Wyłączniki/rozłączniki 4P

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
ODPOWIEDZ
emigrant
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: emigrant » sob cze 09, 2018 14:59

Tutaj jest pomysłowo rozwiązane. Nie ma możliwości skrajnego biegunu fazowego zewrzeć jako pierwszy, bo nie ma dostępu do niego -> http://www.hager.pl/katalog-produktow/r ... 145636.htm O ile to 3P+N.

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Artur_Dor
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: Artur_Dor » sob cze 09, 2018 17:04

Czytam ten wątek regularnie i z ciekawości podpytałem w sklepie el. - sprzedawca powiedział, że ponad 80% elektryków nie kupuje FR 4 polowych tylko 3 polowe.
Ale do rzeczy - pytanie jest o RCD - jeżeli jest 3f to po wyzwoleniu też może tor N załączać/ rozłączać się ze zwłoką i co wtedy ?? w przypadku RCD nie mamy możliwości niepodłączenia N.
[ps. jeżeli była już poruszana ta kwestia to widocznie przeoczyłem. ]

Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: elpapiotr » sob cze 09, 2018 19:39

Witam.
Bardzo dobre pytanie, jednak zwróć uwagę, kolego, że w tym przypadku inna jest budowa aparatu i dźwigni załączającej.
Oczywiście może zdarzyć się stan awaryjny, na który wpływu nie mamy, niestety.
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.

bresland
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: bresland » ndz paź 21, 2018 10:39

Przeglądając instalacje w budynku zamieszkania zbiorowego natknąłem się na tablice rozdzielcze, gdzie wyłącznikiem głównym był FR104/63A (100A). Zwracając uwagę inwestorowi, że tak nie powinno być, otrzymałem odpowiedź, że tak jest na projekcie. I faktycznie tak jest:

https://photos.app.goo.gl/gD6GYY2FuPoYzQE87
https://photos.app.goo.gl/uAcEr4XLAWBp1hXP9

Poprosiłem o tel. do projektanta. Projektant stwierdził, że jak inwestor chce, to może zamienić 4p na 3p+n, dla niego to wszystko jedno.

Inwestor teraz nie bardzo chce mi wierzyć, że wymiana jest konieczna, bo ja nie mam uprawnień projektowych, a projektant ma, więc wie lepiej.

Czy ktoś z uprawnieniami projektowymi, mógłby się do sprawy odnieść?

Przy okazji, ostatnio spotkałem się z kilkoma przypadkami zastosowania 4p rozłączników, jedna w domu prywatnym, gdzie rozłącznik był opisany jako wyłącznik główny:

https://photos.app.goo.gl/PsAZ2L8nXKiVGkhE6
https://photos.app.goo.gl/75BEE624CvYAypeV8

oraz druga - w budynku jednej z uczelni wrocławskich:

https://photos.app.goo.gl/czChZeQDsQtaAYuV9

O co w tym wszystkim chodzi!?

Awatar użytkownika
elpapiotr
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Kontakt:

Post autor: elpapiotr » ndz paź 21, 2018 10:46

Witam kolegów.

Sprawa jest bardzo prosta - w przypadku zastosowania rozłącznika 4P istnieje niebezpieczeństwo, że tor neutralny w rozłączniku może (ale nie musi) załączyć się później w stosunku do torów fazowych i/lub rozłączyć wcześniej.
A to nic innego, tylko podanie napięcia międzyfazowego na odbiorniki 1-fazowe, co może zaskutkować uszkodzeniem tych odbiorników.
Elektrycy taki stan rzeczy nazywają czasem "pływającym zerem".
Pozdrawiam.
Paweł Piotr.

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » ndz paź 21, 2018 11:15

bresland pisze:
ndz paź 21, 2018 10:39
Czy ktoś z uprawnieniami projektowymi, mógłby się do sprawy odnieść?
Ja posiadam uprawnienia projektowe i mogę się do tego odnieść:
Rację ma zarówno projektant jak i Kolega, ponieważ jeśli rozłącznik 4-polowy spełnia wymagania PN to projektant ma prawo taki aparat zaprojektować.
Rozłącznik, jak każde inne urządzenie ma prawo ulec uszkodzeniu i tu rację ma Kolega. Inwestor jest w kropce, bo on się na tym nie zna ale w wątpliwości popadł.
Moja rada na przyszłość:
Jeśli masz wątpliwości, co do działania tego aparatu, wystarczy odpowiednim przewodem połączyć na stałe tor ,,N" i nie tworzyć sztucznych problemów.

emigrant
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: emigrant » ndz paź 21, 2018 12:42

Gdzie wiedza techniczna, inżynierska projektanta? Jakaś logika(pomyślenia własnym mózgiem), jakie mogą być skutki zastosowania rozłącznika izolacyjnego 4P, gdzie jeden z torów rozłączanych to neutralny. Neutralny można rozłączać jako żyłę roboczą a nawet trzeba w przypadku układu sieci zasilającej TT.
Rozłącznik izolacyjny 4P nie musi ulec uszkodzeniu ani być wadliwy fabrycznie, żeby puścić napięcie miedzyfazowe na odbiorniki jednofazowe. To nie są aparaty przystosowane konstrukcyjne do rozłączania toru neutralnego razem z fazowymi.
Jestem wręcz przekonany, że projektanci nie mają totalnego pojęcia, że istnieje coś takiego jak FR 3P+N ze zwłoką czasową dla toru neutralnego. Takie są skutki masowego wstawiania do rozdzielnic FR 4P. Kolejne paprorki to elektrycy co takie FR wstawiają bo tak jest w projekcie. Projekty można konsultować, zgłaszać błędy, itd. Może i by ktoś to robił, ale też jestem przekonany, że większość elektryków nie ma zielonego pojęcia, że istnieje coś takiego jak FR 3P+N. Kupują to co jest dostępne w lokalnej hurtowni. Żeby było śmieszniej to w hurtowniach nawet nie wiedzą co to jest rozłącznik izolacyjny 3P+N. W sensie o co chodzi i jak to działa. Już nie mówiąc, że mają coś takiego na stanie...

ELPat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Post autor: ELPat » ndz paź 21, 2018 18:39

bresland pisze:
ndz paź 21, 2018 10:39
Poprosiłem o tel. do projektanta. Projektant stwierdził, że jak inwestor chce, to może zamienić 4p na 3p+n, dla niego to wszystko jedno.
Napiszę tak jak to jeden kolega z forum kiedyś napisał....
Zaprosić projektanta z jego laptopem i dać mu obcinaki do kabli. Podłączyć mu komputer do gniazda i kazać przeciąć niebieską żyłę. Wtedy się nauczy ;)
Nie biorę odpowiedzialności za to co robisz.

ODPOWIEDZ