Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert

Re: Uprawnienia budowlane a projektowanie SAP

Post autor: gruhaa » czw gru 29, 2011 17:14

melon pisze:
gruhaa pisze:Prawda, że tak.
Prawda, tylko z jedną różnicą, że nikt tumanowi nie da certyfikatu aby zniżał jakość i dobrą markę firmy.
I dlatego producenci życzą sobie aby ich system montował ktoś kto przeszedł u nich przeszkolenie i uzyskał odpowidnie kwalifikacje potwierdzone certyfikatem. To nie jest taki papier jak przysłowiowe "UPRAWNIENIA" E, D czy tego typu, tylko gwarancja wiedzy i doświadczenia zarówno teoretycznego jak i praktycznego. Teraz kolega adwersarz się chyba zgodzi.
Oczywiście, że nie. Nie jest tym samym projektowanie i montaż. Nikomu na niczym nie zależy, bo tylko kasa się liczy. To co kolega podał to utopia. Jak firma tak bardzo dba o swoją dobrą markę to dlaczego sprzedaje każdemu kto ma ochotę kupić? Życzenia producentów to życzenia. Strażak też nie jest alfą i omegą. Jedyny gwarantowany papier to prawomocny wyrok, a i to nie zawsze.
melon pisze: To widać, technika i technologia idzie cały czas naprzód i z papierów ciężko poznać nowe. Dla przypomnienia jesteśmy już w UE i należy już odstawić do lamusa Gomułkowskie i Gierkowskie knoty a przestawić się na zachodnie rozwiązania.
Być może i tak. Nie na wszystko jest czas. Ale jak widzisz mam go na tyle by pokazać, że projektant wypisuje bzdury. Projektant z certyfikatem. Więc?
melon pisze: Widzę, że UB dla nadwiślańskiego elektryka równoznaczne jest z RCD jako panaceum na porażenie prądem elektrycznym.
To zapytaj tych co tak sądzą.

Pytanie zasadnicze:
zygimar pisze:Koledzy czy zakres uprawnień projektowych obejmuje projekty:
systemów sygnalizacji pożarowej, DSO, CCTV, TV, LAN, kontrola dostępu - czyli teletechniczne oprócz telefonów
na co padła już chyba odpowiedź, że nie ma żadnego zakresu, a do projektowania nie ma żadnych wytycznych w przepisach. Teraz kolega poda je i to będzie zwieńczenie tematu i podparcie tez głoszonych przez kolegę.
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

melon
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: melon » czw gru 29, 2011 18:10

gruhaa pisze:a do projektowania nie ma żadnych wytycznych w przepisach.
Bo być nie musi, wiadomo że kucharz instalacji elektrycznej nie będzie projektował.
Ten projektuje co się zna i uzyskał odpowiednie przeszkolenie oraz legitymuje się autoryzowanym certyfikatem producenta. Inspektor z UB, choćby miał wszystkie specjalizacje, wcale nie musi znać tematu DSO, SAP czy innych tego typu.
Zwieńczeniem tematu jest to, że ten projektuje co się na tym zna i potrafi to udowodnić. A dowodem jest posiadany papier. Kogo inwestor zatrudni, tego co ma UB czy tego co ma do tego odpowiednie kwalifikacje.

zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygimar » czw gru 29, 2011 18:12

No koledzy ze dwie izby okręgowe przypisują to telekomunikantom.
A pismo które mam i też było opisywane na innych stronach mówi że PIIB nie znajduje tego zakresu w uprawnieniach budowlanych.
Utopia utopia są może na forum jacyś działacze izb co oni mają do powiedzenia?

A koledzy kłucicie się o aprobatach certyfikatach a o świadectwach dopuszczenia tak istotnych przy systemam pożarowych zapomnieliście bez tego nawet certyfikat nie pomożNo koledzy ze dwie izby okręgowe przypisują to telekomunikantom.
A pismo które mam i też było opisywane na innych stronach mówi że PIIB nie znajduje tego zakresu w uprawnieniach budowlanych.
Utopia utopia!!! Czy są może na forum jacyś działacze izb na forum, co oni mają do powiedzenia?

