Polska bez elektryków?

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Polska bez elektryków?

Post autor: elmontjs » pn sty 07, 2019 11:31

Bogdankiz pisze:
sob sty 05, 2019 9:21
Wygląda na to że my elektrycy zostaliśmy zamieceni i wrzuceni do kubła zawodów zbędnych.

Trzeba sobie jasno powiedzieć, jak nas postrzegają, czy jako zwykłych fizycznych roboli czy kastę ludzi inteligentnych ?
Nie jesteśmy zbędnym zawodem, tylko jest nas coraz mniej . Elektrotechnika stała się dla młodzieży nie atrakcyjna a może zbyt trudna.

Koledzy, przy okazji tego wątku, nawiązali do tragedii- pożaru, cóż teraz jeszcze nie jest najgorzej ...jeżeli tylko zarządcy są świadomi i chętni wykonywać obowiązkowe przeglądy, to chyba nie ma z tym problemu, ale jak będzie za kilka lat ? Wszystko o czym wyżej się rozpisywaliśmy wskazuje , że jest i będzie nas coraz mniej, obecni młodzi adepci może by chcieli ale nie wszyscy mają okazję się czegoś nauczyć / podpatrzeć , więc kiedyś i na tej sytuacji ucierpi nasze bezpieczeństwo - oby skutki nie były tak tragiczne, jak w przytoczonym przez kolegę linku.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Solidne mierniki w najlepszej cenie

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Polska bez elektryków?

Post autor: STANCA » pn sty 07, 2019 13:22

Jest źle, ale na poprawę się nie zanosi. Szkolnictwo zawodowe, takich prawdziwych szkół to już dawno nie ma. Kiedyś do prac elektrycznych nikt nie wyobrażał sobie, że adept nie ma minimum zawodowego. Elektryka w związku z rozwojem technik staje się zawodem wymagającym ciągłej nauki. W wielu dziedzinach potrzebni są dobrze wyuczeni fachowcy i to z praktyką, skąd ich brać?
W wielu przypadkach elektrykowi proponują zapłatę mniejszą jak pomocnikowi murarza.
Ranga zawodu upadła. Na budowach instalacje robi kto chce, byle taniej, co nie zawsze wychodzi na dobre inwestorowi, ale dowiaduje się po czasie.
Teraz:
Połowa Polaków to "elektrycy", druga połowa "lekarze", a trzeciej połowy nie ma.

Wszyscy grzebią sami pomiędzy drutami. Statystyki pokazują, najwięcej wypadków jest w domach 30%, gdy na budowach około 4 %.
http://www.sep.krakow.pl/nbiuletyn/nr52ar2.pdf
Będzie więcej wypadków i ciekawych fotek na forum z cyklu "tak nie rób".

Świadectwa Kwalifikacyjne to żarty z pogrzebu.
Rozmowa w firmie, pani dyrektor mówię: ten konserwator nie ma ani prawa, ani wiedzy zajmować się elektryką bo nie ma pojęcia i może być groźny, właśnie poprawiam po nim - faza na bolcu w pralni, gdzie jego żona pracuje. To poślę jego na kurs i zrobi uprawnienia. Ona się obroni, będzie miała "fachowca", którego wskaże w razie wypadku prokuratorowi.

A ja durny dalej się uczę (to już 60 lat) choć na emeryturze od kilkunastu lat.
Nawet tu na tym portalu pojawiają się oferty zrobienia kursu kilkunastominutowego z wydaniem papierów nominujących adepta na mojego kolegę po fachu.

Komu ci prawdziwi elektrycy są potrzebni?

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Carlos223223
Rozmówca
Rozmówca

Polska bez elektryków?

Post autor: Carlos223223 » pn sty 07, 2019 23:49

Oczywiście elektrycy są potrzebni i ja tutaj podzielam wypowiedź Pana Bogdankiz.

Pewnego razu będąc na wycenie instalacji spotkałem się z nieprzyjemnymi budowlancami, którzy zobacząc mnie bardzo się zniesmaczyli. Od razu powiedzieli inwestorowi, że po co elektryk bo oni "kable pociągną". Trochę mnie to zaskoczyło tym bardziej, że jest to budynek użyteczności publicznej. Nie wiem do końca jak to się potoczyło ale ja tego projektu nie realizowalem. Innego razu zaproponowano mi podłączenie rozdzielnicy bo ktoś już instalację rozłożył - nie zgodziłem się na to ponieważ na pewno nie był to kolega po fachu.
Myślę, że jednak jesteśmy marginalizowani ale jak coś się stanie to inwestor się dopiero zastanawia co zrobił.

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Polska bez elektryków?

Post autor: luka2nd » śr sty 09, 2019 9:51

Od razu powiedzieli inwestorowi, że po co elektryk bo oni "kable pociągną". Trochę mnie to zaskoczyło tym bardziej, że jest to budynek użyteczności publicznej. Nie wiem do końca jak to się potoczyło ale ja tego projektu nie realizowalem. Innego razu zaproponowano mi podłączenie rozdzielnicy bo ktoś już instalację rozłożył - nie zgodziłem się na to ponieważ na pewno nie był to kolega po fachu.
Panie Boże broń przed takimi inwestorami - ja omijam ich szerokim łukiem. Klient, który zleca wykonanie instalacji murarzowi, sam jest sobie winien - nieważne czy jest to instalacja elektryczna, czy wodociągowa, efekt jest łatwy do przewidzenia. Na szczęście czasy są takie, że można przebierać w zleceniach i trzeba z tego przywileju korzystać, póki można.

marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Polska bez elektryków?

