Pomagać - nie pomagać, hmmm

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
caveman
Rozmówca
Rozmówca

Re: Pomagać - nie pomagać, hmmm

Post autor: caveman » sob lip 10, 2010 22:39

tplewa pisze: ot są to tylko jakieś moje przemyślenia.
i w całej rozciągłości popieram

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

gutek1269
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: gutek1269 » sob kwie 09, 2016 13:50

Moim zdaniem skromnym pomagać z pomocą jest nadzieja ze ktos zrobi to dobrze a robic sami beda jak robili zawsze robią i teraz wiadomo że ggy jest to instalacja którą trzeba odebrac dać jej swiadectwo to taka robota samemu jest bez sensu nikt tego nie odbierze a przynajmniej odebrac nie powinien

JacekH07
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: JacekH07 » sob kwie 09, 2016 14:13

Też się nad tym zastanawiałem wielokrotnie. Jak wiadomo nigdy nie wytępimy domorosłych elektryków i złotych rączek. Dzisiaj jest dostępna masa książek, poradników, artykułów. Czytając forum sam wielu rzeczy się nauczyłem ale powiedziałem sobie że jak przestanę się uczyć to przestanę zajmować się elektryką.

Ja jestem zdania że lepiej pomóc jak ktoś ma sobie zrobić krzywdę. Pracują przez rok jako elektromonter miałem okazję spotkać ludzi z różnym wykształceniem i stażem pracy. Bywają przypadki mgr inż elektrotechniki który nic nie potrafią a są i przysłowiowi ogrodnicy, piekarze którzy ogarniają temat naprawdę dobrze. Jeden z przedsiębiorców mówił mi że z każdego można zrobić elektryka tylko taką osobę trzeba uczyć od podstaw.

Problemem jest poziom szkolnictwa oraz podejście do praktyk. Często są one fikcyjne albo ograniczają się do zamiatania i sprzątania.
Żałuję że nie weszła w życie ustawa która przewidywała odebranie uprawnień elektrykowi robiącemu dziadostwo. Wtedy by zrobił się porządek. Bo utrata uprawnień to utrata środków do życia. Sam widziałem przypadki instalacji wykonane przez elektryków po szkołach kierunkowych z wieloletnim stażem i było totalne dziadostwo.

na drodze kierowca przeskrobie to dostaje mandat i/ lub traci prawo jazdy. Moim zdaniem elektrycy za niedbalstwo też powinni tracić uprawnienia. Wtedy byłby respekt a tak to jest co jest
Z głupcem nigdy nie dyskutuj bo najpierw zrówna Cię do swojego poziomu a potem pokona praktyką

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pn mar 26, 2018 14:31

Admin napisał:
ISE.pl to pierwszy polski, niezależny, profesjonalny serwis branży elektrycznej.

Moje zdanie, niech takim zostanie -profesjonalnym. Ostatnio wielu kolegów biorąc udział w tematach rozpoczętych przez ludzi innych zawodów (klub ZRÓB TO SAM" popisuje się swoimi wiadomościami.
Nie zastanawiają się jaką biorą odpowiedzialność w przypadku złego zrozumienia wypowiedzi, co może skutkować poważnymi kłopotami.
To jest forum zawodowe. Gdyby instalacje były tak proste jak wielu myśli, nikt by do szkół nie chodził, norm nie kupował itp.

Pomagać rozwiązywać problemy kolegów elektryków, innych jednak należy kierować z wykonawstwem do fachowców.
Kilkoma poradami nie uczynimy z dyletanta (posiadającego jedynie neonówkę) fachowca znającego zagrożenia jakie niesie elektryczność.

rysiu 71 napisał:
Tutaj kolego nic się nie wymyśli, tutaj obowiązują żelazne zasady i jak się ich nie zna to nasze doradztwo w Twoim wykonaniu może doprowadzić do nieszczęścia.

