Punkt wypustowy przyłączenia rozdzielni.

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
jacasquad
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: jacasquad » pt gru 28, 2018 22:23

Witam serdecznie forumowiczów.
Czy jest ktoś z szanownych forumowiczów, kto może mi wytłumaczyć co rozumie się pod pojęciem „ punktu wypustowego przyłączenia rozdzielni „ ?

Dostałem od elektryka wstępny kosztorys prac i załącznikiem jest cennik. Dla przykładu podam:
- punkt wypustowy oświetlenia górnego wew. 45 zł/szt
- punkt wypustowy przyłączenia rozdzielni ( cena za każdy obwód elektryczny) 90 zł / szt

Stąd moje powyższe pytanie. Jakbyście mogli to wytłumaczyć. Z góry dzięki .

Pozdrawiam

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Solidne mierniki w najlepszej cenie

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » sob gru 29, 2018 11:11

jacasquad pisze:
pt gru 28, 2018 22:23
Stąd moje powyższe pytanie. Jakbyście mogli to wytłumaczyć. Z góry dzięki .
To może wytłumaczyć Twój elektryk, ilu elektryków tyle interpretacji. :)

Ten prymitywny-skrócony sposób wyceny stosują leniwi elektrycy, do prostych instalacji, którym nie chce się rzetelnie wycenić roboty.
Do kosztorysowania są specjalistyczne programy, z których nie chce się Twojemu elektrykowi skorzystać.
Prawda jest taka: inwestor nie chce zapłacić za wycenę, a instalator nie chce za darmo robić kosztorysu!!! Fakt, aby porównać różne wyceny potrzebny jest dokładny projekt, ........ a jego nie ma!!!

Tu była dyskusja:
https://ise.pl/forum/dyskusje-o-finansa ... unkt-11162

https://ise.pl/forum/dyskusje-o-finansa ... znych-9182

tu stare wpisy, ale aktualne sprzed 13 lat

https://ise.pl/forum/o-elektryce-elektr ... jnych-7366

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

jacasquad
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: jacasquad » sob gru 29, 2018 19:09

Ok dzięki

Paniki
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Paniki » sob gru 29, 2018 22:28

Wygląda na to, że to każdy przewód z instalacji wprowadzony do rozdzielnicy, czyli osobny obwód/każdy jeden "bezpiecznik"

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » sob gru 29, 2018 22:32

STANCA pisze:
sob gru 29, 2018 11:11
Ten prymitywny-skrócony sposób wyceny stosują leniwi elektrycy, do prostych instalacji, którym nie chce się rzetelnie wycenić roboty.
Do kosztorysowania są specjalistyczne programy, z których nie chce się Twojemu elektrykowi skorzystać.
KNR do wyceny instalacji w domku jednorodzinnym, serio? To ile musiałaby kosztować taka instalacja, gdyby każdy elektryk miał kupować oprogramowanie do kosztorysowania?

jacasquad
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: jacasquad » sob gru 29, 2018 23:03

I jeszcze jedno pytanie. Czy punkt wypustowy podłączenia rozdzielni ( za każdy obwód 90 zł ) jest to podłączenie obwodów gniazd, oświetlenia itp. do włącznika nadmiarowo-pradowego ? Pytam ponieważ chcę pomóc osobie z rodziny a niestety dzieli nas odległość.
Sytuacja wyglada następująco :
Etap kładzenia przewodów jest zakończony. Pozostała do podłączenia rozdzielnia na szynie TH z 14 modułami tj.:
- 1x wyłącznik izolacyjny 1 fazowy
- 3x RCD 1 fazowe
- 10x wyłącznik nadmiarowo-prądowy
Elektryk zarzyczył za rozdzielnie 1300 zł. Czy jest to cena w porządku czy próbuje moją ciotkę naciągnąć tłumacząc jej, że podpięcie wszystkich obwodów do bezpieczników ( a jest ich 10 i z tego co zrozumiałem to właśnie liczy 90 zł/obwód ), zainstalowanie 14 modułów, plus trzy lub cztery mostki i wykorzystanie linki i końcówek tulejkowych zamyka się w kwocie ok 1300 zł. Rozdzielnia była już osadzona.

Proszę o opinie i radę. Etap montażu rozdzielnicy na razie został wstrzymany.
Jeżeli jest to w porządku to przekaże ciotce że jest ok , a jeżeli nie to proszę o info Was, którzy znacie się na temacie w jakim przedziale może być cena za podłączenie i jak opisują to elektrycy w swoich cennikach.

PS: Jest to mieszkanie w bloku.

ELPat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: ELPat » ndz gru 30, 2018 0:00

1300zł to z materiałem czy bez ?

Tak czy inaczej wydaje się trochę dużo moim zdaniem (!)
Nie biorę odpowiedzialności za to co robisz.

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: luka2nd » ndz gru 30, 2018 12:19

Każdy wycenia pracę po swojemu. Zamiast pytać o takie rzeczy na forum, proponuję poszukać kogoś, kto zrobi Panu alternatywną wycenę. Tak czy inaczej, bez względu na koszt usługi, prawidłowo powinna się ona zakończyć wykonaniem pomiarów rezystancji izolacji, sprawności wyłączników różnicowoprądowych oraz impedancji pętli zwarcia - będzie to sprawdzenie bezpieczeństwa instalacji przed jej oddaniem do użytkowania.

Paniki
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Paniki » ndz gru 30, 2018 18:26

Ja mówiłem o położonym okablowaniu jednego obwodu czy to gniazd czy oświetlenia, po tym jak w przykładzie wspomniałeś również o wypustach oświetleniowych na suficie.
A teraz mówisz, że etap okablowania jest zakończony. Ilu modułowa jest sama rozdzielnica? Bo wspomniane aparaty to zajmują 17 modułów. Pokaż ofertę na całą instalację i jej wykonanie to można coś powiedzieć, ale rozmowa na temat samej ceny jest bezsensowna bo każdy ma inną i nic nikomu do tego (Jeśli cała instalacja jest ok)

jacasquad
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: jacasquad » ndz gru 30, 2018 21:14

Witam ponownie. Nie jestem w stanie tego kontrolować na odległość - rozmawiałem z ciotką i będzie podpytywać elektryków.
Natomiast chciałbym zapytać jaka według Was mogłaby być cena za samo podłączenie rozdzielni w konfiguracji jaką wcześniej podałem tj.: 1x FR, 3x RCD i 10x „S”. Przewody z obwodów są wypuszczone w rozdzielni i gotowe do ściągnięcia izolacji i podłączenia ( instalacja modułów , obszycie rozdzielni , bez pomiarów )

Zablokowany