Wkładki - prąd zadziałania

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
ODPOWIEDZ
Dumanek
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: śr cze 27, 2012 19:21

Wkładki - prąd zadziałania

Post autor: Dumanek » sob paź 06, 2018 17:57

Witam wszystkich - poszukuję kogoś kto łopatologicznie wytłumaczy mi pewną rzecz (z góry przepraszam jeśli temat jest błahy)
Analizowałem ostatnio tabele i wykresy czasowo prądowe dla wkładek bezpiecznikowych str 331 i 333 w załaczonym pliku i zastanawiam się dlaczego w tabelach do tych wykresów prąd który powoduje „przepalenie” bezpieczników jest określany jako „I max” Czy nie powinno się go określać jako „I minimum” Przecież wykonując pomiary impedancji pętli zwarcia określamy impedancję pętli po to by określić prąd który popłynie w obwodzie i spowoduje wyłączenie zabezpieczenia w określonym czasie. Określamy pętlę dla minimalnego prądu przy którym zadziała zabezpieczenie (skoro jakieś zabezpieczenie zadziała np. przy 50A w zależności od klasy oczywiście to zadziała również przy 150A w tym samym czasie a pewnie i krótszym)
Skąd w takim razie określenie „Imax” – Czy nie powinno być w tabelach „I min” ??
Z góry dziękuję za każde informacje
Załączniki
bezpieczniki_nh_gG_gF.PDF
(2.89 MiB) Pobrany 25 razy



Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja
 

Waldek4

Wkładki - prąd zadziałania

Post autor: Waldek4 » ndz paź 07, 2018 8:02

Dumanek pisze:
sob paź 06, 2018 17:57
Czy nie powinno być w tabelach „I min” ??
Przedział między Imin a Imax, bez samej wartości Imax, to prąd, który może spowodować zadziałanie bezpiecznika ale nie musi. Dopiero prąd Imax i powyżej Imax na pewno spowoduje zadziałanie bezpiecznika. Wartość prądu, co do którego nie mamy pewności, że spowoduje przerwanie obwodu nie jest przydatna w ochronie przed porażeniami.

rel
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 224
Rejestracja: czw sie 14, 2003 19:42
Lokalizacja: Łódź

Wkładki - prąd zadziałania

Post autor: rel » ndz paź 07, 2018 18:16

Impedancja pętli zwarcia decyduje o tym, czy dobrany bezpiecznik wyłączy obliczony prąd w przewidzianym czasie. Jeżeli z pomiarów wychodzi 50A, to nigdy nie popłynie 150A. Przepięcia wywołują anomalie i nie zawsze w krótkim czasie pali się instalacja. Pomiary są kosztowne, ale potrzebne.

Waldek4

Wkładki - prąd zadziałania

Post autor: Waldek4 » czw paź 11, 2018 16:03

Może jeszcze dla wyjaśnienia dodam: z czego wynika wspomniany Imin i Imax wkładki bezpiecznikowej? Otóż z rozrzutu produkcyjnego parametrów. Taki podwójny wykres prądowo-czasowy nazywa się wykresem pasmowym. Poniżej link do materiału, który dużo wyjaśni: http://www.redinpe.com/attachments/arti ... aknn33.pdf

ODPOWIEDZ