Dobór rozłącznika izolacyjnego

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
ODPOWIEDZ
Dyziek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Dyziek » wt mar 09, 2021 22:19

Dzień dobry,
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem początkującym elektrykiem i z każdym dniem staram się poszerzać wiedzę i szukać odpowiedzi, ale niekiedy jest ciężko.
Przeszukałem dużo artykułów, książek (ale mało jest informacji albo nie ma ich w cale) i różnych stron, ale nie znalazłem odpowiedzi która by mnie satysfakcjonowała, a mianowicie chciałbym zapytać się na jakiej zasadzie dobieracie Państwo wartość rozłącznika izolacyjnego? Znalazłem różne odpowiedzi, ale bez uzasadnienia, typu "Jak masz wcześniejszy 100A, to daj teraz 100A albo większy". Moje pytanie brzmi, na jakiej podstawie dobieracie ilość amperów do danej instalacji? Rozumiem, że obciążenie, ale powiedzmy na klatce schodowej jest zastosowany rozłącznik izolacyjny 100 amperów, a jaki wziąć do mieszkania? Na co zwracać uwagę, co jest bardzo ważne przy wyborze?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: dawidgta » wt mar 09, 2021 22:33

Rozłącznik dobierasz do obciążenia instalacji. Najczęściej robi to projektant projektując instalacje do obiektu. Trzeba znać jaka moc zostanie przyłączona.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » wt mar 09, 2021 23:31

dawidgta pisze:
wt mar 09, 2021 22:33
Rozłącznik dobierasz do obciążenia instalacji
Chyba żartujesz.

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: elmontjs » śr mar 10, 2021 8:56

Dyziek pisze:
wt mar 09, 2021 22:19
Na co zwracać uwagę, co jest bardzo ważne przy wyborze?
Kolego, tak na prędko znalezione w internecie :
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/rozla ... pszy/7164/
Choć sam opis (treść) artykułu jest daleka od ideału, to chociaż podstawowe parametry rozłącznika na które trzeba zwrócić uwagę przy jego doborze są podane.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Dyziek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Dyziek » śr mar 10, 2021 16:44

Źle to sformułowałem. Wiem dużo o rozłącznikach, do czego służą, jak działają ale nie mogę znaleźć nigdzie jak dobierać wartości tych rozłączników... Jak to obliczyć, jakieś wzory? Przeszukałem bardzo dużo tych stron i niestety nie mogę tego znaleźć, a ten artykuł który Pan wysłał przeczytałem z 2 razy, ale dziękuję za odpowiedź.

Dyziek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Dyziek » śr mar 10, 2021 17:29

Dziękuję za odpowiedź, mógłbym prosić jakiś wzór? Chciałbym też mieć pojęcie jak to się liczy, a nie bazować tylko na projektach.
# Powiedzmy, że moc przyłącza wynosi 12kW.
P=U*I
12000=230*I /:230
I=52,2A dzielimy przez 3, ponieważ instalacji 3-fazowa
I=17,4A

Z tego wychodzi mi, że muszę zastosować FR 3 fazowy 20A? Nie mówię teraz o ilości modułów tylko chodzi mi o obliczenia, bo resztę wiem.

PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: PGR Mąkowarsko » śr mar 10, 2021 20:18

Możesz zastosować nawet 40A, to nic nie zaszkodzi. Cenowo nawet co ciekawe FR-y czy różnicówki na większe prądy są często tańsze niże te na mniejsze. Po prostu wytrzyma większy prąd.

Dyziek
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Dyziek » śr mar 10, 2021 21:05

Bardzo dziękuję za odpowiedź!

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » czw mar 11, 2021 18:54

Ja do domowych instalacji przeważnie daję rozłącznik 100A - bo z jakiegoś powodu jest znacznie tańszy od tych o niższym prądzie znamionowym :)

Awatar użytkownika
Michał.Dziedzic
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: Michał.Dziedzic » sob mar 13, 2021 13:01

Dokładnie nie ma się co bawić w "dobieranie" rozłącznika i obliczanie prądu dla niego. Rozłącznik nie pełni funkcji zabezpieczającej (nie posiada wyzwalaczy) więc nie musi być dobrany na styk. Jak max spodziewany prąd to 20A, a damy rozłącznik 100A to się nic nie stanie. Zresztą standardowe rozłączniki 100A lub 80A są dostępne i są popularne. Jaki jest sens dobrania konkretnie rozłącznika 40A dla instalacji z zabezpieczeniem 32A? Sensu nie ma, jedynie może tego wymagać projekt lub projektant "bo tak trzeba".

Jak mamy domek 12kW-15kW to zapewne będzie zabezpieczony wkładką WT00c (NH) 20 lub 25A. Rozłącznik główny musi posiadać wartość prądu taką (+ jakiś zapas) lub większą. W teorii można tutaj dać 40A, bo "po co większy", ale rozłącznik ma nam tylko rozłączyć prąd w razie potrzeby, nie pełni funkcji zabezpieczenia. Dopiero zabezpieczenie należy dobrać do instalacji i zabezpieczenia przedlicznikowego.

ODPOWIEDZ