Znajdźcie mi forum dla amatorów gazowników, mam zamiar amatorsko przerobić instalację gazową w domu. Nie posiadam w tym kierunku uprawnień, wiedzy, narzędzi i urządzeń pomiarowych, chcę zrobić sam by było taniej.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Bogdankiz » pn mar 26, 2018 18:24

Nie pomagać - uświadamiać !!

To co kolega Stanca robi do tej pory.

Jestem pewny że część piszących posłucha i jednak wzywa elektryka.

Inna sprawa jest brak szumu medialnego na temat błędów popełnianych w instalacjach elektrycznych.
Pozdrawiam Bogdan :)

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » pn mar 26, 2018 19:25

Może to wyjaśni:
STANCA pisze:Witam
Dziękuję za uzupełnienie i wyjaśnienie stanowiska. Widać wielu z nas ma zbliżone poglądy.

Dalej będziemy ostrzegać dyletantów o niewidocznych zagrożeniach. Nie każdemu tak się udało jak mnie, w wieku 12 lat przeżyłem porażenie. Teraz robię co mogę by nikt nie przeżywał tego co ja. 60 lat minęło, a w pamięci i na palcu blizna. Napięcie było tam gdzie nie powinno.

Czy teraz zrozumie ktoś z kolegów czemu wskazuję zagrożenia???????

STANCA
Tak, schodziłem z tego świata w wyniku błędu człowieka, któremu wydawało się, że zna się na elektryce.

STANCA

J. W. von Goethe

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » wt sty 01, 2019 18:34

Witam w tym nowym roku, no cóż jesteśmy starsi o rok. Koledzy, przytoczę tu kilka zdań zapisanych w różnych miejscach wcześniej.

Prawda jest taka jak Admin zaznaczył na czołowej stronie:
„ISE to pierwszy, polski, niezależny, profesjonalny, serwis branży elektrycznej. Pomagamy naszym Użytkownikom w codziennej pracy.”

Tak koledzy, profesjonalny i przy tym powinniśmy się trzymać. Jak widać od lat najwięcej porad uczestnicy udzielają tym spod znaku „zrób to sam”.

Doradzając ignorantom utwierdzamy ich w mniemaniu jaka ta elektryka prosta, dwa druty żarówki i świeci. Co ci elektrycy wymyslają za problemy? I jeszcze za to kasę chcą?

EnergoTools pisze:
wt sty 01, 2019 14:19
Życzę nam Elektrykom, abyśmy się wzajemnie szanowali.
Od samego początku na naszym forum trwają dyskusje kto jest Elektrykiem. Ostatecznie przyjęliśmy zasadę, że Elektrykiem jest osoba, która sama to zadeklarowała. Elektryk wybór zawodu potwierdza swoją postawą, wiedzą, chęcią jej zdobywania i dzielenia się z innymi.
Życzę nam, abyśmy potrafili pytać o rzeczy, co do których mamy wątpliwości oraz udzielali odpowiedzi bez niepotrzebnej obawy.
W 2005 roku napisałem
STANCA pisze:
ndz lis 27, 2005 10:23
Widać jaki jest udział na forum w tematach gniazdko, wtyczka i schodowy, a ilu dyskutantów w ambitniejszych tematach. Tu widzimy poziom uczestników, ilu piszących, a ilu czytających.
31 10 2018 napisałem
STANCA pisze:
śr paź 31, 2018 20:54
Największy ruch w dziale samopomocy chłopskiej.
Nie ma kto pisać poważnych tematów. Wszyscy chcą pomagać tym co mają problemy z podłączeniem dzwonka lub żarówki, a tych jest znowu wiele.
Żle to widzę
domsat pisze:
sob gru 29, 2018 20:22
I jeszcze przy okazji drobna uwaga do inżynierów elektryków obecnych na tym forum - koledzy nie wdawajcie się w dyskusje na poziomie takim jak np. temat „Podłączenie gniazdka wtykowego..” To uwłacza naszemu wykształceniu. Proponuję tematy typu np. case study o porażeniu prądem czy pożarze związanym z instalacjami elektr.
Poszukuję forum z poradami dla amatorów gazowników?
STANCA

