Pomiary po wykonaniu instalacji

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
doktor
Rozmówca
Rozmówca

Pomiary po wykonaniu instalacji

Post autor: doktor » czw mar 18, 2010 2:17

Witam wszystkich.

Mam pytanie odnosnie pomiarow rezystancji izolacji po wykonaniu instalacji opisze krótko.
Po podpisaniu umowy z inwestorem wykonalem instalacje zgodnie z projektem, po wykonaniu roboty poszedłem do inwestora dogadac sie odnośnie pomiarów bo o nich nie było mowy w umowie inwestor stwierdził że wszystkie pomiary powinienem wykonac w cenie instalacji, rozbawiło mnie to wiec mu powiedziałem że niech weżmie sobie kogos kto wykona mu pomiary za darmo.
Kiedy przyszedłem po kase za instalacje inwestor pomniejszył mi te kase o sume za pomiary które zrobił mu pan x-iński.
Rozumiem że pomiary powinienem wykonac no ale chyba nie za darmo.
Czy jest to gdzieś określone.
Dla większości kolegów to pytanie pewnie okaże sie śmieszne, ale nie zaszkodzi zapytac, próbowałem przez wyszukiwarke ale nic nie znalazłem
Pozdrawiam Grzesiek

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Re: Pomiary po wykonaniu instalacji

Post autor: STANCA » czw mar 18, 2010 7:21

Witam
Ze mną też wygrał kiedyś elektryk. Klientowi przedstawił sumę ile to będzie jego kosztowało, TYLKO "zapomniał " powiedzieć o pomiarach, o zrobieniu wszędzie gniazd do TV i internetu, o alarmie nie wspomnę. O wszystkich brakach dowiedział się klient po czasie. Moja oferta była dwa razy większa.

Bogaty klient myslał swoje a elektryk swoje. Przedstawił klientowi lepszą jak się zdawało ofretę jak moja, która klienta kosztowała sporo.
Gdy elektryk przyszedł za kasą dodatkową po wykonaniu odbiorów i pomiarów klient jego pogonił.
Po kradzieży dostałem propozycję zainstalowania alarmu radiowego bo na kucie ścian się nie godził. Wiadomo odmówiłem.
Internet dorabiany był po wierzchu już gotowym domku, a alarm po kradzieży nowego BMW, elektoniki którą załadowali do środka oraz papierami auta i sporą kasą.

Na biednego nie trafiło. Tak dogadał sie bogaty klient z "tanim" czytaj (cwanym) elektrykiem.

Moja rada, nie spisałeś umowy jak należy, skulić ogon pod siebie i masz drobną nauczkę.
Następnym razem nie będziesz taki tani i nie załatwisz nic na gębę!!!

pozdrawiam TANIĄ konkurencję
STANCA
Ostatnio zmieniony czw mar 18, 2010 19:09 przez STANCA, łącznie zmieniany 1 raz.
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

doktor
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: doktor » czw mar 18, 2010 12:35

Witam kolege Stanca.

Dziekuje za zainteresowanie tematem, rozumiem że umowa nie była szczegółowa moja wina przyznaje, ale czy gdzieś jest napisane przepis norma, tak twierdzi inwestor że wykonawca instalacji musi wykonac pomiary jest to jego obowiązek, pomiary muszą byc wykonane to fakt ale kto wykona pomiary to juz inna kwestia, inwestor nawet nie próbował ze mna porozmawiac powiedział że pomiary zrobi kto inny i pan x-sinśki wykonał pomiary nie bedonc na obiekcie i prawie za darmo a mi inwestor potrącił kilka razy wiecej.
Człowiek uczy sie na błędach całe życie szkoda tylko że na swoich.

Pozdrawiam Grzesiek

profus
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: profus » czw mar 18, 2010 12:48

doktor pisze:..umowa nie była szczegółowa moja wina przyznaje, ale czy gdzieś jest napisane przepis norma, tak twierdzi inwestor że wykonawca instalacji musi wykonać pomiary jest to jego obowiązek, pomiary muszą być wykonane to fakt...
coraz większa świadomość klientów powoduje, że posługują się rozumowaniem typu - płacę za usługę, która ma być poprawnie wykonana.
poprawnie - czyli z zapewnieniem o tym.
dla instalacji są to jej pomiary.
dodatkowo w domyśle z gwarancją (nie wszystkie wady wyjdą przy odbiorze).

jeśli zaś kol. użyłeś w rozmowie z inwestorem sformułowania - ja tego nie zrobię, proszę wziąć kogoś innego - to była to prosta dla inwestora droga do wykonania tej czynności na Twój koszt. i to jest zgodne z prawem.

