Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
piotrp
Rozmówca
Rozmówca

Re: Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

Post autor: piotrp » ndz gru 04, 2011 12:50

Z uwagi na to że ostatnio modne są uprawnienia telekomunikacyjne, więc coś ci ludzi muszą robić to im przypisują takie bzdury. Dziwi tylko fakt że takie opinie wystawiają izby samorządu zawodowego. Fakt jest taki że elektrycy od dawna projektowali takie rzeczy i nie trzeba znać tematyki telekomunikacyjnej która defakto zajmuje się czymś innym. W urzędach chcą nawet żeby uprawnienia telekomunikacyjne były na projekcie instalacji telefonicznej wewnętrznej budynku, co też jest niczym nie poparte. Telekomunikacyjne uprawnia są po to aby „łączyć”, „komutować” i nic nie mają wspólnego z instalacjami SAP, DSO, czy PPOŻ. Ktoś mądry powinien napisać do izb że Telekomunikacja to łączenie pomiędzy centralami, organizowanie ruchu połączeń, a nie instalacje telefoniczne w budynku czy domofonowe.
Pozdrawiam Piotrek

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Solidne mierniki w najlepszej cenie

zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygimar » ndz gru 04, 2011 13:08

Jestem za tym jak najbardziej.
Przecież mają elektryków powinni walczyć o mądre decyzje izb
no ale i telekominikantów może oni za to lobbują aby mieć więcej roboty lub zarabiać za postawienie stępla.

Awatar użytkownika
pm001
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: pm001 » ndz gru 04, 2011 13:32

Przecież mają elektryków powinni walczyć o mądre decyzje izb
Obawiam się, że zmieni kolega zdanie jak tylko zapozna się ze składem władz izb (w podziale na specjalności) (przynajmniej na poziomie krajowym) :-(
pozdrawiam
pm001

"Nauka służy jedynie temu by dać nam wyobrażenie o rozmiarach naszej niewiedzy" - Lammenais

Darom
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Darom » ndz gru 04, 2011 17:52

Witam
pm001 pisze:
Prawda, że głupie? I to jeszcze jak. Dokładnie tak jak te wszystkie uprawnienia i podziały uprawnień.

Niestety smutna racja. To tak jakby lekarz specjalista dajmy na to kardiolog nie mógł zdiagnozować przeziębienia.
Muszę się z kolegami zgodzić. Wyodrębnienie branży telekomunikacyjnej, które nastąpiło w 1975 roku, ostatecznie przypieczetowane w połowie lat dziewiędziesiątych - jest trochę takim sztucznym tworem. Idąc dalej "wodkaniarzy" też można byłoby podzielić na tych od kanalizacji, od ciepłej wody i od tej zimnej ;-)
Powinna być jedna branża "ogólnoelektryczna" obejmująca wszystkie instalacje elektryczne w budynku.

Natomiast mam zdanie odrębne w kwestii podobieństw poszczególnych instalacji. Rozważanie podobieństw czy różnic ma dość ograniczone znaczenie (by nie powiedzieć prawie w ogóle nie ma znaczenia :-) ), ale jeśli już koledzy zaczęli to rozważać - to i się wypowiem. Elektrycy zajmują się energią elektryczną, jej wytwarzaniem, przesyłem i przetwarzaniem na inne rodzaje energii (ciepło, światło, energia mechaniczna). Instalacje teletechniczne to przede wszystkim przesył i przetwarzanie informacji. I nawet jeśli np. w falownikach odbywa się przetwarzanie informacji - to pełni ono tylko rolę pomocniczą. Instalacje teletechniczne są do siebie podobne zakresem napięć i przesyłanych mocy. Także rozpatrując EMC - to instalacje elektryczne są zawsze agresorami, a teletechniczne (telefony, komputery, CCTV, KD/RCP, SAP, DSO...) - ofiarami. Nieprawdą jest, że zakresem zainteresowania telekomunikacji jest komutacja. Komutacja zajmuje ważną jej część - ale uprawnienia telekomunikacyjne dotyczą przede wszystkim sieci i instalacji. Współpracuję z osobami mającymi UB w spec. elektrycznej i telekomunikacyjnej i wiedza tych drugich ma więcej wspólnego z instalacjami słaboprądowymi niż elektryków. Co oczywiście nie zmienia mojego stanowiska, iż dla wszystkich instalacji (tele)elektrycznych w budynku powinna być jedna specjalność UB.
MaciekW pisze:Oczywiście w niczym nie przeszkadza mi to wykonywać i podpisywać projektów słaboprądowych z moimi uprawnieniami elektrycznymi :)
Wielu kolegów tak robi, nawet dla projektów z instalacjami telefonicznymi i ja nie mam nic przeciwko temu.