J. W. von Goethe

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: Simcode » śr sty 02, 2019 22:09

domsat pisze:
wt sty 01, 2019 18:34
I jeszcze przy okazji drobna uwaga do inżynierów elektryków obecnych na tym forum - koledzy nie wdawajcie się w dyskusje na poziomie takim jak np. temat „Podłączenie gniazdka wtykowego..” To uwłacza naszemu wykształceniu.
W w czym ci uwłacza,a jak ci mechanik doradzi na forum o twoim samochodzie jakąś prostą poradę to jest dobrze.
Mnie uwłacza że całe gremium ludzi nic nie zrobiło i i nic nie robi by elektrykami byli tylko ludzie po profilu elektrycznym. A tak to był po prostu skok na kasę. Mnie obraza to że masaż , stolarz , technik ochrony środowiska etc. może posiadać zgodnie z prawem świadectwa kwalifikacyjne i nazywać się elektrykami. I to nikomu nie przeszkadza u władz SEP czy innych organizacji zajmujących się branżą elektryczną. Może moja wypowiedź komuś wydaje się ostra w słowach lecz odzwierciedla moje poglądy na ten temat.
Jak kolega Stanca zauważył 3/4 tematów to właśnie " nie jestem elektrykiem " czy zlikwidować ten dział bo piszą amatorzy bez świadectw i doświadczenia. Czy ma sen wtedy to forum? To pytanie nie do mnie. Jeśli nie to pomagajmy zwykłym ludziom w prostych sprawach.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » wt sty 08, 2019 9:32

Tak jak wielu z nas widzę niewłaściwą politykę w zakresie sprzedawania ŚWIADECTW KWALIFIKACYJNYCH.

kol. Simcode napisał:
"Jak kolega Stanca zauważył 3/4 tematów to właśnie " nie jestem elektrykiem " czy zlikwidować ten dział bo piszą amatorzy bez świadectw i doświadczenia. Czy ma sen wtedy to forum? To pytanie nie do mnie. Jeśli nie to pomagajmy zwykłym ludziom w prostych sprawach."

Tak pomagajmy, elektrykom, uczniom, studentom, w ograniczonym zakresie innym, jednak tym spod znaku "ZRÓB TO SAM" odpowiem słowami Admina:

"Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!"

i kolegi rysiu71:
"Tutaj kolego nic się nie wymyśli, tutaj obowiązują żelazne zasady i jak się ich nie zna to nasze doradztwo w Twoim wykonaniu może doprowadzić do nieszczęścia."

Znajdźcie mi forum dla amatorów gazowników, mam zamiar amatorsko przerobić instalację gazową w domu. Nie posiadam w tym kierunku uprawnień, wiedzy, narzędzi i urządzeń pomiarowych, chcę zrobić sam by było taniej

STANCA

J. W. von Goethe

waldekw
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: waldekw » wt sty 08, 2019 22:06

STANCA
Znajdźcie mi forum dla amatorów gazowników, mam zamiar amatorsko przerobić instalację gazową w domu. Nie posiadam w tym kierunku uprawnień, wiedzy, narzędzi i urządzeń pomiarowych, chcę zrobić sam by było taniej
Miałem okazję widzieć kuchenkę gazową podłączoną za pomocą wężyka do wody!
Może jakby było takie forum to ten ktoś dowiedziałby się, że tak nie można.
Zrób sam, zawsze było i będzie. Jedni robią z ciekawości bo lubią majsterkować, inni bo nie mają pieniędzy na fachowca. Edukować zawsze należy niezależnie czy to piekarz lub lekarz.
Pozdrowienia Waldek

ODPOWIEDZ