Świadectwa kwalifikacyjne - przedłużenie z powodu pandemii?

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
mik66
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: mik66 » sob sty 16, 2021 12:40

Witam czy ktoś ma wiedzę czy świadectwa kwalifikacyjne zostały przedłużone do 31 06 2021 zgodnie z propozycją prezesa URE czy już są nieważne

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » sob sty 16, 2021 21:04

mik66 pisze:
sob sty 16, 2021 12:40
czy zostały przedłużone do 31 06 2021 zgodnie z propozycją prezesa URE czy już są nieważne
Powiem szczerze że nie słyszałem o takim wydłużeniu ja swoje prolongowałem parę miesięcy temu. Więc jaki problem zadzwonić do miejsca gdzie chcesz to zrobić jak się to teraz odbywa.
Po za tym propozycja prezesa URE jeśli była nie ma prawnej mocy wiążącej .

mik66
Rozmówca
Rozmówca

Świadectwa kwalifikacyjne

Post autor: mik66 » ndz sty 17, 2021 10:00

Tak tylko ja pracuje w zakładzie i zakład powinien mnie wysłać nie wiem czy mogę pracować

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Świadectwa kwalifikacyjne

Post autor: Simcode » ndz sty 17, 2021 10:40

mik66 pisze:
ndz sty 17, 2021 10:00
Tak tylko ja pracuje w zakładzie i zakład powinien mnie wysłać nie wiem czy mogę pracować
Dwie oddzielne sprawy. Zakład pracy nie może zatrudniać pracownika na stanowisku gdzie potrzeba świadectw kwalifikacyjnych a których nie ma lub są nie ważne. Druga sprawa to przedłużenie tych świadectw . Leży ta kwestia w twojej gestii a nie pracodawcy.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pn sty 18, 2021 16:23

Simcode pisze:
ndz sty 17, 2021 10:40
mik66 pisze:
ndz sty 17, 2021 10:00
Dwie oddzielne sprawy. Zakład pracy nie może zatrudniać pracownika na stanowisku gdzie potrzeba świadectw kwalifikacyjnych a których nie ma lub są nie ważne. Druga sprawa to przedłużenie tych świadectw . Leży ta kwestia w twojej gestii a nie pracodawcy.
U mnie dawniej bywało; jak pracowałem u kogoś to często pracodawca polecił przynieść rachunek za szkolenia i egzamin. Działając samodzielnie płaciłem sam.

przypomnę;

Dz.U. 2003 nr 89 poz. 828

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci

Tekst ogłoszony: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDet ... 0030890828
D20030828.pdf
Status aktu prawnego:
obowiązujący

Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807 USTAWA z dnia 2 lipca 2004r.o swobodzie działalności gospodarczej

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 1807Lj.pdf

Art.19.Jeżeli przepisy szczególne nakładają obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych przy wykonywaniu określonego rodzaju działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest obowiązany zapewnić, aby czynności w ramach działalności gospodarczej były wykonywane bezpośrednio przez osobę legitymującą się posiadaniem takich uprawnień zawodowych.

https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualn ... -9637.html

Mając na uwadze nadal trwający stan epidemii, Prezes URE proponuje dalsze przedłużenie ww. terminów. Intencją Prezesa URE jest, aby:

świadectwa potwierdzające posiadanie kwalifikacji w zakresie eksploatacji sieci oraz urządzeń i instalacji, których ważność wygasa do końca 2020 r. zachowały ważność do 30 czerwca 2021 r.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pn sty 18, 2021 20:55

STANCA pisze:
pn sty 18, 2021 16:23
Mając na uwadze nadal trwający stan epidemii, Prezes URE proponuje dalsze przedłużenie ww. terminów. Intencją Prezesa URE jest, aby:
Już pisałem wcześniej prezes nie ma żadnej mocy prawnej, to jego pobożne rzeczenie . Rozporządzenie i tylko .
STANCA pisze:
U mnie dawniej bywało; jak pracowałem u kogoś to często pracodawca polecił przynieść rachunek za szkolenia i egzamin. Działając samodzielnie płaciłem sam.
Wiem znam to tak samo z autopsji jak kolega . ale czasy się zmieniły i przepisy.
STANCA pisze:
Art.19.Jeżeli przepisy szczególne nakładają obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych przy wykonywaniu określonego rodzaju działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest obowiązany zapewnić, aby czynności w ramach działalności gospodarczej były wykonywane bezpośrednio przez osobę legitymującą się posiadaniem takich uprawnień zawodowych.
A co ja napisałem.
Simcode pisze:
ndz sty 17, 2021 10:40
Zakład pracy nie może zatrudniać pracownika na stanowisku gdzie potrzeba świadectw kwalifikacyjnych a których nie ma lub są nie ważne.
Powtarzam kwestia kto za co płaci jest drugorzędną .
Często na tym forum mieliśmy temat że pracodawca zapłacił za świadectwa kwalifikacyjne i nie chce ich dać pracownikom . To pokłosie takich dylematów. Czyli kto płaci tego świadectwa.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pn lut 08, 2021 17:32

No i jest!

URE dla przedsiębiorców: wydłużony okres ważności świadectw kwalifikacyjnych i wprowadzenie możliwości sprawdzania kwalifikacji w trybie zdalnym.

wszystkie świadectwa kwalifikacyjne, które utracą lub utraciły ważność po 1 marca 2020 r., będą ważne do 180 dni od dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo stanu nadzwyczajnego[2]. Zmiana wchodzi w życie 26 stycznia 2021 r., jednak z mocą już od dnia 1 stycznia 2021 r.

https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informa ... -i-wp.html

STANCA

J. W. von Goethe

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pn lut 08, 2021 19:01

STANCA pisze:
pn lut 08, 2021 17:32
URE dla przedsiębiorców: wydłużony okres ważności świadectw kwalifikacyjnych
Więc dopiero teraz i nie URE a ustawa.
A mnie jeszcze zastanawia zapis o działaniu wstecz tej ustawy (lex retro non agit) . Może być dla prawników kontrowersyjny i nie akceptowalny przez sądy.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pn lut 08, 2021 19:14

Cofamy się do tyłu :) :)
Też zastanawiam się czy ktoś nie będzie miał jakiś problemów w razie kłopotów. To nie jest normalne.
STANCA

J. W. von Goethe

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » pn lut 08, 2021 20:45

No bo pomyślmy, ktoś miał pomiary w zeszłym roku i był wypadek na obiekcie mierzonym przez niego . Jak to potraktuje sąd, bo może potraktować jak brak kwalifikacji.

ODPOWIEDZ