elservice
Ekspert
Ekspert

Post autor: elservice » czw mar 18, 2010 14:05

Zawsze się dziwię jak koledzy wykonawcy chcą przekazywać inwestorowi instalacje
bez dokonania pomiarów i sprawdzeń odbiorczych. Czy macie koledzy takie ładne oczy?
Inwestor zachował się jak profesjonalista, a kolega powinien się jeszcze doszkolić.
Rozumiem że pomiary powinienem wykonac no ale chyba nie za darmo.
A chciał kolega inwestora naciągnąć na dodatkową kasę. Przecież kolega dobrze wiedział, że powinno się pomiary wykonać.
Andrzej

Awatar użytkownika
Bonius
Ekspert
Ekspert

Post autor: Bonius » czw mar 18, 2010 14:31

Witam :)
doktor pisze: Mam pytanie odnosnie pomiarow rezystancji izolacji po wykonaniu instalacji opisze krótko.
Po podpisaniu umowy z inwestorem wykonalem instalacje zgodnie z projektem, po wykonaniu roboty poszedłem do inwestora dogadac sie odnośnie pomiarów bo o nich nie było mowy w umowie inwestor stwierdził że wszystkie pomiary powinienem wykonac w cenie instalacji, rozbawiło mnie to wiec mu powiedziałem że niech weżmie sobie kogos kto wykona mu pomiary za darmo.
Przyznam się, że i ja się ubawiłem ;).
Jak rozumiem Kolega wykonał tak niesamowicie poprawnie i bezbłędnie instalację, że nie widzi potrzeby sprawdzania poprawności jej wykonania jakimiś tam pomiarami, i sam fakt, że to Kolega ją wykonał winien być wystarczającym potwierdzeniem, że wszystko jest OK.

W takiej sytuacji skrajnym debilizmem wydaje się więc wykonywanie jakichkolwiek pomiarów. Przecież to zwykłe naciąganie inwestora czyż nie tak?

Jednak chyba nie tak.

Ale z drugiej strony można podejść do sprawy i tak:
Robimy instalację ktoś inny robi pomiary i ocenę instalacji, a jak coś jest nie tak szybciutko poprawiamy bez mrugnięcia okiem :) i oczywiście bezpłatnie w ramach gwarancji. :)
Pozdrawiam :)
Bonius
"Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia"
Pitagoras (ok. 572 - 497 p.n.e)

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » czw mar 18, 2010 14:58

doktor pisze:Witam kolege Stanca.
.....
ale czy gdzieś jest napisane przepis norma, tak twierdzi inwestor że wykonawca instalacji musi wykonac pomiary jest to jego obowiązek,
.........
Człowiek uczy sie na błędach całe życie szkoda tylko że na swoich.

Pozdrawiam Grzesiek
A jest, jedyny problem.........trzeba przeczytać;
teraz taka norma chodzi;
PN-HD 60364-6:2008/Norma przywołana

Dz.U. 2009 nr 56 poz. 461 2009.07.08 obowiązujący Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 6: Sprawdzanie
6.1 Zakres normy
W niniejszej Część HD 60364 podano wymagania dotyczące sprawdzania odbiorczego i sprawdzania okresowego instalacji elektrycznej.

W starej też był zapis podobny z innego tematu przeniosłem;
PN-IEC 60364-6-61 lnstalacje elektryczne w obiektach budowlanych
Sprawdzanie
Sprawdzanie odbiorcze

Norma ta przywołana do obowiązkowego stosowania przez: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. 2004 r, nr 109, poz. 1156).

Z normy tej wynika że:
61 1.1 Każda instalacja podczas montażu i lub po jej wykonaniu, a przed przekazaniem do eksploatacji,
powinna być poddana, tak daleko jak to jest możliwe, oględzinom i próbom w celu sprawdzenia, czy zostały spełnione wymagania niniejszej normy.

61 1.4 W przypadku rozbudowy lub zmiany istniejącej instalacji należy sprawdzić, czy ta rozbudowa lub zmiana są zgodne z postanowieniami niniejszej normy i czy nie powodują one pogorszenia stanu bezpieczeństwa istniejącej instalacji.

Tu następuje wyliczanie co powinniśmy sprawdzić zależnie od urządzenia czy instalacji.

Kolego zawsze uprzedzałem klienta, że za załatwianie odbioru (bieganie do ZE) i pomiary doliczę i tu kwota...., nikt mi tego nie negował.
Pomiary i inne papiery na domek to 20 stron maszynopisu x 3 kopie= 60 kartek, ktoś to musi zrobić i należy się za to kasa.

