Pomagać - nie pomagać, hmmm

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
ODPOWIEDZ
melon
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: melon » śr gru 20, 2006 21:18

Witam kolegów

Powiem krótko

Jeżeli ktoś się myli w 50% - to można mu jeszcze pomóc
Jeżeli ktoś się myli w 90 czy w 100% - to już nic mu nie pomogę a udzielając rad, nawet mogę mu zaszkodzić.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Dominik2
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Dominik2 » pt gru 22, 2006 0:41

Witam

Tak sie składa że w Polsce każdy jest elektrykiem, taka prawda do gazu jakoś zawsze sie fachowca wzywa z uprawnieniami a do instalacji to ''szwagra''. Chodź sam nie mam uprawnień, wiedze mam, pracuje w zakładnie elektrycznym i studiuje pokrewną dziedzinę elektronikę. Zdarzało mi się robić pewne błahe prace instalacyjne , no bo jak tu odmówić znajomemu ''przecież ty sie na tym znasz''. Dzięki temu forum , które mnie uświadomiło że bez uprawnień nie powinienem tego robić od jakiegoś czasu wymiguje się od robienia czegoś na wszystkie strony, no wyjątek u siebie w domu. Wracając do firmy w której pracuje , wiedza mojego szefa i współpracowników jest żenująca , dużo mniej wiedzą niż ja, do wykonanych przez nas instalacji mam wiele ale...

Jestem za napiętnowaniem tych co robią przy prądzie bez wiedzy i uprawnień. Nie udzielać takim osobom porad na forum.

Awatar użytkownika
EDI
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: EDI » sob gru 30, 2006 16:26

Witam!
Dominik2 pisze: Jestem za napiętnowaniem tych co robią przy prądzie bez wiedzy i uprawnień. Nie udzielać takim osobom porad na forum.

Dla tych nieświadomych zagrożenia, forum dla elektryków jest formą uświadamiania zagrożeń.
-I chociażby z tego powodu warto pisać w internecie.
P.S.
-Nie masz wiedzy i doświadczenia, nie ryzykuj!
-Pozdrawiam!
Edward W. (EDI)

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Re: Pomagać - nie pomagać, hmmm

Post autor: STANCA » sob mar 29, 2008 10:31

Witam

polecam ten temat tym, co chętnie udzielają porad ignorantom.
STANCA pisze:Witam
Doradzając ignorantom utwierdzamy ich w mniemaniu jaka ta elektryka prosta, dwa druty do żarówki i swieci. Co ci elektrycy wymyslają za problemy? I jeszcze za to kasę chcą?

STANCA
rysiu 71 napisał:
Tutaj kolego nic się nie wymyśli, tutaj obowiązują żelazne zasady i jak się ich nie zna to nasze doradztwo w Twoim wykonaniu może doprowadzić do nieszczęścia.
Dominik2 pisze:Witam

Tak sie składa że w Polsce każdy jest elektrykiem, taka prawda do gazu jakoś zawsze sie fachowca wzywa z uprawnieniami a do instalacji to ''szwagra''.
.................

Jestem za napiętnowaniem tych co robią przy prądzie bez wiedzy i uprawnień. Nie udzielać takim osobom porad na forum.
W ostatnim okresie bardzo wielu majsterkowiczów spod znaku zrób to sam przepytuje na forum o sposoby wykonawstwa.

Ja w dalszym ciągu szukam jakiegoś medycznego forum, na którym w prosty sposób dowiedziałbym się jak wyciąć wyrostek bez medyka. Scyzoryk jakiś i spirytus do dezynfekcji znajdę. No i kielonek.

i Co pomożecie?

połowa Polaków to elektrycy, druga lekarze a trzeciej połowy nie ma.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » czw kwie 10, 2008 9:17

Witam
Z doradzaniem należy uważać
STANCA pisze: ...............
Ja w dalszym ciągu szukam jakiegoś medycznego forum, na którym w prosty sposób dowiedziałbym się jak wyciąć wyrostek bez medyka. Scyzoryk jakiś i spirytus do dezynfekcji znajdę. No i kielonek.
i Co pomożecie?

połowa Polaków to elektrycy, druga lekarze a trzeciej połowy nie ma.

STANCA
jakie niebezpieczeństwo mogą nieść porady dla dyletantów
rysiu71 pisze: .............
Nie jednokrotnie słyszałem od klientów, że 230 Volt to „pikuś ", wysokie napięcie to dopiero zagrożenie.

We Wrocławiu trzy lata temu w Boże Ciało dorosły człowiek po
poradzie elektryka chciał zabić kreta, który mu wyrządzał
szkody na działce .Podłączył jakiś pręt wbity w ziemię pod faze i
próbował unicestwić szkodnika.

Szkodnik w wyniku tych działań przeżył lecz nie przeżył
pomysłodawca -osierocił dzieci.

Pogotowie Ratunkowe musiało wezwać Pogotowie Energetyczne
w celu odłączenia prądu (bali się niespodzianki w ziemi).

