Pomiary instalacji po przebudowie WLZ

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
1939
Rozmówca
Rozmówca

Re: Pomiary instalacji po przebudowie WLZ

Post autor: 1939 » ndz lut 12, 2017 19:54

Witam.
Zgodnie z prawem budowlanym art.17
Uczestnikami procesu realizacji inwestycji i remontów są:
1. Inwestor
2.Inspektor Nadzoru
3.Projektant
4.Kierownik Budowy
5.Kierownik robót
Prawo budowlane dokładnie precyzuje obowiązki uczestników
Odnośnie rozliczenia to są obmiarem lub ryczałtem
Rodzaje kosztorysów
a) Kosztorys inwestorski w zamówieniach publicznych
b) kosztorys inwestorski posiadające własne środki finansowe
c kosztorys ofertowy
d) kosztorys zamienny
e)Kosztorys podwykonawczy.
Należy się zastanowić które uczestnicy występują, jakie kosztorysy były sporządzane przez inwestora. Najważniejsza jest umowa o wykonanie robót i zakres w umowie , sposób rozliczania , wynagrodzenie stawki - i wartość umowna. O ile był wyznaczony przez inwestora Inspektor nadzoru robót elektrycznych to on odpowiada za ilości zabudowanych materiałów i jakość wykonanych pomiarów elektrycznych. Pomiary należy obowiązkowo wykonać a inwestor powinien zapłacić według uzgodnionych cen na roboty . Dotyczy to bezpieczeństwa ludzi.
Na rasie wystarczy .
Dziękuję z poważaniem.
Marian Pawelec Inspektor Nadzoru Robót elektrycznych od la t 1970

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

zygfryd23
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygfryd23 » ndz lut 12, 2017 21:43

electrics pisze:Więc trzeba było ująć całość pomiarów w kosztorysie i sprawa byłaby jasna wtedy. Wykonawca by to zrobił, Wspólnota by zapłaciła i bez problemu. Dla mnie ewidentnie jest to próba wyłudzenia ze strony Wspólnoty. Wykonawca wykonał zakres objęty kosztorysem. Skoro nie umiesciliście pomiarów w lokalach w przedmiarze robót, to wykonawca nie musi tego wykonywać. Ma on jedynie obowiązek dostarczyć pomiary na instalację którą wykonał i które to pomiary dostarczył.
Dlaczego nie zostało to ujęte w przedmiarach???
Sam kolega napisał, że ma obowiązek dostarczyć pomiary na instalację którą wykonał. Przewody w rozdzielkach w mieszkaniach Wykonawca przepinał.
1939 pisze:(...)
O ile był wyznaczony przez inwestora Inspektor nadzoru robót elektrycznych to on odpowiada za ilości zabudowanych materiałów i jakość wykonanych pomiarów elektrycznych. Pomiary należy obowiązkowo wykonać a inwestor powinien zapłacić według uzgodnionych cen na roboty . Dotyczy to bezpieczeństwa ludzi.
(...)
Szacunek. Proszę napisać kto kolegi zdaniem jest odpowiedzialny za sprawdzenie instalacji w mieszkaniach po przepięciu przewodów ze starych rozdzielek z zabezpieczeniami typu Bi na nowe rozdzielk z zabezpieczeniami typu S ?

Coraz bardziej widzę, że większość kolegów jest za rozwiązaniem takim, że skoro nie było czegoś w kosztorysie to nie ma się prawa tego wymagać. Coraz bardziej wyciągam wnioski, że skoro większość tak uważa to coś w tym musi być. Nie ma się co kopać z koniem. Czuję, że wszystko musi się potoczyć swoim tempem i swoją drogą. Skoro cały czas coś nie idzie to trzeba to zostawić i wrócić do tego za jakiś czas.

Dziękuję kolegom za udzielone wskazówki, porady, informacje. Za przedstawienie dobrych praktyk z dotychczasowych przebiegów realizacji rożnych inwestycji. Nie chciałbym, aby o naszej Wspólnocie ktoś mówił, że próbujemy naciągnąć kogoś na zbędne koszty.

Skoro Wykonawca nie chce dobrowolnie wykonać tych pomiarów, to trzeba się zastanowić jak to wykonać w polubowny sposób.

Jeszcze raz dziękuję za wszystkie wpisy w tym wątku.

To mój drugi wątek na tym forum, ale nie myślałem, że uda się go aż tak rozbudować.
Niektórzy odzywali się tylko na początku, niektórzy póżniej, niektórzy aktywowali się na końcu.

