Polska bez elektryków?

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Polska bez elektryków?

Post autor: elmontjs » śr sty 02, 2019 17:03

Będąc "gościem" w wielu firmach i zakładach, coraz częściej obserwuje niedobór służb elektrycznych, wolne etaty (już nawet nie za małe pieniądze) i .... szokujące ale coraz więcej pracowników z za wschodniej granicy - jak tak dalej będzie, uzależnimy się od obcokrajowców ! Z drugiej strony brak chętnej młodzieży na kierunki elektryczne w szkołach, dochodzą słuchy, że klasy elektryczne nie powstają z powodu małej ilości kandydatów. Po spotkaniu klasowym młodego absolwenta T.E. dowiaduje się od niego, że tylko dwoje z całej klasy pracuje w zawodzie !
Już ta sytuacja zaczyna się przekładać na ceny naszych robót , jednak boję się o ich jakość - młodzi nie mają się od kogo uczyć, jest naprawdę źle!
Nie wiem jak jest w innych rejonach, pewnie nie lepiej, więc temat "pomagać, czy nie pomagać ?" - sugeruje wręcz rozwinąć z naciskiem na pomagać , nakierowywać , ale po weryfikacji: młody , niedoświadczony adept zawodu, czy domator-majsterkowicz. Może jakiś nowy dział ?
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Polska bez elektryków?

Post autor: STANCA » śr sty 02, 2019 18:31

Znam dwóch elektryków, od lat układają ładnie kafelki, oraz zajmują się wykończeniem wnętrz. :)
W łazience zrobi też co trzeba z elektryki, co jakiś czas odnawiają Świadectwo Kwalifikacyjne.

Gorzej jak "kafelmistrz" bez znajomości zasad elektryki zrobi instalację w łazience. :-(

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Polska bez elektryków?

Post autor: luka2nd » śr sty 02, 2019 19:07

Już ta sytuacja zaczyna się przekładać na ceny naszych robót , jednak boję się o ich jakość - młodzi nie mają się od kogo uczyć, jest naprawdę źle!
Niestety, już od dawna nie ma się od kogo uczyć. Pracowałem z kilkoma bardzo doświadczonymi elektrykami. Jeden przez 20 lat składał rozdzielnice w Elektromontażu - może wtedy robił to dobrze, bo dzisiaj zużywa średnio pół paczki wago na rozdzielnicę. Trzeba też uważać, kiedy się po nim coś poprawia, bo można niechcący zatańczyć (zdarza mu się zostawiać np. niedocięte szyny do łączenia aparatów - kilka wolnych "widełek").

W zeszłym roku miałem zlecenie na dołożenie kilku opraw awaryjnych w hotelu - generalny remont wykonano około 20 lat temu, wtedy chyba nie brakowało elektryków na rynku, funkcjonowały też szkoły zawodowe. Mimo tego, oprawy oświetleniowe na korytarzu podłączono tak:

Obrazek

Sam pracuję w branży dopiero piąty rok, wielu rzeczy jeszcze nie miałem okazji robić. Zdaję sobie sprawę z braków w wiedzy i doświadczeniu, ale obserwując pracę bardziej doświadczonych kolegów po fachu odnoszę czasem wrażenie, że nie jest ze mną aż tak źle.

marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Polska bez elektryków?

Post autor: marcin225 » śr sty 02, 2019 19:46

Może w dużych miastach typu Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań itp. jest lepiej ale na "prowincji" to ogólnie dramat :D U nas (miasto 40 tyś) elektryków ze świecą szukać. Do firmy od roku nie można znaleźć nikogo konkretnego. W mieście jest tylko 1 elektryk na wszystkie inwestycje ( a jest tego od groma) i nie ma dosłownie nikogo kto mógłby w razie W wspomóc. Poziom projektów też coraz gorszy, widać gołym okiem , że projektanci biorą za dużo i jest masę niedopatrzeń, braków, nieścisłości. Potem rzutuje to na wycenach inwestycji (zawyżone z racji tego, że nie do końca wiadomo na jakich materiałach robić więc przyjmuje się najdroższe).
Generalnie dla wykonawców teraz są złote czasy bo można się dosłownie nachapać tylko problem w tym , że nie ma za bardzo kim robić. Ukraińcy też niedługo wyjadą do Niemiec i wtedy się dopiero zacznie :)

Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Polska bez elektryków?