Post autor: marcin225 » śr sty 09, 2019 11:33

luka2nd pisze:
śr sty 09, 2019 9:51
Panie Boże broń przed takimi inwestorami - ja omijam ich szerokim łukiem. Klient, który zleca wykonanie instalacji murarzowi, sam jest sobie winien - nieważne czy jest to instalacja elektryczna, czy wodociągowa, efekt jest łatwy do przewidzenia. Na szczęście czasy są takie, że można przebierać w zleceniach i trzeba z tego przywileju korzystać, póki można.
No czasy są złote. Sam co rusz odmawiam roboty które parę lat temu by się wzięło z pocałowaniem ręki no ale cóż człowiek się nie roztroi niestety. Niestety przyjdzie rachunek tych czasów w postaci mnóstwa zrobionych instalacji przez właśnie murarzy ( i to często po prostu z niemożności znalezienia elektryka który zrobi w rozsądnym terminie za rozsądne pieniądze) i nie zdziwię się jak wzrośnie za kilka lat % porażeń i pożarów z ww. instalacji.

ABEL
Czytelnik
Czytelnik

Polska bez elektryków?

Post autor: ABEL » śr sty 09, 2019 15:58

Panowie jak mało elektryków jak ja dopiero niedawno założyłem firmę i borykam się jeszcze z brakiem zajęcia, choć w zawodzie pracuję od 15 lat. Co prawda zacząłem po studiach od pracy na budowie jako kierownik robót, ale potem 11 lat w korporacji przy projektach rozdzielnic i rozwiązań zasilania od SN do nN obiektów wszelakich , również jako wsparcie producenta dla projektantów. Od roku próbuję sił samemu i powiem szczerze, że na rynku budowlanym jest bardzo trudno przynajmniej tak uważam, albo jestem zbyt dokładny przez to z niektórymi pracami mi się schodzi co czasem mi zarzucają niektórzy zleceniodawcy, ale cóż zrobić jak nienawidzę partactwa.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Polska bez elektryków?

Post autor: STANCA » śr sty 09, 2019 18:04

kol.ABEL
W temacie "zła robota nie popłaca".
napisałem:
Rysiu 71 kiedyś powiedział; "zdobywana wiedza przeszkadza mi w pracy".
Przedyskutowaliśmy ten problem, tak to bywa, świadomy elektryk zastanawia się jak to zrobić zgodnie z normami i przepisami, nieuk w tym czasie podobną robotę zrobił, żarówka świeci klient zadowolony, ale do czasu gdy wystąpi jakaś awaria czy nieszczęście.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Carlos223223
Rozmówca
Rozmówca

Polska bez elektryków?

Post autor: Carlos223223 » czw sty 10, 2019 18:12

Dziś właśnie oglądałem robotę po budowlancu elektryku. Z podziwu nie mogę wyjść. Szkoda, że nie mogę tu zdjęcia załączyć ale wierzcie mi jest to mistrzostwo świata. Kable luzem na stopie, rozdzielnica lata jak chce i co najgorsze niedokrecone przewody w bezpiecznikach - jeszcze trochę i pożar murowany. Eh szkoda gadać ale jak kolega powiedział "żarówka świeci" to jest ok.

Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Polska bez elektryków?

Post autor: Bogdankiz » czw sty 10, 2019 18:35

ABEL pisze:
śr sty 09, 2019 15:58
Panowie jak mało elektryków jak ja dopiero niedawno założyłem firmę i borykam się jeszcze z brakiem zajęcia, choć w zawodzie pracuję od 15 lat. Co prawda zacząłem po studiach od pracy na budowie jako kierownik robót, ale potem 11 lat w korporacji przy projektach rozdzielnic i rozwiązań zasilania od SN do nN obiektów wszelakich , również jako wsparcie producenta dla projektantów. Od roku próbuję sił samemu i powiem szczerze, że na rynku budowlanym jest bardzo trudno przynajmniej tak uważam, albo jestem zbyt dokładny przez to z niektórymi pracami mi się schodzi co czasem mi zarzucają niektórzy zleceniodawcy, ale cóż zrobić jak nienawidzę partactwa.
Pozdrawiam
Hi

Kolego powiem ci szczerze, twoja powolna praca jak sam zauważyłeś wynika nie tylko z twojej dokładności, ale niestety z braku przepracowanych godzin w czasie kiedy studiowałeś a potem pracowałeś więcej w biurze.

Niestety najlepszy czas na naukę jest za młodego mówiąc o nauce mam na myśli nie tylko mury szkół i uczelni ale również wszelakie budowy.

Kiedy Ty studiowałeś twoi rówieśnicy uczyli się ciężkiej pracy na budowach i dzisiaj oni mają więcej drygu i umiejętności i mimo twojego dobrego wykształcenia niestety nie dorównujesz im.

Ale jak będziesz uparty to nadgonisz czas i nabierzesz wprawy jak zwykły "robol" i niestety tak będą cię postrzegać.
Powodzenia
Pozdrawiam Bogdan :)

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Polska bez elektryków?

Post autor: luka2nd » czw sty 10, 2019 19:59

Carlos223223 pisze:Dziś właśnie oglądałem robotę po budowlancu elektryku. Z podziwu nie mogę wyjść. Szkoda, że nie mogę tu zdjęcia załączyć ale wierzcie mi jest to mistrzostwo świata.
Nie krępuj się Kolego, zdjęcia są tu bardzo mile widziane :)

ODPOWIEDZ