Kto jest elektrykiem ?

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
ODPOWIEDZ
Inicjator
Rozmówca
Rozmówca

Kto jest elektrykiem ?

Post autor: Inicjator » śr lis 17, 2021 2:48

Skoro piszesz o Niemczech to Ci dopowiem że w praktyce z uprawnieniami jest różnie w zależności na terenie jakiej sieci czyli dostawcy chcesz pracować jako elektryk.

Kiedyś to cech i sieć dyktowała zasady do tego stopnia że były różnice np. w dopuszczanym do montażu osprzęcie (robiłem dla klienta projekt instalacji i z katalogu wybrałem rozdzielnicę o potrzebnych rozmiarach potem okazało się że Bewag(sieć miasta Berlin) zakwestionował ją ponieważ była z katalogu Mewag czy Owag.

Natomiast dyplom polskiego technika elektryka po nostryfikacji(lata 90') był uznawany na terenie całych Niemiec a Zulasung Bewag tylko w Berlinie więc elektryk z Berlina nie był uznawany w Poczdamie :))

W codziennej pracy elektryka w Niemczech często jest sprawa szkoleń z zakresu wykonywania czynności np montaż gniazd czy rozdzielnic i tym najczęściej zajmują się cechy albo konkretni producenci osprzętu. Takie szkolenie jest odpłatne natomiast nie masz tak jak w Polsce wymogu odnawiania uprawnień elektrycznych które obecnie nazywają się świadectwami kwalifikacji i to w nich masz wpisane do jakich prac Cię uprawniają.

W Polsce są 2 kategorie uprawnień (ważnych na 5 lat i potem znowu egzamin) czyli (1) E-ksploatacja oraz (2) D-ozór (kiedyś pomimo ukończenia szkoły elektrycznej musiałeś je robić pomimo dyplomu technika). W ramach "uprawnień" określone są 2 kategorie napięć czyli do 1kV i bez ograniczeń.

W Niemczech masz tych kategorii 3 bo np najniższą kategorią napięć jest tam 12V czyli instalacje domofonowe. Rada kolegi abyś zaczął pracę u elektryka z pewnością by pokazała czy taka praca jest dla Ciebie i co Ci pasuje a potem pomyśleć o kursach czy uprawnieniach w Polsce z ukierunkowaniem dziedziny i zakresu który chciałbyś robić w Niemczech np czy elektromechanik czy elektroinstalator czy trakcja kolejowa U-Bahn S-Bahn StrasseBahn lub statki czy elektrowerk'i.

Jak mieszkasz w Niemczech pogadaj z miejscową Handwerkskammer przy niektórych specjalnościach możesz popytać w IHK jakie oni stawiają warunki pracy w wybranym zawodzie z dziedzin elektrycznych.
Ostatnio zmieniony śr lis 17, 2021 12:08 przez EnergoTools, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: formatowanie

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

garet.
Rozmówca
Rozmówca

Kto jest elektrykiem ?

Post autor: garet. » śr lis 17, 2021 10:32

Dziękuję bardzo za merytoryczną i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie.
Na taką właśnie czekałem.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję 👍

ODPOWIEDZ