Post autor: dawidgta » śr sty 02, 2019 21:51

Zarobki w Polsce są jakie są tym bardziej na etacie pracy dużo zarobki słabe na Podkarpaciu w elektromontażu płaca 2 tyś netto plus jakie tam wczasy, pracowałem rok tam.
W Krakowie można zarobić 20zł netto z doświadczeniem i kompletem uprawnień, ale mieszkając tam wszystko jest też droższe. Pracowałem przez rok w Niemczech w Frankfurcie zarobki dobre 15 euro na godzine. Teraz mam działalność w Polsce pracy dużo ale nie narzekam. 😉

Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Polska bez elektryków?

Post autor: elmontjs » śr sty 02, 2019 22:55

luka2nd pisze:
śr sty 02, 2019 19:07
Sam pracuję w branży dopiero piąty rok, wielu rzeczy jeszcze nie miałem okazji robić. Zdaję sobie sprawę z braków w wiedzy i doświadczeniu, ale obserwując pracę bardziej doświadczonych kolegów po fachu odnoszę czasem wrażenie, że nie jest ze mną aż tak źle.
Kolego, 5 lat pracy w zawodzie to już ładny wynik, ostatnio miałem przyjemność z młodym człowiekiem pracującym na etacie może 2-3 lata i nic mu w teorii nie brakowało! no i też powszechnie wiadomo, że wśród starszych elektryków z doświadczeniem byli , są i będą partacze - taka kolej rzeczy :) .
marcin225 pisze:
śr sty 02, 2019 19:46
Może w dużych miastach typu Kraków, Warszawa, Wrocław, Poznań itp. jest lepiej ale na "prowincji" to ogólnie dramat ... Do firmy od roku nie można znaleźć nikogo konkretnego. ... Generalnie dla wykonawców teraz są złote czasy bo można się dosłownie nachapać tylko problem w tym , że nie ma za bardzo kim robić. Ukraińcy też niedługo wyjadą do Niemiec i wtedy się dopiero zacznie
...dokładnie o tym piszę ! Sam jestem z prowincji ale robię sporo usług w Krakowie i kilku dużych miastach na Śląsku, ten problem wkrada się wszędzie.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Carlos223223
Rozmówca
Rozmówca

Polska bez elektryków?

Post autor: Carlos223223 » czw sty 03, 2019 23:15

U nas z kolei ciężko coś zdziałać bo fachowców budowlańców dużo szarpie się jak to oni mówią z "kabelkami". Rzecz jednak w tym, że nie mają świadomości o przekroju przewodu a o zabezpieczeniu obwodów RCD to już czarna magia - panie kiedyś tego nie było i ludzie też żyli-jak mawiają. Ja jestem od niedawna w branży choć wykształcenie mam elektryczne i widzę jak czasami ludzie robią i boli mnie to, że nie podchodzą do tego poważnie. Potrafią wydać na hydraulikę 3-4 razy więcej niż na elektryk ę bo po co te roznicowki itd itp. Ja lubię to co robię i żałuję, że nie robiłem tego wcześniej. Pozdrawiam panów elektryków.

Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Polska bez elektryków?

Post autor: Bogdankiz » sob sty 05, 2019 9:21

Hi

Wygląda na to że my elektrycy zostaliśmy zamieceni i wrzuceni do kubła zawodów zbędnych.

Trzeba sobie jasno powiedzieć, jak nas postrzegają, czy jako zwykłych fizycznych roboli czy kastę ludzi inteligentnych ?

Obawiam się że to pierwsze, a dlaczego ?

Elektryk to nie jest zawód biurowy (tylko my wiemy ile przy papierkach siedzimy) tylko zwykłych fizoli.

