynku/obiektu.
STANCA
Tyle teorii ;)

Skoro administratorzy zachwycają się lipnymi pomiarami to tym bardziej zbędna taka księga.
Pozdrawiam Bogdan :)

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » czw lis 22, 2012 15:28

Warto zobaczyć jak to wzorcowo robią inni;

Prawo Budowlane;
Art. 60. Inwestor, oddając do użytkowania obiekt budowlany, przekazuje właścicielowi lub zarządcy obiektu dokumentację budowy i dokumentację powykonawczą. Przekazaniu podlegają również inne dokumenty i decyzje dotyczące obiektu, a także, w razie potrzeby, instrukcje obsługi i eksploatacji: obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem.

Pięknie zrobiona instrukcja, jest nawet opisane czym myć szyby i podłogę;

INSTRUKCJA
EKSPLOATACJI I KONSERWACJI OBIEKTU
BUDYNKÓW „CENTRUM NAUKI KOPERNIK”
ADRES: Wybrzeże Kościuszkowskie 20, Warszawa

OPRACOWANIE:
https://docplayer.pl/7300173-Instrukcja ... ektu.html
Postawy znajdziecie;
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy urządzeniach i instalacjach energetycznych (Dz.U. Nr 80 z 1999r poz. 912

J. W. von Goethe

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pt lis 23, 2012 19:25

Sylwester pisze:Nigdzie nie ma instrukcji eksploatacji obiektu. Może źle widzę ale jeszcze się z nią nie spotkałem.
Dzisiaj zapytałem na starym obiekcie gdzie wykonano całkowitą modernizację; czy posiadają instrukcję eksploatacji obiektu. Dostałem odpowiedź; naturalnie bo wszystkie prace konserwacyjne muszą robić zgodnie z tą instrukcją by nie stracić gwarancji.

Kiedyś przed laty jak pytałem o książkę obiektu budowlanego robiono wielkie oczy, czasy się zmieniają.
STANCA

J. W. von Goethe

Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Sylwester » pt lis 23, 2012 21:54

Ostatnio pytałem się o instrukcje w szkołach. Wszędzie wielkie oczy. Kto ma ją właściwie zrobić?

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pt lis 23, 2012 22:23

Sylwester pisze:Ostatnio pytałem się o instrukcje w szkołach. Wszędzie wielkie oczy. Kto ma ją właściwie zrobić?
Oj nie czytasz tego co podałem dwa posty wyżej (niebieskie literki);
USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414
Art. 60.

Ja dzisiaj dostałem pytanie czy do wiekowego obiektu ze starą instalacją zrobię część elektryczną takiej instrukcji?
Zatwierdza to właściciel lub upoważniony zarządca.
STANCA

J. W. von Goethe

Sylwester
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Sylwester » pt lis 23, 2012 23:06

Kto może taką instrukcje napisać ? Chodzi o uprawnienia .

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » wt lut 12, 2013 11:17

Witam
STANCA pisze: Dzisiaj zapytałem na starym obiekcie gdzie wykonano całkowitą modernizację; czy posiadają instrukcję eksploatacji obiektu. Dostałem odpowiedź; naturalnie bo wszystkie prace konserwacyjne muszą robić zgodnie z tą instrukcją by nie stracić gwarancji.

Kiedyś przed laty jak pytałem o książkę obiektu budowlanego robiono wielkie oczy, czasy się zmieniają.
STANCA
instrukcję eksploatacji obiektu, którą widziałem, była napisana przez konkretnych wykonawców poszczególnych prac wykonanych na obiekcie.

STANCA

J. W. von Goethe

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pt sty 25, 2019 10:01

Przypomnę ten stary, ale dalej aktualny temat. Co się zmieniło od lat? Kolegów czynnych zawodowo proszę o uwagi.
To nie elektryk ma opracowywać czasookresy badań itp. przychodzący po latach na pomiary, to powinien znaleźć w Książce Obiektu Budowlanego, gdzie z poszczególnych opracowań wykonawców oddających swoje prace powstała instrukcja eksploatacji obiektu.

Jak taki dokument ułatwia pracę wszystkim na obiekcie wiadomo.

Wklepałem w google
INSTRUKCJA EKSPLOATACJI I KONSERWACJI OBIEKTU

i wiele znajduje się opracowań do tego tematu.
STANCA

J. W. von Goethe

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » czw maja 02, 2019 11:27

Koledzy, ruszmy ten temat. Pochwalcie się jakie i gdzie widzieliście instrukcje eksploatacji obiektu?

STANCA

J. W. von Goethe

ODPOWIEDZ