Pomiary instalacji po przebudowie WLZ

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Re: Pomiary instalacji po przebudowie WLZ

Post autor: STANCA » pt sty 27, 2017 13:51

Witam
Koledzy już wszystko powiedzieli i temat w zasadzie został wyczerpany i wyjaśniony. Ja pozwolę jeszcze jedynie uzupełnić i rozjaśnić temat uparciuchowi.
Simcode pisze:Ten uparciuch to chyba raczej ja .
zygfryd23 pisze:"Przed oddaniem projektowanej instalacji elektrycznej wewnętrznej do eksploatacji należy wykonać próby i wykonać komplet pomiarów zgodnie z z PN-HD 60364-6:2008 Instalacje elektryczne niskiego napięcia- Część 6: Sprawdzanie
Powyższe prace winna wykonać osoba posiadająca uprawnienia do przeprowadzania pomiarów"
Czytamy że tylko projektowana instalacja odbiorcza podlega pomiarom a nie całość nawet ta nie objęta projektem . A co się stanie jeśli ktoś nie pozwoli zrobić pomiarów ma mieszkanie własnościowe to też mu na siłę zrobicie pomiary .
Elektryk nie ma prawa podać zasilania na niesprawdzone obwody, to znana prawda.

Elektryk nie musi nikogo prosić by udostępnił lokal do pomiarów, to zadanie zarządcy obiektu.
Zarządca obiektu też powinien się włączyć w temat dostępu do lokali, celem wykonania badań.
To on też jest odpowiedzialny za bezpieczne użytkowanie obiektu.

Nie martwisz się czy lokator pozwoli otworzyć drzwi, po prostu wieszasz takiemu na drzwiach karteczkę następującej treści;

W sprawie wykonania badań ochrony przeciwporażeniowej i podaniu zasilania do lokalu proszę się kontaktować w dniu ……………………. Nr Tel…………………………
/Uparciuch/

Ten temat nie zaistniałby, gdyby ludzie posiadali, czytali i rozumieli normy.
Dziękuję wszystkim, którzy pomogli innym w zrozumieniu tematu.

W razie wypadku, prokurator zada tylko jedno pytanie;
Kto podał zasilanie na niesprawdzone obwody do czego zobowiązywała go norma powołana w rozporządzeniu wykonawczym do Prawa Budowlanego.?

Nawet ubezpieczyciel odstąpi od wypłaty odszkodowania, jak nie będą wszystkie papiery w porządku.

pozdrawiam
Stanisław
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

akki78
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: akki78 » pt sty 27, 2017 14:43

Kolego Stanisławie !
Jak zwykle krótko i treściwie i do tego z zębem :)
Dodam tylko ,że ww. problem jest powszechny , przynajmniej w moim rejonie . Z kilkoma budynkami z którymi miałem do czynienia (gdzie przeprowadzono tego typu modernizacje ) nigdzie nie wykonano pomiarów instalacji w mieszkaniach . Stan instalacji , do których byłem proszony ( na szczęście po inwestycji ) był taki, że nadawały się tylko do wymiany i może to jest powód tej partyzantki .

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pt sty 27, 2017 19:36

Nie do końca mnie zrozumieliście bo na pierwszej stronie pisałem. Cytat;
Inna sprawa z rozdzielnicami już istniejącymi, tu takowy obowiązek może wynikać z polecenia wykonania przez zleceniodawcę. W przeciwnym razie nie ma takiego obowiązku jedynie sprawdzić poprawność połączeń i to odnotować.

Jak daleko jesteście od sensu tego zapisu normy to opiszę świeży przykład z przełomu grudnia i stycznia.
Firma X wygrała przetarg na wymianę rozdzielni z której jest zasilanych kilkanaście urządzeń. Wszystko zakończono wykonano pomiary ochrony Pporażeniowej wystawiono protokóły na nową rozdzielnię i urządzenia etc.
I mały szczegół na zakończenie, z tej rozdzielni nowej jak i z poprzedniej starej leci odpływ zasilający rozdzielnię żeliwną w pompowni (rozdzielnia + kilkanaście pomp). I jak myślicie firma X zgodnie z waszą sugestią i normą ma zrobić pomiary ochrony wystawić protokóły na ową starą istniejącą rozdzielnię i wszystkie pompy. Inwestor nawet by nie pozwolił na takie podejście zresztą nie racjonalne. Umowa nie wspominała o takiej możliwości zakres jest wyraźnie zaznaczony.
Mógł bym tu przytaczać inne przykłady szczególnie z dziedziny przemysłu to by się koledzy zdziwili jak by musieli cała rafinerię pomierzyć bo wymieniają tylko rozdzielnię główną 400 V.
Życzę po prostu zdrowego rozsądku.

akki78
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: akki78 » pt sty 27, 2017 21:01