Wykształcenie elektryka wystarczy na poziomie szkoły zawodowej i właśnie te szkoły poszły w odstawkę, komu to przeszkadzało chyba tylko tym którzy przez ostatnie lata cały czas wmawiali że praca tylko dla wykształconych.

A co to znaczy wykształcony ? matura minimum ale po maturze nikt na budowę nie chce iść bo matura to dopiero początek, trzeba skończyć kolejne studia, i co dalej ?

Dalej wygląda to tak że taki 30 latek po uzyskaniu wykształcenia właściwie nie wiadomo do czego się nadaję, na budowę nie bo po studiach nie wypada, z kolei niewielka wiedza praktyczna którą ktoś doceni.

Taki stan rzeczy jest od bardzo dawna, kiedyś w kółko powtarzano że jak nie będziesz się uczył to będziesz ulicę zamiatał i dzisiaj mało kto chce śmieci wywozić więc płacimy coraz drożej być może patrząc z pogardą na tych niewykształconych śmieciarzy.

Każdy młody człowiek powinien mieć szansę nauki zawodu na poziomie zawodowym i na tym zakończyć edukację, niema potrzeby aby śmieciarz kończył studia podobnie jak elektryk nie musi mieć wyższego.
Pozdrawiam Bogdan :)

Niczypuruk
Rozmówca
Rozmówca

Polska bez elektryków?

Post autor: Niczypuruk » sob sty 05, 2019 10:35

https://szczecin.onet.pl/straz-o-wstepn ... ie/49wzz35
Podobno prowizoryczna instalacja elektryczna była w tym budynku.

Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Kontakt:

Polska bez elektryków?

Post autor: EnergoTools » sob sty 05, 2019 10:41

Witam,

Nie zgadzam się z tym, że ludzie z definicji postrzegając Elektryków źle. Jeżeli ktoś pyta mnie jaki jest mój zawód, to zawsze odpowiadam Elektryk.

Elektrykiem się jest nie ze względu na to co akurat się wykonuje, tylko w jaki sposób się o tym myśli. Jeżeli zgaśnie światło a Ty od razu myślisz: Gdzie został rozłączony obwód elektryczny? Co mogło być przyczyną? Czy wyłączenie to było planowane czy awaryjne? Czy ponowne załączenie nie spowoduje zakłócenia i analizujesz w jaki sposób bezpiecznie podać napięcie. Nie ważne czy toster wyrzucił różnicówkę w domu, czy rozruch silnika 10MW wyłączył sekcję na rozdzielni SN a dodatkowo spowodowało to przełączenie SZR-ów na rozdzielniach stąd zasilanych. Prawdopodobnie jesteś Elektrykiem :)

Jeżeli ktoś kuje ściany, "kładzie" przewody, montuje gniazdka i to jeszcze bez projektu, a nie rozumie zasad bezpieczeństwa, nie "czuje" jak to będzie pracowało, nie zna sposobów sprawdzenia to nie jest Elektrykiem. Nie ważne jakie kupił świadectwo kwalifikacyjne, nie jest Elektrykiem!

Szanujmy swój zawód, a inni też tak będą robić.

Poniżej cytuję informację ze strony pewnej firmy rekrutacyjnej jako pewne uporządkowanie definicji prawnej zawodu Elektryka.
Dziś jest to zawód powszechnie znany, ale praca elektryka jest niezmiernie różnorodna, a zawód pełen specjalizacji. Nie ma co się dziwić – energia elektryczna otacza nas z każdej strony, umożliwiając funkcjonowanie naszych domów, samochodów – w zasadzie całego społeczeństwa.

Technik czy inżynier – praca elektryka a kwestie wykształcenia
Kwestie kompetencji w zawodzie elektryka zależą od wykształcenia. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku w sprawie klasyfikacji zawodów, które jest obowiązującym wykazem profesji w Polsce, wprowadza rozróżnienie na na techników elektryków i inżynierów elektryków.

