Odstęp izolacyjny powierzchniowy między żyłami

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: lukbok » pt lut 14, 2020 13:57

Witam,

Jako, że zajmuję się szafami sterowniczymi pracuję z normą 61439-1 - Rozdzielnice i sterownice niskonapięciowe.
Ostatnio rzuciło mi się w oczy jedno zagadnienie dotyczące odstępów izolacyjnych powietrznych oraz powierzchniowych.

Definicje jakie są w normie:

a. Odstęp izolacyjny powietrzny - najkrótsza odległość w powietrzu między dwiema częściami przewodzącymi, wyznaczona wzdłuż najkrótszej drogi między tymi częściami

b. odstęp izolacyjny powierzchniowy - najkrótsza odległość wzdłuż powierzchni materiału izolacyjnego stałego między dwiema częściami przewodzącymi

i teraz wymaganie:
Odstępy izolacyjne powierzchniowe nie powinny w żadnym wypadku być mniejsze niż skojarzone z nimi odstępy powietrzne. Natomiast odstępy izolacyjne powietrzne powinny być zgodne z tablica która podaje, że dla napięcia udarowego wytrzymywanego mniejszego niż 2,5 kV minimalny odstęp izolacyjny powietrzny wynosi 1,5 mm.

W szafach sterowniczych z reguły przewody są prowadzone swobodnie w korytkach grzebieniowych. Przewody te stykają się izolacją ze sobą.
Weźmy pod uwagę na przykład dwie stykające się żyły H05V-K o przekroju 0,75mm2. Jedna to L druga N. Napięcie nominalne izolacji 300/500V, próbne 2kV
Średnica żyły (miedzi) wynosi 0,489mm, a średnica zewnętrzna 2,2 mm. Czyli grubość ścianki 0,6mm. Co w przypadku dwóch stykających się żył daje 1,2mm między częściami czynnymi.

Co o tym sądzicie?
Czy jakieś wymaganie mi umknęło?

Pozdrawiam
Łukasz

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » pt lut 14, 2020 14:58

A czy odstęp powierzchniowy nie będzie najkrótszą odległością wzdłużną (po izolacji przewodu) między odizolawanymi końcówkami ? To będzie sie wyrazać wg mnie w centymetrach.
lukbok pisze:
pt lut 14, 2020 13:57
Napięcie nominalne izolacji 300/500V
no własnie , to napięcie znamionowe izolacji przy normalnej pracy a napięcie udarowe izolacji jest zawsze wyższe , warto sprawdzić w katalogach producentów.
Nie widzę w opisanej przez kolegę sytuacji nic nie właściwego .
Człowiek uczy się całe życie i ...

Awatar użytkownika
lukbok
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: lukbok » pt lut 14, 2020 18:20

Witam,

wcześniej w normie jest adnotacja: "Odstępy izolacyjne powietrzne oraz powierzchniowe dotyczą odstępów pomiędzy fazami, fazy do przewodu neutralnego..."

Tak więc odstęp izolacyjny rozumiem jako odstęp między dwoma różnymi potencjałami (przewodami)

Nie rozumiem Twojej wypowiedzi odnośnie tego napięcia.
Napisałem o tych 2kV (jest to wartość podana w katalogu producenta) po to aby podkreślić, że dotyczy mnie sytuacja odstępu co najmniej 1,5mm.
Gdyby napięcie udarowe wytrzymywane dla przewodu byłoby większe to zgodnie z normą przerwa musiałaby być jeszcze większa.

IMHO
Sytuacja opisana w normie raczej dotyczy np. "kostek elektrycznych" gdzie mamy zaciski śrubowe i różne potencjały.

Jednak nie widzę w tej normie żadnych adnotacji aby wykluczyć taki przypadek jak opisałem wyżej.

Dziękuję i pozdrawiam
Łukasz

fliziarz
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: fliziarz » sob lut 15, 2020 0:32

Witam

Jak rozumiem odstęp izolacyjny powierzchniow to odstęp po izolacji (ang. Creepage distance). Odstęp po izolacji jest to najkrótsza droga pomiędzy dwoma przewodnikami mierzona wzdłuż powierzchni izolacji.
Zachowanie właściwych odstępów po izolacji chroni przed przejściem prądów pełzających jak czy procesem powstawania ścieżek przewodzących na powierzchni izolacji w wyniku zabrudzeń.

Nie ma to nic wspólnego z grubością izolacji oraz jej wytrzymałością diaelektryczną.

ODPOWIEDZ