Witam!
Kolego Simcode trochę się zagalopowałeś. Po pierwsze w zakładach pracy każda rozdzielnia SN czy NN nie mówiąc o rozdzielniach WN jest traktowana jako osobny podmiot i pomiary
( obojętnie czy odbiorcze czy okresowe ) wykonuje się dla danego obiektu wraz z siecią zasilającą i odbiorczą tzn.wszystkimi urządzeniami z nich zasilanymi .W przypadku , który przytoczyłeś nie pomierzono kabla do następnej rozdzielnicy ? Nie wydaje mi się chyba że robił to klub samobójców.
Po drugie wracając do ,,naszego,,problemu jaka rozdzielnica jest zasilana z rozdzielnic domowych ? Gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo porażenia w instalacji mieszkaniowej czy na WLZ-cie ?
W jednym się z Tobą w pełni zgadzam - JEST TO KWESTIA ZLECENIA .
Tak jak pisałem
spółdzielnia robi sobie dupo... wymienia wspomniane WLZ-ty , wprowadza je do mieszkań i .... co dalej ?
Nie sposób nie zgodzić się jednak z kolegą Stanisławem
Niestety wykonawca wziął całą odpowiedzialność na siebie i zapewnił dupo... urzędnikom w spółdzielni czy wspólnocie.
Niestety sami sobie szkodzimy przyjmując takie zlecenia ( biednemu wiatr wieje w oczy )
Tyle w kwestii zdrowego rozsądku.
Ostatnio zmieniony pt sty 27, 2017 22:58 przez akki78, łącznie zmieniany 2 razy.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pt sty 27, 2017 22:34

To co należało to zrobiono w przypadku tego kabla i wszystko opisano .
Co do tematu, to norma nie przewiduje różnic dla mieszkań czy obiektów przemysłowych , sprawdzenie to sprawdzenie masz wykonać punkt po punkcie . Dlatego z premedytacją dałem taki przykład i wskazałem na złożoność problemów .
Nie jest to temat prosty jak by się wydawało niektórym, bo tylko przeczytają normę .
Ostatnio zmieniony sob sty 28, 2017 0:25 przez Simcode, łącznie zmieniany 2 razy.

WL
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: WL » sob sty 28, 2017 0:18

Załóżmy teoretyczne jest awaria uszkodzony zostaje transformator 250kvA 15/04kv zasilający odbiorców grupy V przez ptaszka który siadł na iskiernikach brak osłon przeciw ptakom energetyka po analizie obciążenia i z powodu braku aktualnie na stanie trafo 250 wymienia go na 100kvA kto wtedy i na jakiej zasadzie ma sprawdzić sws u odbiorców gdzie bardzo modne stają się zabezpieczenia typu S o charakterystyce typu D
WL

janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: janbrz » sob sty 28, 2017 7:18

Szanowni Koledzy
Instalacje będące pod opieką etatowych elektryków nas w tym temacie nie absorbują.
Przecięcie WLZ –ta na klatce schodowej w bloku też nie jest powodem do przeprowadzenia prac pomiarowych w mieszkaniach.
W przypadku prac elektrycznych, Zainteresowany może się zwrócić pisemnie do Inspektora(Inwestora) lub do Nadzoru lub Izby ze swoimi wątpliwościami.
Opinia z Forum nie jest wiążąca dla Prokuratora.
Instalacja niesprawna to nie tylko taka z powyrywanymi gniazdami i osmolonymi podstawami topikowymi.
Forum poszerza doświadczenie własne o doświadczenia innych, bez wydatków.
Wykonawca musi być pewien tego czego nie musi zrobić.

Ps. Jeśli zaś chodzi o bezbolesne odłączanie/podłączanie przewodów w tablicy:
Dzwoni Pan i mówi że w domku śmierdzi spalenizną. Domek ma 5 lat. Zadbany, od dawna nikt nie robił nic w elektryce, prac remontowych też nie było. Na miejscu okazuje się że w przedpokoju za lustrem jest tablica i od dołu ładnie się zwęgliła.
Dwa lata wcześniej zostało podłączone zasilanie bramy przesuwnej. Zostało poluzowany zacisk na szynie N idący od różnicówki. Jeszcze chwila i byłby pożar. Właściciel mówił że od jakiegoś czasu czuć było spaleniznę, ale podejrzewał „smog” z sąsiednich domków. Lustro uszczelniło tablicę.

Ale, żeby nie było za łatwo:
Pomiary RISO ani pętli L-N tego nie wykryją.
Czy zawinił elektryk przed 5 laty, czy też panowie od bramy sprzed 2 laty?
Jakby Właściciel chociażby raz na kwartał sprawdzał różnicówki, też by zareagował szybciej.

zygfryd23
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygfryd23 » sob sty 28, 2017 15:31

coś mi mówi że w poprzenim poście odezwał się wykonawca naszej modernizacji instalacji do któego posłałem też link z wątkiem do tego tematu, żeby zapoznał się się ze zdaniem użytkowników forum.

Moje zdanie jest jasne i jednoznaczne:

W ramach omówionego zakresu roboty
niezbędne jest wykonanie pomiarów ochrony przeciwporażeniowej
od pomiarów rezystancji izolacji począwszy, do pomiarów skuteczności ochrony przeciwporażeniowej skończywszy.