A koledzy kłucicie się o aprobatach certyfikatach a o świadectwach dopuszczenia tak istotnych przy systemam pożarowych zapomnieliście.

A propo świadectw jak to jest że przez rok rozporządzenie wymagało certyfikatu od opraw ewakuacyjnych i wszystkie obiekty odebrane...?

Pewnie jak stanie się tragedia dopiero będzie szukanie w papierach....

melon
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: melon » czw gru 29, 2011 18:34

zygimar pisze:No koledzy ze dwie izby okręgowe przypisują to telekomunikantom.
A z kim kolega z tej izby rozmawiał, pewnie z księgową lub szatniarzem.

Awatar użytkownika
gruhaa
Ekspert
Ekspert

Post autor: gruhaa » czw gru 29, 2011 18:48

melon pisze: Zwieńczeniem tematu jest to, że ten projektuje co się na tym zna i potrafi to udowodnić. A dowodem jest posiadany papier.
To jednak gierkowskie metedy bardzo zakorzenione. Dla mnie dowodem jest dobrze wykonana praca a nie świstek. Miłego przeglądania uprawnień, certyfikatów i innych papierów.
RCD w TN-C
I tak narodził się nowy system sieci TN + RURA: :lol:

zygimar
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: zygimar » czw gru 29, 2011 19:18

Nie kolego melon odpowiedzi dostali.

Axster
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Axster » pt lip 28, 2017 8:50

Witam,
w sprawie rozgraniczenia znalazłem stanowisko
KKK PIIB z dnia 14.07.2016r.
http://teletechnika.org.pl/uprawnienia- ... ktrycznej/..

Zaproponowali następujące kryterium rozdzielenia instalacji:
- instalacja elektryczna służy przesyłaniu energii elektrycznej
- instalacja telekomunikacyjna(teletechniczna) służy do przesyłania informacji

Coś w tym jest, często spotyka się z sytuacją, w której projektant elektryk z UB zajmuje
się instalacjami czysto telekomunikacyjnymi np. w budynkach,
a do tej pory nie znalazłem przykładu do tego aby to uprawniony inżynier telekomunikacji
robił coś podobnego z dziedziny elektryki.

marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: marcin225 » pt lip 28, 2017 18:17

Axster pisze: Coś w tym jest, często spotyka się z sytuacją, w której projektant elektryk z UB zajmuje
się instalacjami czysto telekomunikacyjnymi np. w budynkach,
a do tej pory nie znalazłem przykładu do tego aby to uprawniony inżynier telekomunikacji
robił coś podobnego z dziedziny elektryki.
Może dlatego, że jak projektant elektryk sp...li instalacje teletechniczną to nikt tego życiem nie przypłaci jak w przypadku źle zaprojektowanej instalacji elektrycznej.

Axster
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Axster » pt paź 27, 2017 18:06

Może - a może się da sp...lić, łatwo sobie wyobrazić instalację teletechniczną,
która może być groźna - wystarczy kabelki pomylić i napięcie sieciowe w przewodzie telefonicznym lub skrętce LAN może wystąpić.

Moja wypowiedź wcześniejsza dotyczyła innej kwestii - rozgraniczenia gdzie jest jaka branża.
Bo samą potrzebę rozgraniczenia widzę od długiego czasu, i warto rozmawiać o faktach, popartych przynajmniej dokumentami, opiniami oficjalnymi, daleki chcę być od snucia opinii na domysłach, czego nie brakuje w postach powyżej.

Podałem konkretny przykład opinii oficjalnej izby branżowej, podaję link dla zainteresowanych tematyką.

https://www.piib.org.pl/?option=com_con ... Itemid=154..

marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: marcin225 » ndz paź 29, 2017 14:24

Widzę, że kolega z UB telekomunikacyjnymi :)
Dopóki nie będzie wymagane posiadanie uprawnień telekomunikacyjnych przy projektowaniu instalacji wewnątrzbudynkowych teletechnicznych (internet, RTV/SAT itp) dopóty będą to robić w przeważającej części elektrycy :) Uprawnienia są wymagane przy projektowaniu przyłącza telekomunikacyjnego do tego budynku bo np. wymaga tego Orange żeby uzgodnić taki projekt.

ODPOWIEDZ