Dziękuję wszystkim jeszcze raz.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » pn lut 13, 2017 7:40

zygfryd23 pisze: że skoro nie było czegoś w kosztorysie to nie ma się prawa tego wymagać
Kolego nie to że nie ma prawa bo może wykonać, ba nawet może Wymienić wszystkie instalacje w lokalach mieszkalnych. Tylko chodzi o to że Wykonawca wycenił prace za które dostanie wynagrodzenie, jeżeli Inwestor nie zlecił prac do wykonania to chyba logiczne że nikt za darmo robić nie chce. Czy to tak trudno pojąć ?
zygfryd23 pisze:ze starych rozdzielek z zabezpieczeniami typu Bi na nowe rozdzielk z zabezpieczeniami typu S ?
A jakiś schemat tych rozdzielenek skoro kolega je tak nazywa (bo dla mnie to tablica mieszkania) ?

zygfryd23
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygfryd23 » czw lut 16, 2017 18:11

[quote="bezpiecznik123" Czy to tak trudno pojąć ?[/quote]
Nie, nie trudno. A czy tak trudno pojąć, że jeżeli ktoś coś przerabia to bierze na siebie odpowiedzialność, że to co zrobił jest bezpieczne i zezwala na dalszą eksploatację tej instalacji. I nie może zostawić tego przedmiotu swoich prac bez sprawdzenia instalacji, a co za tym idzie, bez pomiarów, protokołów. Czy tak trudno to pojąć ?
bezpiecznik123 pisze:
zygfryd23 pisze:ze starych rozdzielek z zabezpieczeniami typu Bi na nowe rozdzielk z zabezpieczeniami typu S ?
A jakiś schemat tych rozdzielenek skoro kolega je tak nazywa (bo dla mnie to tablica mieszkania) ?
Ja w przeczytanych dotychczas książkach i opracowaniach pisanych w sposób profesjonalny spotkałem się tylko z nazewnictwem rozdzielnica dla urządzeń służących do rozdziału energii, lub rozdzielnia jako pomieszczenie, budynek lub stacja napowietrzna w której zabudowana jest rozdzielnica. Masło maślane z tymi nazwami rozdzielnica i rozdzielnia. Po staremu rozdzielnia, po nowemu rozdzielnica. Oczywiście tablice mieszkaniowe to też popularna nazwa. Jednakże w fachowej literaturze spotkamy określenie rozdzielnica.

Schematu może nie przywołam. Zacznę od widoku rozdzielnicy (żeby przećwiczyć jak się wstawia obrazek tu na forum)
Obrazek
Resztę, czyli gniazdo w łazience, gniazdko w kuchni przy stole, gniazdko w kuchni przy blacie, gniazdka w pokojach i oświetlenie w całym mieszkaniu myślę, że kolega będzie umiał sobie dorysować :) .

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: bezpiecznik123 » pt lut 17, 2017 12:10

zygfryd23 pisze:Schematu może nie przywołam. Zacznę od widoku rozdzielnicy (żeby przećwiczyć jak się wstawia obrazek tu na forum)
To jak już kolega przećwiczył to może teraz schemat ?
Dodatkowo jak widać nazwa jest jako tablica bezpiecznikowa TB a nie rozdzielnia bezpiecznikowa, ale to nie ważne.
zygfryd23 pisze:Resztę, czyli gniazdo w łazience, gniazdko w kuchni przy stole, gniazdko w kuchni przy blacie, gniazdka w pokojach i oświetlenie w całym mieszkaniu myślę, że kolega będzie umiał sobie dorysować
Raczej trudno mi będzie więc kolega tez może dorysować, żeby był komplet.

wlew6
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: wlew6 » sob lut 18, 2017 21:03

Szanowni koledzy,
Wątek jest bardzo ciekawy i chyba nikt nikogo nie przekona.
Mając na uwadze to co kolega Inwestor ujawnił pod koniec myślę że sprawa się rozwiązała. Chodzi mi o kosztorys powykonawczy. Nie ma znaczenia kto ma rację, Inwestor wymaga pomiarów. Jako że nie było ich w przedmiarze to po prostu wykonawca dopisze je do kosztorysu powykonawczego i sprawa załatwiona. Chociaż sprawa może się pokomplikowac jeśli w umowie jest wpisane że kosztorys powykonawczy nie może być wyższy od kosztorysu ofertowego, spotkałem się z takimi przypadkami.
Co do odsetek 0,5℅ dziennie to bym sie nie obawiał. Moj prawnik twierdzi że Żaden sąd takich nie zasądzi bo są rażąco zawyżone.

mariuszgim
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: mariuszgim » sob lut 18, 2017 22:13

