Rury kanalizacji kablowej - ilość kabli

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygimar » czw maja 28, 2020 11:19

Norma E SEP 004 od początku ma zapis dotyczący rur i ilości kabli tj.
1 rura 1 kabel - nawet drobnica typu 3x2,5.

Czy jest możliwość ominięcia tego zapisu?

Np mamy w terenie jakieś oprawy dekoracyjne i trzeba 10x YKYżo 3x2,5 lub jakieś drobne urządzenia 10 rur 50??

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Streaker
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Streaker » ndz wrz 06, 2020 8:49

Witam.

Kolego zajmuję się projektowaniem stacji elektroenergetycznych WN i NN dla Zakładów Energetycznych i PSE S.A.

Tam mają taką zasadę (zawarta w ich wewnętrznych standardach) że wypełnienie rury nie może przekraczać 30%. Ja tą zasadę stosuję wszędzie.

Musisz sobie więc policzyć pole powierzchni rury (wewnątrz) i zsumować pola powierzchni kabli które chcesz do niej włożyć, one nie powinny przekraczać 30%.

Ilość wolnej przestrzeni jest wystarczająca do zaciągnięcia kabli a jednocześnie można kilka kabli ułożyć w jednej rurze.

Pozdrawiam

marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: marcin225 » ndz wrz 06, 2020 16:48

zygimar pisze:
czw maja 28, 2020 11:19
Norma E SEP 004 od początku ma zapis dotyczący rur i ilości kabli tj.
1 rura 1 kabel - nawet drobnica typu 3x2,5.

Czy jest możliwość ominięcia tego zapisu?

Np mamy w terenie jakieś oprawy dekoracyjne i trzeba 10x YKYżo 3x2,5 lub jakieś drobne urządzenia 10 rur 50??
Wszystko na zdrowy rozsądek . Daj tyle rur żeby potem te kable móc wyciągnąć jakby co (żeby był względny luz). Na sygnalizacji ulicznej idzie mnóstwo kabli a w projektach po max 4 rury 110. Oczywiście to są wszystko małe moce także bez różnicy , natomiast ja bym 2 kabli 240 mm2 do jednej rury nie pchał np.

zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygimar » pn wrz 07, 2020 8:40

240 dwóch w jedną rurę to rozsądne
ale np. Dla YKY 3x20,5 osobne rury - takei wymagania normy a ono jest w rozporządzeniu powołana.

ODPOWIEDZ