Impedancja pętli zwarcia w układach TT

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
ODPOWIEDZ
moninml
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: śr lip 22, 2015 10:26

Impedancja pętli zwarcia w układach TT

Post autor: moninml » pn lis 04, 2019 22:31

Witam,

mam parę pytań. Jak wylicza się dopuszczalną impedancje pętli zwarcia dla układów TT??

Jestem automatykiem, od czasu do czasu zdarza mi się wykonywać pomiary elektryczne. Dotychczas były to maszyny/systemy podłączone do sieci TN-C bądź TN-S. W celu wyliczenia Zdop brałem prąd zwarciowy dla zabezpieczenia nad prądowego (np dla C10 jest to 100A dla B25 jest to 125A). W celu określenia impedancji dopuszczalnej dzieliłem 230V przez wartość prądu zwarciowego zabezpieczenia. Pomiary zawsze wychodziły prawidłowe. Nie myślałem nazbyt dużo jak to w ogóle działa i co ja tak na prawdę mierzę.

Teraz spotkałem się z systemem TT i pomiar impedancji pętli zwarcia jest większy. Już jak wykonuje pomiar impedancji kabla zasilającego i PE naszej głównej szafy sterowniczej to mam tam ponad 1,5ohma. Z tej głównej szafy wychodzą kable zasilające inne szafy w systemie i są zabezpieczone C40 lub C50. Stosując ten sam wzór R=U/I wychodzi mi, że wynik jest nieprawidłowy. Jak prawidłowo zabezpieczyć taki system? Jak wylicza się Zdop dla układów TT? Jaka powinna być rezystancja uziomu?? Bo to chyba na jej podstawie wychodzi nam wynik pomiaru impedancji?


Nie jestem elektrykiem dlatego moje spostrzeżenia/pytania mogą być dla was głupie bądź ironiczne ale... zapytam dalej. Co tak na prawdę zabezpiecza nam wyłącznik nad prądowy? Przeciążenie i zwarcie między fazami lub do N/PE? Np jeśli kabel od silnika się odkręci i dotknie obudowy.

Dziś w pracy trochę podzwoniłem, popytałem i uzyskałem między innymi odpowiedź, że ten wyłącznik także zabezpiecza przed porażeniem człowieka. Zastanawiam się jak skoro człowiek ma około 1000ohm (chyba, że się mylę) to nie popłynie przez niego wystarczająco duży prąd aby zadziałało zabezpieczenie? Czy można zabezpieczyć system przed porażeniem człowieka stosując tylko wyłączniki nad prądowe?

Oczywiście możemy zastosować wyłącznik różnicowo-prądowy. Jednak tu też rodzą się pytania. Jak zabezpieczyć system przed porażeniem jeśli mamy w nich falowniki? Wyłącznik różnicowo-prądowy zadziała ponieważ falowniki mają prąd upływu. No chyba że zastosujemy różnicówkę o prądzie zadziałania 500mA. Jednak z tego co wiem aby zabezpieczyć człowieka stosuje się zabezpieczenia o prądzie 30mA.Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych
 

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2109
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Impedancja pętli zwarcia w układach TT

Post autor: elmontjs » pn lis 04, 2019 22:52

Tu znajdziesz odpowiedz, co do pomiaru i oceny impedancji pętli zwarcia między innymi w układzie TT:
https://bezel.com.pl/2018/08/01/sprawdz ... w-ochrony/

Trochę źle pojmujesz ochronę przeciwporażeniową przy uszkodzeniu - ten środek ochrony ma zadziałać przy uszkodzeniu środka podstawowego (np izolacji) a nie przy przepływie prądu rażeniowego przez człowieka.

Co co wyłączników RCD zasilających np falowniki, to muszą to być przystosowane wyłączniki dla przekształtników energoelektronicznych ... typ B. Typy A i AC najczęściej nie działają (nie wyłączają uszkodzenia. Ostatnio, jeden z forumowiczów, znalazł też coś takiego:
http://www.fachowyelektryk.pl/katalog-p ... wosci.html
jednak trzeba o tej różnicówce poczytać, wydaje się być tańsza od typu B, ale to nowość i opinii brak.
Człowiek uczy się całe życie i ...

moninml
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: śr lip 22, 2015 10:26

Impedancja pętli zwarcia w układach TT

Post autor: moninml » pn sty 27, 2020 20:25

Odkopuje trochę temat.

Zgodnie z normą PN-HD 60364-4-41 w układach TT do zabezpieczenia stosuje się wyłaczniki RCD. Można zastosowań wyłączniki nadprądrądowe pod warunkiem, żę impedancja Zs będzie wystarczająco niska. Ze względu na specyfikacje sieci TT jest to ciężkie do osiągnięcia (dobre uziomy, bardzo dobra ziemia).

Zastanawiam się czy jest jakaś metoda, wytyczne do określania jakie RCD powinno się zastosować? Czy może wystarczy tylko zachować selektywność?

W powyższej normie określono, że stosujemy RCD 30mA dla gniazdek, dla innych przypadków nie ma danych. Jest też wzór w pkt 411.5.3 jednak ten wzór według moich wyliczeń nijak ma się do rzeczywistości...

Jak to jest z doborem RCD dla zabezpieczenia linii produkcyjnej, która składa się z X napędów Y falowników i jest zasilana z sieci TT?

ODPOWIEDZ