Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

Post autor: zygimar » pt gru 02, 2011 8:39

Koledzy czy zakres uprawnień projektowych obejmuje projekty:
systemów sygnalizacji pożarowej, DSO, CCTV, TV, LAN, kontrola dostępu - czyli teletechniczne oprócz telefonów

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

MaciekW
Rozmówca
Rozmówca

Re: Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

Post autor: MaciekW » pt gru 02, 2011 17:00

Chyba zjadło ci w twoim pytaniu jakieś słowo bo nie rozumiem sensu ?
O jakie uprawnienia pytasz ?

zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygimar » sob gru 03, 2011 10:46

No forum elektryczne więc specjalnośc elektryczna

melon
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: melon » sob gru 03, 2011 11:30

No forum elektryczne więc specjalnośc elektryczna
Oczywiście, projektant instalacji elektrycznej może wykonywać projekty instalacji słaboprądowych, nic nie stoi na przeszkodzie jeżeli ma w tym względzie pojęcie czy wymagane przez producenta tych systemów przeszkolenie i uzyskane certyfikaty.

MaciekW
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: MaciekW » sob gru 03, 2011 14:15

Naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie ?
Jestem w posiadaniu dwóch odpowiedzi na podobnie postawione pytanie. Jedna odpowiedź z izby mazowieckiej a druga z krakowskiej, które stwierdziły ze do projektów słaboprądowych właściwymi uprawnieniami są uprawnienia telekomunikacyjne. Oczywiście w niczym nie przeszkadza mi to wykonywać i podpisywać projektów słaboprądowych z moimi uprawnieniami elektrycznymi :)

Awatar użytkownika
pm001
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: pm001 » sob gru 03, 2011 14:54

Witam
A mógłby kolega zamieścić uzasadnienie takich decyzji?
Osobiście nie pamiętam abym kiedyś czytał iż zakres poniżej x A(V) przynależy telekomunikacji zaś powyżej x A(V) dotyczy elektryki.
Chętnie poznałbym też logikę co łączy SAP, DSO z telekomunikacją (pomijając funkcję samoczynnego powiadamiania PSP :cool:
Gdybym próbował się tego trzymać to pewnie zasilanie silnika leży w mojej gestii ale już obwody pomiarowe które decydują o pracy tego silnika to robi kolega - bardzo dobry pomysł aby wszystko było OK i nic nie działało :-(
pozdrawiam
pm001

"Nauka służy jedynie temu by dać nam wyobrażenie o rozmiarach naszej niewiedzy" - Lammenais

Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert

Post autor: gruhaa » sob gru 03, 2011 15:30

pm001 pisze: Chętnie poznałbym też logikę co łączy SAP, DSO z telekomunikacją (pomijając funkcję samoczynnego powiadamiania PSP :cool:
Właśnie logika. :lol: Zero i jedynka to logika w transmisji danych. Niestety idąc tym tokiem myślenia, zasilanie do inwertera projekt elektryczny, a od inwetera do silnika telekomunikacyjny. Prawda, że głupie? :lol: I to jeszcze jak. Dokładnie tak jak te wszystkie uprawnienia i podziały uprawnień.
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:

Darom
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Darom » sob gru 03, 2011 23:25

Witam kolegów

Projektant powinien się przede wszystkim znać na tym co robi.

Co do uprawnień telekomunikacyjnych - kilkakrotnie spotkałem się z wymogiem ich posiadania przy projektowaniu instalacji teletechnicznych (jak w temacie). Nie wiem czy to tylko przypadek, ale zdarzyło mi się to przy dość znacznych projektach dofinansowywanych z Eurosojuza. Nie wnikałem dlaczego i jakie były tego przesłanki.

Prywatnie uważam, że do projektowania w/w instalacji (Projekty Wykonawcze)nie potrzeba ani uprawnień elektrycznych ani telekomunikacyjnych. W przypadku SAP i DSO projektant powninien znać niuanse zagadnień p.poż. Moim zdaniem powinno się ukończyć kurs organizowany przez CNBOP (teraz chyba przejął to ITB). Jest to duża dawka wiedzy merytorycznej, niezbędnej do takich projektów. Niestety ta wiedza formalnie prawie nie jest wymagana - miałem może dwa przypadki, gdzie od projektanta żądano dyplomu z CNBOP. Szkolenia producenckie systemów SAP nie pokrywają nawet 10% wiedzy ogólnej zdobywanej w CNBOP.

pzdr
-DAREK-
谦虚 使 人 进步

zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygimar » ndz gru 04, 2011 11:06

Chodzi mi Projekty Budowlane - wykraczając poza zakres swoich uprawnień projektant odpowiada prawnie.
Więc jak dwie izby te instalacje przypisują telekomunikantą więc pewnie pozostałe też dały by taką interpretacje.
Dziwna sprawa no ale Polska piękny kraj

Awatar użytkownika
pm001
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: pm001 » ndz gru 04, 2011 12:24

Witam
Więc jak dwie izby te instalacje przypisują telekomunikantą więc pewnie pozostałe też dały by taką interpretacje.
Co wcale nie oznacza że mają rację. Nawet w ostatnim tygodniu słyszałem (było też swego czasu na łamach "inż. bud.") o tym jak koledzy którzy swego czasu (lata 80) mieli wpis "instalacje" zamiast "sieci" i wg pomysłów PIIB nie mieli pełnego zakresu uprawnień elektrycznych.
Prawda, że głupie? I to jeszcze jak. Dokładnie tak jak te wszystkie uprawnienia i podziały uprawnień.

Niestety smutna racja. To tak jakby lekarz specjalista dajmy na to kardiolog nie mógł zdiagnozować przeziębienia.
Niestety czasami pojawiają się perełki że ktoś z uprawnieniami i nie wątpię że wysoką wiedzą w innym zakresie bierze się za kawałek na który ma uprawnienia za to brak mu i wiedzy i doświadczenia w wąskim zakresie np. energoelektroniki czy akp. To co wówczas powstaje woła o pomstę do nieba.
pozdrawiam
pm001

"Nauka służy jedynie temu by dać nam wyobrażenie o rozmiarach naszej niewiedzy" - Lammenais

ODPOWIEDZ