Chciałem napisać coś w temacie instalacje teletechniczne (słaboprądowe) a Projekt Budowlany i Projekt Wykonawczy oraz wymaga skomentowania moja poprzednia uwaga - iż do projektowania słaboprądowego nie są wymagane żadne UB (no może poza ubezpieczeniem OC), ale muszę to odłożyć na inną okazję (brak czasu).

Tak dla jasności: Zajmuję się projektowaniem instalacji elektrycznych jak i teletechnicznych (nie mam uprawnień UB ani elektrycznych ani telekomunikacyjnych). Mam ukończone kierunki studiów dla obu tych specjalności. Nawet ponad rok temu pobrałem z izby zeszyt praktyk dla spec. elektrycznej, którego lokalizacji nie znam - pewnie leży gdzieś w kącie. Oczywiście nie uważam, że UB jest zbyteczne, ale ciągły brak czasu (projety i wykonawstwo) a także priorytety (w ciągu ostatnich 2- lat opanowałem dwa nowe jezyki obce), powodują iż nie mam czasu się tym zająć. Nawet już mi "wyszły" kwalifikacje E i D do 15kV i też nie ma czasu aby ich odnowić, tym bardziej, że chciałbym z pomiarami do 15kV a to nie jest "bułka z masłem".

pzdr
-DAREK-
谦虚 使 人 进步

zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygimar » ndz gru 04, 2011 19:55

Projektując oświetlenei awaryjne z centralnym monitorigniem.
Elektryk robi zasilanie
a projektant telekomunikacji samą część monitoringu - bo przeciesz wymiana danych
:)
Absurd a co ze sterowaniem DALI podobna bajka idąc dalej to pewnie będzie więcej takich przykładów i wg izby trzeba dawa typy uprawnień.

zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygimar » ndz gru 18, 2011 15:27

Ponieżej treść pisma z Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa z dn.29. marca 2007 podpisałe sie pod nim Kazimiesz Szulborski.

To jak teraz kwalifiują to do Telekomunikacji to chyba sami już nie wiedzą co mają robić. Podesłali mi też skan tego pisma.

Treść pisma ze strony: http://vaza.pl

"Niekończący się temat zapytań o uprawnienie do projektowania został skierowany również do Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa. Pismem KK-051_0083/07 z 29 marca 2007 odpowiedziano, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 Prawo Budowlane uprawnienia mogą być udzielane...

w następujących specjalnościach:
1) architektonicznej,
2) konstrukcyjno - budowlanej,
3) drogowej,
4) mostowej,
5) wyburzeniowej,
6) telekomunikacyjnej,
7) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych,
8) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.

Stwierdza się w piśmie, że roboty polegające na wykonaniu instalacji przeciwpożarowych, w szczególności:
- instalacji sygnalizacji pożarowej,
- sterowania oddymianiem grawitacyjnym,
- dźwiękowych systemów ostrzegawczych,
- instalacji gaśniczych na gazy gaśnicze i obojętne,
- instalacji tryskaczowych i zraszaczowych,
nie mieści się w zakresie żadnych z ww. specjalności uprawnień budowlanych, co oznacza, że nadawanie uprawnień lub stwierdzanie kwalifikacji do wykonywania ww. robót pozostaje poza zakresem kompetencji Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa."

melon
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: melon » ndz gru 18, 2011 15:33

pozostaje poza zakresem kompetencji Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa."
Czyli ważne są certyfikaty i upoważnienie firm, producentów w/w systemów słaboprądowych. I wszystko na ten temat, czyli jak dotychczas, nie mogą być wymagne przez nadzór UB.

zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygimar » ndz gru 18, 2011 15:37

Ale koledzy pisali wcześniej że okręgowe przpisują to telekomunikantą.

melon
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: melon » ndz gru 18, 2011 15:48

Ale koledzy pisali wcześniej że okręgowe przpisują to telekomunikantą.
Bo panuje ogólnie tam burdel tak jak w Rejonowych Zakładach Energetycznych i całej reszcie.
Co decydent to inna interpretacja.
Kazda Izba każdy ZE na swoją modłę ustanawia przepisy, lekceważąc PB, PE i inne Ustawy.
A w razie zaskarżenia to swój swojego broni.

zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygimar » śr gru 21, 2011 7:51

Koledzy może ktoś jeszcze ma informacje na ten temat dot. tych nieszczęsnych uprawnień.

ODPOWIEDZ