Kolega Zygfryd23 podjął się nadzoru nad pracami i wydaje mu się że wykonawcy mają robić wszystko to co mu się mieści lub nie w głowie. Teraz pewnie wspólnota nie ma już funduszy na dodatkowe pomiary nie ujęte w przedmiarze prac.
Norma wykazuje jakie pomiary mają być wykonane ale nie mówi kto ma je zrobić. Wykonawca instalacji ma w kosztorysie zmierzenie nowej instalacji a pozostałe pomiary "starych" instalacji w lokalach może były zlecone innej firmie?
Tak wynika z przedmiarów (chociaż bez wglądu do oryginałów to nie wiadomo co było zlecane) i komu.
Napisał ostatnio kolega że jest kosztorys powykonawczy na prace z przedmiarów i kosztorys na prace dodatkowe - to może rozwiązać tylko ktoś kto ma wgląd do papierów, jest rzeczoznawcą lub sędzią.
I oby to wspólnota nie musiała płacić odsetek - szkoda kasy lokatorów bo ktoś się upiera przy swoim widzimisię.

mariuszgim
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: mariuszgim » sob lut 18, 2017 22:15

zygfryd23 pisze: gniazdo w łazience
w której strefie?

zygfryd23
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygfryd23 » ndz lut 19, 2017 14:42

bezpiecznik123 pisze: To jak już kolega przećwiczył to może teraz schemat ?
(...)
Raczej trudno mi będzie więc kolega tez może dorysować, żeby był komplet.
Taki schemat dostał elektryk do realizacji - montażówka z naniesionym schematem ideowym.

Obrazek

mariuszgim pisze:
zygfryd23 pisze: gniazdo w łazience
w której strefie?
w żadnej :)

zygfryd23
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygfryd23 » ndz lut 19, 2017 15:01

mariuszgim pisze:Kolega Zygfryd23 podjął się nadzoru nad pracami i wydaje mu się że wykonawcy mają robić wszystko to co mu się mieści lub nie w głowie.
Wypraszam sobie, wszelkie uwagi jakie zauważyłem dotyczące wykonawstwa kierowalem zarówno do Zarządcy Wspólnoty (Firmy ktorej płacimy za zarządzanie), jak i do inspektora nadzoru, żeby zobaczyli co jeszcze jest niezrobione, lub zle zrobione. Dzialalem w dobrej wierze, zeby po robocie nie pozostalo cos zle zrobionego, niedopilnowanego etc. Wiem ze w ten sposob dzialam jako inspektor nadzoru, ale skoro inspektor nie widzial tych usterek to kto je mial wylapac. Jakby nie moje i kolegi z Zarzadu dzialania to Wspolnota przyjelaby odbiór bez usterek i dopiero potem bysmy sie dochodzili, czy to bylo zrobione przez Wykonawce, czy zaistnialo pozniej itd. itp.
Dzialalismy dla dobra Wspolnoty, skoro Zarzadca zlecajacy nadzor inspektorowi, nie potrafil wylapac usterek to mysmy wylapali.

A co do pomiarow instalacji w mieszkaniach (bo byc moze to kolegami mariuszzgim mial na mysli piszac powyzsze) to nie wymagam nic wiecej poza tym co jest w projekcie, umowie i przepisach.
mariuszgim pisze: Teraz pewnie wspólnota nie ma już funduszy na dodatkowe pomiary nie ujęte w przedmiarze prac.
Proponuje zatrudnic sie w branzy ezoterycznej - widac ma kolega ten "dar"
mariuszgim pisze: Norma wykazuje jakie pomiary mają być wykonane ale nie mówi kto ma je zrobić. Wykonawca instalacji ma w kosztorysie zmierzenie nowej instalacji a pozostałe pomiary "starych" instalacji w lokalach może były zlecone innej firmie?
Tak wynika z przedmiarów (chociaż bez wglądu do oryginałów to nie wiadomo co było zlecane) i komu.
Przedmiary nie mogą stanowić dowodów w literze prawa, że Wykonawca pozostawił po sobie bezpieczną i sprawdzoną instalację. Z przedmiaru tego nie wyczytamy, natomiast w przepisach tak. Co jest ważniejsze, skoro przedmiot umowy miał być wykonany zgodnie z projektem umowa, przedmiarem, kosztorysem, przepisami prawa budowlanego i normami ? Proszę pomyśleć w kontekście odpowiedzialności za instalację, i tą nową, która były wymieniana, i tą która była tylko przepinana. Za odpowiedzialność tej przepinanej w mieszkaniach kto ma wziąć odpowiedzialność, że po tej robocie dalej jest bezpiecznie ? Właściciel mieszkania, czy też Wspólnota, skoro żadna z tych osób "łap tam nie wkładała" ? Oczywiście, że Wykonawca. I to on ma udowodnić, że dalej jest bezpiecznie, sprawdzić tą instalację także, bo ją "ruszał", zmieniał, przepinał.
Napisał ostatnio kolega że jest kosztorys powykonawczy na prace z przedmiarów i kosztorys na prace dodatkowe - to może rozwiązać tylko ktoś kto ma wgląd do papierów, jest rzeczoznawcą lub sędzią.
I oby to wspólnota nie musiała płacić odsetek - szkoda kasy lokatorów bo ktoś się upiera przy swoim widzimisię.[/quote]

ODPOWIEDZ