Pozdrawiam
Rysiu 71
STANCA

J. W. von Goethe

Yeti55
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Yeti55 » wt kwie 15, 2008 20:57

Pomagać, ale jak ustrzec sie od pseudofachowców, np YDY w peszel i do ziemi, na pewno jest taniej jako inwestycja, czasami gorzej i sporo drożej to poprawić. Jeśli przestrzegamy ludzi przed błędami to dobrze, ale każda instalacja to często indywidualne rozwiązanie, jak ktoś chce sam robic - trudno zabronić, ale niech robi pod okiem fachowca.
Dobry "chłopski rozum" czasami zawodzi, bo "diabeł tkwi w szczegółach" o których trzeba wiedzieć.
pozdrawiam Paweł

januszl0
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: januszl0 » czw kwie 17, 2008 19:45

Przeczytałem wszystkie wypowiedzi i jestem zszokowany wypowiedziami Starych Wyjadaczy, którzy najlepiej rozmawiali z równymi sobie .I tu pierwsza sugestia :podzielić na FORUM Amatorów i nie odpowiadać albo nie bo to amatorzy a tylko proponować wszystko z czego da robić się kase i SESJE dla ludzi z praktyką (kilkudziesięciu kilkuset ludzi i wymieniać się się tym co już wiecie czyli zrobić sobie krąg przyjaciół a nie forum bo Forum to ma inną definicje)
Ale jak ustrzec sie od pseudofachowców , myśle że nie ma co się ustrzegać bo byli są i będą , ale choć poradzić by się nie pozabijali lub nie zabili innych.Po za tym mam wrażenie że może to oabawa o konkurencjię która z roku na rok maleje a nie rośnie . Czasami gorzej i sporo drożej to poprawić no cóż mamy wolną wole i zdajemy sobie sprawe z tego co robimy .Też warto zauważyć być może że zadają pytania ludzie którzy kiedyś byli elektrykami i szukają tu pomocy jako przypomnienia , zdobycia wskazówek do czego powrócić i co przypomnieć a młodsi na co zwrócić szczególną uwagę .Nie dziwię się że jesteście obużeni głupimi pytaniami ale ja też bym je zadał , po dokładnym przeczytaniu poradnika który jest tak obszernie opisany
Myślę że wszyscy się zgodzą z tym że ingerencja w elektrykę bez uprawnień grozi sankcjami a doprowadzeniem do zagrożenia życia lub pożaru to już nie ma co pisać .
Pozdrawiam wszystkich którzy dotrą do do tego postu
Jestem elektrykiem 12 l stażu który utracił uprawnienia 10 l temu chcącym poszukać porad innych w ramach przypomnienia i miejsc gdzie można je sobie przypomnieć

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pt kwie 18, 2008 9:10

januszl0 pisze: ...........
Jestem elektrykiem 12 l stażu który utracił uprawnienia 10 l temu chcącym poszukać porad innych w ramach przypomnienia i miejsc gdzie można je sobie przypomnieć
No właśnie o to to chodzi by zadeklarować się kto jest kto? Jak wiemy z kim rozmawiamy dostosowujemy odpowiedzi do rozmówcy i przekazujemy co wiemy. Inaczej rozmawia się z dyletantem, fachowcem, a inaczej z absolwentem uczelni który wpadł coś uściślić, czy szukać dodatkowego potwierdzenia.
Wielu wpadło tu z muratora i przepytują jak zrobic instalację samemu. Gdyby to wszystko było takie proste, po co są szkoły średnie i uczelnie z wieloma kierunkami z zakresu elektryczność.

Ja na chwilę przed emeryturą mam chyba więcej pytań jak wielu z was, zdaję sobie sprawę ilu tematów jeszcze w życiu nie przerobiłem i jaki jestem cienki. Uczę się dalej każdego dnia, od was wszystkich też. Może dlatego widząc nowicjuszy nie związanych z zawodem chcących po kilku zapytaniach robić instalacje, trochę się denerwuję.

Pomagać młodym elektrykom i wszystkim innym związanym z naszym zawodem. Wykonawcom z serii zrób to sam tłumaczyć że elektryka zabija, niszczy mienie. Często wykonana instalacja przez domorosłych nie nadaje się do poprawienia i sprawia wiele kłopotów użytkownikowi, jak Paweł pokazuje na fotkach.

Admin napisał:
Witamy w ISE.pl
ISE.pl to pierwszy, polski, niezależny, profesjonalny serwis branży elektrycznej. Pomagamy naszym Użytkownikom od 1999 roku.

powinniśmy dbać by był profesjonalny.

STANCA
Ostatnio zmieniony pt kwie 18, 2008 11:01 przez STANCA, łącznie zmieniany 2 razy.

J. W. von Goethe

Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Kontakt:

Post autor: EnergoTools » pt kwie 18, 2008 9:23

Witam,

Zastanawiam się nad egzaminem (testem), poprzedzonym szkoleniem interntowym. Egzamin taki byłby podstawą do uzyskania stosownej rangi.

Oczywiście w formie internetowej.

Proszę o opinie.

Pozdrawiam,
Jacek.
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pt kwie 18, 2008 9:58

Witam Admina

To jednak nie wypali. Myślę że należy kontynuować kolorystycznie gdzie ktoś się zadeklarował i przestrzegać odsyłaniem dyletantów do ich rubryki nie jestem elektrykiem.
Po prostu logując się każdy powinien zadeklarować kto jest kto.

STANCA

J. W. von Goethe

ODPOWIEDZ