Instalacja w ogrodzie, mostkowanie PE i N

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
ODPOWIEDZ
wml
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: pt lip 03, 2020 13:22

Instalacja w ogrodzie, mostkowanie PE i N

Post autor: wml » pt lip 03, 2020 13:46

Czołem,

Sąsiadka poprosiła mnie o pomoc oględziny instalacji elektrycznej w ogrodzie i jakąś wstępną diagnozę. Dla jasności mam wykształcenie elektryczne, ale nie pracuję w zawodzie i zamierzam ją odesłać do profesjonalisty. Niestety becną instalację też kładł "profesjonalista" więc dobrze by było zidentyfikować kluczowe punkty, na które warto zwrócić uwagę.

Jeden obwód, który nie działał, był położony w gruncie, w części przewodem YKY, w części YDY 3x1.5. Odcinki od puszek rozdzielających do opraw oświetleniowych były pozbawione izolacji zewnętrznej na ok. 30cm długości (czyli czyły w pojedynczej izolacji leżały w podlewanej rabacie kwiatowej). Do tego przewód był ułożony niechlujnie środkiem rabaty, i miejscami uwięziony przez korzenie roślin.

Zasugerowałem tutaj wymianę całości na YKY, ułożenie na brzegu rabaty i tylko odgałęzienia do opraw powinny sięgać środka rabaty Pytanie - czy przewód powinien ułożony być w peszlu?

Na drugim obwodzie - oprawy wpuszczone w betonową nawierzchnię - nic nie działa. Zidentyfikowałem jedną oprawę, w której połączenia iskrzyły, a przy próbie jej wyjęcia okazało się że w środku zalana jest jakąś masa bitumiczną - tak jakby ktoś chciał doszczelnić oprawę - być może po jakimnś uszkodzeniu. Podejrzewam, że ta masa doprowadziła do korozji izolacji na przewodach i w efekcie iskrzenia. Oprawę usunąłem, w jej miejsce doraźnie zainstalowałem puszkę hermetyczną i zmostkowałem połączenia (żeby kolejne oprawy mogły działać). Niestety nie działają, więc zdemontowałem kolejną oprawę w tym obwodzie (nie zalaną masą bitumiczną tym razem) i odkryłem, że pomimo ułożenia kabla 5x1.5mm2, instalator wykorzystał tylko przewody L1 i N, a PE oprawy zmostkował do N oprawy (zdjęcie).

Na tym etapie poddaje się, zamierzam polecić pomierzenie instalacji najpierw, a później działania naprawcze.

Czy szanowne forum mogłoby skomentować powyższe i podpowiedzieć na co jeszcze zwracać uwagę?
Załączniki
IMG_20200703_124201282.jpg
IMG_20200703_124201282.jpg (391.51 KiB) Przejrzano 5174 razyPost autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie
 

ODPOWIEDZ