Jakie uprawnienia do kładzenia instalacji w 2020r.

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
fliziarz
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: fliziarz » śr mar 25, 2020 9:14

Nie demonizujmy, jeśli ktoś jest rozgarnięty i ma chęć do nauki i pracy to nie musi kończyć szkół elektrycznych aby wykonywać instalacje elektryczne w domkach. W zasadzie cała teoretyczna wiedza jest w 1-2 książkach. Jeśli ktoś miał szczęście i trafił na dobrego szefa to po 2-3 latach może dać sobie sam radę. Musi sobie jednak zdawać sprawę z własnych ograniczeń i nie brać się za sprawy na których się nie zna a będzie dobrze. Z czasem człowiek nabierze doświadczenia i wiedzy.
Muszę tu jednak ostrzec że na budowie praca elektryka niestety nie jest ceniona i jest to ciężki kawałek chleba.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: PGR Mąkowarsko » śr mar 25, 2020 15:38

Simcode pisze:
wt mar 24, 2020 17:32
PGR Mąkowarsko pisze:
pn mar 23, 2020 22:19
Od kiedy to murarz jest osobą niewykwalifikowaną?
Widać że nie masz styczności z budowami. Na budowie murarzami niemal w 100 % to robotnicy o wykształceniu nie mającym nic wspólnego z budowlaną. Jeśli ktoś skończył szkołę budowlaną zdobył wiedzę praktyczną to z reguły jest majstrem na budowie . Ja kończę ten temat bo widać nic cię nie wzrusza.
Akurat mam styczność i to często. Nie mówiłem o wykształceniu tylko kwalifikacjach. Aby być elektrykiem też nie trzeba kończyć szkoły elektrycznej tylko mieć odpowiednie kwalifikacje czyli w Polsce niewiele bo uprawnienia 1kV wydawane za parę zł z fikcyjnym egzaminem

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » śr mar 25, 2020 21:54

errare humanum est.

krzaczek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: krzaczek » pt kwie 03, 2020 11:44

Może trochę spóźniona odpowiedź, ale tak na spokojnie, żeby może nieco uspokoić burzliwą już dyskusję. Kolego Adamie, skoro pytasz jakie uprawnienia musisz mieć do KŁADZENIA instalacji elektrycznej nn, to odpowiadam, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, wystarczą Ci uprawnienia E, w zakresie konserwacji, montażu, remontów dla pkt 2 i 10. Tyle, jeśli chodzi o przepisy. Jeśli chcesz robić coś więcej, tj. przeprowadzać pomiary tych instalacji musisz mieć dodatkowo zakres prac kontrolno-pomiarowych dla tych punktów, a jeśli chcesz się jeszcze podpisać pod protokołami z takich pomiarów, to powinieneś mieć w tym zakresie również uprawnienia dozoru D (tu też niestety jest spora dowolność interpretacji przepisów, co tylko świadczy o ich marnej jakości - przepis powinien być jednoznaczny), ale jak będziesz miał uprawnienia E i D w podanym przeze mnie zakresie, nikt się nie będzie mógł od strony prawnej przyczepić. Tyle jeśli chodzi o przepisy. Posiadane przez Ciebie obecnie uprawnienia E w zakresie obsługi właściwie są, a jakby ich nie było, ale o tym później.
Pracuje człowiek, a nie papiery, więc oczywiście posiadane wykształcenie i świadectwa dają większe prawdopodobieństwo, że ich posiadacz wie, co robi, ale tego nie gwarantują. Tak więc pisanie, że jak nie skończyłeś szkoły elektrycznej to się za taką robotę nie bierz jest mocno na wyrost. Liczą się rzeczywiste umiejętności, a nie sam papierek. Znam wielu monterów po szkołach "elektrycznych", którzy jeśli chodzi o samo układanie instalacji są gorsi od budowlańców, którzy takich szkół nie kończyli. Tacy budowlańcy układają instalacje, które później sprawdzają elektrycy. Ma to ten plus, że mamy etap kontroli. Świadectwo szkolne lub kwalifikacyjne powinno, ale jak wiemy nie zawsze tak jest, potwierdzać czyjeś umiejętności i kwalifikacje. Jak ktoś zauważył świadectwo kwalifikacyjne można "kupić" za kilka złotych. Może nie za kilka, trochę więcej, ale faktycznie w wielu przypadkach tzw. egzamin na uprawnienia jest fikcją. I może to wielu zaskoczy, ale powodem tego są....niedouczeni Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy i zastraszeni pracodawcy. Szanowni Koledzy, wiecie kto stanowi większość egzaminowanych? Niespodzianka! Są to....pracownicy marketów ze stoisk z elektronarzędziami! Ci ludzie w ogóle nie powinni mieć uprawnień, nie ma takiego wymogu! Ale przychodzi do marketu Inspektor Pracy i takowych żąda, zupełnie bezpodstawnie. I setki (wiem co mówię) sprzedawców idzie na egzamin. Na pytanie co robią, odpowiadają prezentuję elektronarzędzia, tzn. "włączam je do gniazdka, żeby pokazać, że działają". I ci ludzie dostają uprawnienia E w zakresie obsługi pkt. 2, bo już mniejszego zakresu nie można mieć. Kolego Adamie, prawdopodobnie masz właśnie takie uprawnienia, które de facto pozwalają Ci właśnie na włączenie i wyłączenie elektronarzędzi, bądź innych urządzeń elektrycznych nn. Pisanie, że wykonawca, który skończył szkołę elektryczną łatwiej wykryje błędy projektowe, zwróci uwagę projektantowi, to taki nadmierny optymizm. Rzadko który wykonawca aż tak szczegółowo analizuje projekt. Po pierwsze nie ma na to czasu, po drugie nie ma takiego obowiązku. Za projekt bierze odpowiedzialność projektant, za wykonanie wykonawca. Oczywiście zdarza się, że wykonawca znajdzie ewidentne błędy i zwróci uwagę projektantowi. Dobrze, jeśli projektant przyjmie uwagę i naprawi błąd. Jeśli nie, to wykonawca nie ma prawa samowolnie wprowadzić zmian.
Po całym tym przydługim wywodzie mogę Ci doradzić tyle, że jeśli chcesz robić takie prace o których piszesz, spróbuj znaleźć kogoś, kto już się na tym zna, niech Cię poduczy praktyki, sam poucz się teorii, podejdź do egzaminów, zdaj je na wymagany zakres i wtedy możesz działać sam, mając świadomość branej na siebie odpowiedzialności.

ODPOWIEDZ