Kwota musi być uzgodniona przed robotą. Klienci też myslą jak zmniejszyć koszty jak trafi się elektryk, którego można wykiwać bo nie pilnuje swojego interesu.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

doktor
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: doktor » czw mar 18, 2010 22:50

Witam wszystkich.
Dziekuje za zainteresowanie tematem.
Wcale nie uważam że pomiary nie są potrzebne, są potrzebne nawet konieczne do sprawdzenia prawidłowości wykonania i działania instalacji, człowiek jest tylko człowiekiem i ma prawo sie pomylic, jak też nie ma 100% materiałów i osprzetu i po to potrzebne są nam pomiary.
Teraz widze gdzie popełniłem błąd umawa została nie dokładnie sprecyzowana, kiedyś bym napisał:
1.Wykonanie instalacji ..............zł
2.Wykonanie rozdzielnicy............zł
itd.
a teraz nauczony zaistniałą sytuacją bym napisał:
1.Wykonanie okablowania instalacji elektrycznej..............zł
2.Wykonanie pomiarów rezystancji izolacji ..............zł
3.Wykonanie rozdzielnicy ..............zł
4.Montaż osprzetu ..............zł
5.Wykonanie pomiaru impedancji pętli zwarcia ..............zł
6.Badanie wyłącznika różnicowoprądowego ..............zł
7.Pomiar ciągłości przewodów ochronnych .............zł

Pozdrawiam Grzesiek

Awatar użytkownika
marcin714
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: marcin714 » pt mar 19, 2010 11:14

Nie wiem dokładnie jak brzmiała twoja umowa ale domyślam się ze " na wykonanie instalacji elektrycznej" Absolutnie nikt nie moze rozszerzać zakresy prac o :przygotowanie instalacji do przyłaczenia do sieci czyli ogólnie o sprawdzenia i pomiary. Sa to dwie różne sprawy i mogą być realizowane etapami. Każdą robotę na budowiie można poddawać prubom i sprawdzeniom np beton w fundamentach ale nikt w domyśle nie uznaje, że ma to zrobić wykonawca jeśli nie jest to zapisane w umowie. Wracając do instalacji to i biały montaż też powinien być w cenie bo wiadomo, że przed przekazaniem do eksploatacji osprzęt musi być zainstalowany.

Ktoś powie a skąd inwestor ma wiedzieć ,że instalacja jest dobrze zrobiona . A no niech zleci pomiary i jeśli bedzie źle zrobiona to wykonawca poprawi.

Nie ma zadnego aktu prawnego ani normy technicznej, że po wykonaniu instalacji wykonawca musi przeprowadzić próby i badania tej instalacji. To inwestor przed przekazaniem jej do eksploatacji jest zobowiazany zapewnić takie sprawdzenia.
Powiem więcej. Wielu inwestorów w takich sytuacjach wymusza jeszcze zdobycie pieczątki osoby z UB bo wydaje im sięże to się im należy bo ktoś tam wymaga takiej pieczątki.

na twoim miejscu podałbym gościa szybko do sądu i odzyskał z odsetkami zaległe wynagrodzenie. Umowa na wykonanie instalacji dotyczy jedynie wykonania tej instalacji i nic więcej.
pozdrawiam

marcin714

Awatar użytkownika
Bonius
Ekspert
Ekspert

Post autor: Bonius » pt mar 19, 2010 11:38

Witam :)
marcin714 pisze: Nie ma zadnego aktu prawnego ani normy technicznej, że po wykonaniu instalacji wykonawca musi przeprowadzić próby i badania tej instalacji. To inwestor przed przekazaniem jej do eksploatacji jest zobowiazany zapewnić takie sprawdzenia.
Powiem więcej. Wielu inwestorów w takich sytuacjach wymusza jeszcze zdobycie pieczątki osoby z UB bo wydaje im sięże to się im należy bo ktoś tam wymaga takiej pieczątki.
Kolego Marcinie o ile często zgadzam się z Kolegą to z tą wypowiedzią niestety nie.
Oczywiście gdzie dwóch Polaków się spotka tam są zwykle trzy różnie opinie, ale idąc Kolegi myślą można by dojść do wniosku, że tablicy z zabezpieczeniami nie muszę łączyć bo to zrobi ktoś inny. w puszkach przewodów nie będę podłączał bo tego nie miałem w swojej wersji umowy (ustnej) itd. itd.
Rozumowanie winno być odwrotne niż Kolegi.
Wykonawca robót elektrycznych jako osoba kompetentna winna inwestorowi określić jasno i przejrzyście zakres prac których się podejmuje wykonać dla własnego jak również i klienta bezpieczeństwa. Oczywiście jak dokładnie zechcą precyzować zakres prac jest ich indywidualną sprawą.
Ja też nie znam omawianej umowy jednak nie sądzę aby inwestor był zainteresowany wykonaniem instalacji niesprawnej i tym samym nie sądzę aby taka klauzula była w umowie. A dla mnie instalacja bez pomiarów jest niesprawna.

Jak się umówili na instalację to winna być wykonana instalacja, a jak się umówili na układanie przewodów i ewentualnie ich „poskręcanie do kupy” to niech inwestor płaci za pomiary i całą resztę.

P.S.
może ktoś przytoczyć popraną definicję instalacji.
Pozdrawiam :)
Bonius
"Każde twierdzenie filozofa daje się zbić z taką samą łatwością, z jaką można go dowieść, nie wykluczając powyższego twierdzenia"
Pitagoras (ok. 572 - 497 p.n.e)

ODPOWIEDZ