Uziemienie słupów oświetleniowych

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Re: uziemienie słupów oświetleniowych

Post autor: Simcode » pn mar 30, 2015 22:06

No właśnie i nie znajdziesz bo po co , jeśli był a zapewne był projekt to działasz na tak zwanej instalacji zastanej . Nawet jeśli wymieniasz słupy na nowe i nie zmieniasz instalacji to działasz w zakresie remontu zgodnie z PB . Więc te uziemienia pozostają .

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

marecki2231
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: marecki2231 » wt mar 31, 2015 0:17

Gdy ja wykonywałem oświetlenie parkowe to w projekcie było napisane, że do KAŻDEGO słupa oświetleniowego ma zostać doprowadzony drut 6mm i trwale połączony ze słupem zaciskiem.

TKJ
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: TKJ » pn maja 04, 2015 16:56

marecki2231 pisze:Gdy ja wykonywałem oświetlenie parkowe to w projekcie było napisane, że do KAŻDEGO słupa oświetleniowego ma zostać doprowadzony drut 6mm i trwale połączony ze słupem zaciskiem.
doprowadzony skąd?

romanik99
Rozmówca
Rozmówca

Re: Uziemienie słupów oświetleniowych

Post autor: romanik99 » czw gru 08, 2016 14:50

witam

Podepnę się pod temat

Chodzi o oświetlenie pod marketem. Kilkanaście słupów aluminiowych na prefabrykowanych fundamentach betonowych. Z rozdzielni budynku wychodzi YAKY 4x35 i następnie od słupa do słupa. oprócz tego bednarka od słupa do słupa. Układ sieci zasilającej TNC. Oprawy są w II klasie ochronności. od oprawy przewód biegnie słupem do tabliczki bezpiecznikowej, która również jest w II klasie ochronności. Słup połączony z uziemieniem.

I teraz pytanie czy przewód PEN linii zasilającej( a tym samym i oprawy oświetleniowej) powinien być połączony ze słupem.

TKJ
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: TKJ » czw gru 08, 2016 19:18

"I teraz pytanie czy przewód PEN linii zasilającej( a tym samym i oprawy oświetleniowej) powinien być połączony ze słupem."

Układ TNC - czyli przewód PEN jest również przewodem ochronnym i jeżeli słupy sa w I kl. ochr. to powinien być przyłączony do zacisku ochronnego słupa
Oprawy II kl. ochr. - bez zacisku ochronnego czyli PEN ani PE nie przyłączamy.

romanik99
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: romanik99 » pt gru 09, 2016 6:37

Tez mam takie zdanie ale moj inspektor podchodzi do tego powolujac sie na prof. Musiala, ze skoro oprawa w II klasie i zlacze slupowe tez to caly slup traktujemy jakby byl w 2 klasie i zeby nie laczyc go z pen

marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: marcin225 » pt gru 09, 2016 7:53

romanik99 pisze:Tez mam takie zdanie ale moj inspektor podchodzi do tego powolujac sie na prof. Musiala, ze skoro oprawa w II klasie i zlacze slupowe tez to caly slup traktujemy jakby byl w 2 klasie i zeby nie laczyc go z pen
Jak można aluminiowy słup traktować jakby był w II klasie ? Nie zaszkodzi na pewno jak połączysz ten słup z PEN ( a wg mnie wręcz trzeba) do zacisku który NA PEWNO w tym słupie jest.
W ogóle co ma klasa oprawy do klasy słupa skoro to są dwie różne niezależne części.
Kilka razy w swoim życiu spotkałem się z sytuacją, że napięcie było na słupie przez przetartą delikatnie izolację kabla...

diretisima
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: diretisima » wt cze 12, 2018 10:32

marcin225 pisze:
pt gru 09, 2016 7:53
Jak można aluminiowy słup traktować jakby był w II klasie ? Nie zaszkodzi na pewno jak połączysz ten słup z PEN ( a wg mnie wręcz trzeba) do zacisku który NA PEWNO w tym słupie jest.
W ogóle co ma klasa oprawy do klasy słupa skoro to są dwie różne niezależne części.
Kilka razy w swoim życiu spotkałem się z sytuacją, że napięcie było na słupie przez przetartą delikatnie izolację kabla...
Metalowy słup jako element konstrukcyjny nie jest urządzeniem elektrycznym i nigdy nie będzie miał II klasy ochronności. Aby zbudować instalacje oświetlenia zewnętrznego, w której ochrona od porażeń jest realizowana przez stosowanie urządzeń II kl. ochr. lub urządzeń o izolacji równoważnej należy wszystkim elementom tej instalacji taką izolację zapewnić.
Czyli : rozdzielnica , kabel zasilający w ziemi, tabliczka słupowa ze złączem słupowym, kabel w słupie w dodatkowej rurce ochronnej, oprawa na słupie w II kl. ochr. .

Co więcej jeśli ochrona od porażeń jest realizowana przez stosowanie urządzeń II kl. ochr. lub urządzeń o izolacji równoważnej to nie należy stosować przewodu PE lub PEN w celach uziemienia ochronnego. Nie wolno do takiego słupa podłączać PE lub PEN.

Innym ciekawym przypadkiem jest sytuacja gdy słupy instalacji oświetlenia w II kl. ochr. należy uziemić z innego powodu niż ochrona od porażeń. Takim może być wykorzystanie metalowych słupów do ochrony odgromowej jakiegoś placu, boiska lub bezpośredni zasięg linii WN. Takie zastosowanie wykluczałoby możliwość stosowania II kl. ochr. ze względu na zapisy normy 60364-7-714 dotyczące przyłączania PE/PEN do słupa. Jednakże wg mnie czym innym jest uziemiony przewód PE / PEN a czym innym jest instalacja uziemiająca - wydawałoby się, że stosując II kl. ochr. dla słupów stanowiących element ochrony odgromowej należy wykonać uziemienie słupów (np. bednarka) niezależnie od rodzaju ochrony od porażeń - oczywiście dalej PE/PEN nie będzie podłączany do słupów.
W przypadku ochrony odgromowej uziemienie powinno spełniać wymagania dotyczące tej ochrony.

janbrz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: janbrz » ndz cze 17, 2018 9:40

Skoro element konstrukcyjny nie jest urządzeniem elektrycznym to jakim cudem przewód w rurce zrobi z niego słup w drugiej klasie?

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » ndz cze 17, 2018 19:05

Skoro słup to tylko element konstrukcji, to może trzeba potraktować go jako część przewodzącą obcą?

ODPOWIEDZ