Technik i inżynier to tytuły zawodowe. Do posługiwania się tym pierwszym uprawnia ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej lub zawodowej, natomiast tytuł inżyniera zdobywa się na studiach licencjackich. Można również przejść specjalistyczne szkolenie zawodowe. Ukończenie magisterium daje prawo do stawiania przed imieniem skrótu mgr inż.

Elektryk z wyższym wykształceniem powinien dysponować większym zasobem wiedzy niż elektryk po szkole zawodowej, zaś od technika z kierunkowym wykształceniem wymaga się większej wiedzy praktycznej. Najprościej i najogólniej mówiąc, inżynierowie zajmują się kwestiami projektowymi i dokumentacją, a technicy – wykonawstwem, naprawami i konserwacją. Oczywiście mowa tu o instalacjach elektrycznych, sieciach energetycznych i urządzeniach.

Wielu specjalistów w Polsce korzysta z ofert pracy za granicą dla elektryków – krótkoterminowo lub wyjeżdżając na stałe. Szczególnie w Niemczech w ostatnich czasach wzrosło zapotrzebowanie w tym zawodzie, zarówno na techników, jak i inżynierów.

Elektryk budowlany – specjalista mobilny
W codziennym życiu najbardziej pewne jest to, że spotkaliśmy się już z elektrykiem budowlanym (a poprawniej: elektroinstalatorem). Ten specjalista zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem instalacji elektrycznej w nowych obiektach budowlanych. Często też podłącza urządzenia elektryczne i oświetlenie do działającej już instalacji. Oprócz umiejętności projektowania i czytania dokumentacji powinien cechować się dobrą kondycją fizyczną i sprawnością w używaniu elektronarzędzi.

Elektryk przemysłowy – montaż, nadzór i konserwacja sieci oraz instalacji
Monter/konserwator sieci elektrycznej to elektroinstalator ze zwiększonym zakresem obowiązków. Różnica polega na tym, że musi on dodatkowo sprawować nadzór nad wykonaną przez siebie instalacją, dokonywać napraw i prac konserwacyjnych. Taka osoba często jest zatrudniana na stałe w jednym miejscu (zakładzie produkcyjnym, fabryce, obiekcie usługowym czy handlowym), w przeciwieństwie do elektryka budowlanego, który jest specjalizacją mobilną. Często monter i konserwator jest więc nazywany elektrykiem przemysłowym, praca ta bowiem związana jest z usługami w różnych gałęziach przemysłu.

Specjalista od energii – elektroenergetyk
Elektroenergetyk to elektryk, którego obowiązki związane są z siecią energetyczną. Likwidacją awarii w przesyle energii elektrycznej zajmuje się właśnie on – i wtedy najczęściej możemy go zobaczyć w akcji. Praca ta to nie tylko pogotowie energetyczne, ale również dbałość o jakość wytwarzanego i przesyłanego do naszych gospodarstw i firm prądu. Można powiedzieć, że jest odpowiednikiem kontrolera jakości w zakładzie produkcyjnym, przy czym tutaj kontrolowanym produktem jest energia elektryczna.

Podsumowanie – czego wymaga praca elektryka
Wspomniane w artykule rozporządzenie ministerialne jeszcze bardziej różnicuje specjalizacje w zawodzie elektryka. Samych specjalizacji inżynierskich jest w nim wymienionych 7, techników elektryków – 6, elektryków – 6 , a elektromechaników i elektromonterów – aż 25.

To powinno uświadomić nam, jak zróżnicowany jest zawód elektryka. Praca w nim wymaga ogromnej wiedzy teoretycznej i z zakresu prawa budowlanego, a także analitycznego myślenia i wielu umiejętności czysto praktycznych. Jak też ciągłego doskonalenia się, gdyż przepisy wciąż ulegają zmianom, a nowe technologie powstają i są wdrażane w dzisiejszych czasach w ekspresowym tempie ...
PS: Odnośnie powyższego linku, myślałem aby zebrać jakie zagrożenia dla inwestorów oraz konsekwencje dla Elektryków wynikają z niesolidności wykonania prac. Wydaje mi się, że to jednak materiał na nowy wątek.
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...

ODPOWIEDZ