Zarówno w mieszkaniach, gdzie nie wymieniano rozdzielnic mieszkaniowych,
jedynie wymieniono przewód zasilający mieszkanie,
jak i w przypadku kiedy wymieniano rozdzielnicę mieszkaniową i przełączano obwody mieszkaniowe ze starych Bi na nowe typu S.

Awatar użytkownika
elektronb
Ekspert
Ekspert

Post autor: elektronb » sob sty 28, 2017 21:37

STANCA pisze:Witam
Koledzy już wszystko powiedzieli i temat w zasadzie został wyczerpany i wyjaśniony. Ja pozwolę jeszcze jedynie uzupełnić i rozjaśnić temat uparciuchowi.
Simcode pisze:Ten uparciuch to chyba raczej ja .
zygfryd23 pisze:"Przed oddaniem projektowanej instalacji elektrycznej wewnętrznej do eksploatacji należy wykonać próby i wykonać komplet pomiarów zgodnie z z PN-HD 60364-6:2008 Instalacje elektryczne niskiego napięcia- Część 6: Sprawdzanie
Powyższe prace winna wykonać osoba posiadająca uprawnienia do przeprowadzania pomiarów"
Czytamy że tylko projektowana instalacja odbiorcza podlega pomiarom a nie całość nawet ta nie objęta projektem . A co się stanie jeśli ktoś nie pozwoli zrobić pomiarów ma mieszkanie własnościowe to też mu na siłę zrobicie pomiary .

Elektryk nie musi nikogo prosić by udostępnił lokal do pomiarów, to zadanie zarządcy obiektu.
Zarządca obiektu też powinien się włączyć w temat dostępu do lokali, celem wykonania badań.
To on też jest odpowiedzialny za bezpieczne użytkowanie obiektu.

Nie martwisz się czy lokator pozwoli otworzyć drzwi, po prostu wieszasz takiemu na drzwiach karteczkę następującej treści;

W sprawie wykonania badań ochrony przeciwporażeniowej i podaniu zasilania do lokalu proszę się kontaktować w dniu ……………………. Nr Tel…………………………
/Uparciuch/

Ten temat nie zaistniałby, gdyby ludzie posiadali, czytali i rozumieli normy.
Dziękuję wszystkim, którzy pomogli innym w zrozumieniu tematu.

W razie wypadku, prokurator zada tylko jedno pytanie;
Kto podał zasilanie na niesprawdzone obwody do czego zobowiązywała go norma powołana w rozporządzeniu wykonawczym do Prawa Budowlanego.?

Nawet ubezpieczyciel odstąpi od wypłaty odszkodowania, jak nie będą wszystkie papiery w porządku.

pozdrawiam
Stanisław
Stosownym i bezpiecznym zachowaniem jest przeprowadzenie kontroli instalacji po wymianie jej elementów. W tym wątku zachęcam do lektury opracowań http://www.edwardmusial.info/ wiele problemów zostało tam wyjaśnionych.

http://edwardmusial.republika.pl/pliki/ ... acyjne.pdf

domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: domsat » sob sty 28, 2017 23:02

Kilka lat temu zmieniono lokalizację i typ trafostacji zasilającą mój i okoliczne domki. Sytuacja analogiczna do tytułowej. U mnie nikt po domkach nie chodził i nic nie mierzył. Wg Waszych ortodoksyjnych postaw w każdym z kilkudziesięciu domków należałoby przeprowadzić sprawdzenie instalacji tj m.in.pomiary IPZ, RISO, RCD. Tylko po co i kto by za to zapłacił ? Bo co się w domkach zmieniło - nic. W moim IPZ trochę się zmniejszyła. Oczywiście biegunowość przewodów była dopilnowana, nawet kolejność faz pozostała taka sama. Zapewne została też sprawdzona rezystancja uziemienia trafostacji. Pewnie też sprawdzono IPZ na końcu linii zasilanej z tego trafo, przed i po zmianie.
Zasada "Elektryk nie ma prawa podać zasilania na niesprawdzone obwody, to znana prawda" jest oczywista, ale dotyczy nowych lub modernizowanych obwodów. W moim domku nikt obwodów nie zmieniał. Wasze stanowisko to nadinterpretacja.
Doskonały, a przytoczony tu artykuł dr. Musiała zaczyna się słowami:
"„Pomiary odbiorcze i eksploatacyjne” przy urządzeniach niskiego napięcia, potocznie nazywane też „pomiarami ochronnymi”, to dziedzina aktywności zawodowej licznej rzeszy polskich elektryków, co objawia się nie tylko lepszym czy gorszym wykonywaniem tych „pomiarów”, ale również żywiołową „dyskusją”na forach internetowych, w której argumenty merytoryczne odgrywają trzeciorzędną rolę."
Zresztą w artykule nie ma słowa o tytułowej sytuacji; chyba, że nie doczytałem.

ODPOWIEDZ