ROPy i sygnalizatory SSP w strefie zagrożenia wybuchem

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
steraf
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: steraf » czw sty 23, 2020 20:00

Dzień dobry,

Pisząc w największym skrócie:

Zarówno ręczne ostrzegacze pożarowe (ROP), jak i sygnalizatory akustyczne stosowane w systemach sygnalizacji pożaru SSP (systemy certyfikowane zgodne z EN54), muszą posiadać świadectwo dopuszczenia CNBOP. Jednak w przypadku stosowania urządzeń w strefach zagrożenia wybuchem, urządzenia te powinny dodatkowo posiadać odpowiednie certyfikacje ATEX. Pojawia się tutaj problem, ponieważ nie udało mi się dotrzeć do jakiegokolwiek ROP'a czy sygnalizatora który by posiadał zarówno świadectwo dopuszczenia CNBOP jak i certyfikat ATEX. Pozostaje stosować w/w urządzenia poza strefą zagrożenia wybuchem. W przypadku obiektów, gdzie strefa występuje jedynie w wydzielonych pomieszczeniach, czy fragmentach tych pomieszczeń sprawa wydaje się być jasna. Ale jeśli jest to samodzielny obiekt technologiczny, gdzie strefa zagrożenia wybuchem występuje w całej jego objętości? Zapraszam do dyskusji.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » ndz sty 26, 2020 19:17

Są takowe np. stosowane w kopalniach. Oczywiście nie produkowane w Polsce ale można je kupić.
Poszukaj ROP BG2 /BG3 lub SM 87. Nie pamiętam producenta ale zapewne znajdziesz.

ODPOWIEDZ