Wzrost cen za energię elektryczną

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 722
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Wzrost cen za energię elektryczną

Post autor: luka2nd » śr wrz 22, 2021 18:12

No ale przecież transeuropejska sieć elektroenergetyczna istnieje - choć w formie dwóch lub trzech zsynchronizowanych ze sobą systemów. Polska jest połączona z Niemcami na północy i południu, co czasem przysparzało nam nieco problemów ze względu na przepływ energii ze zlokalizowanych na północy Niemiec farm wiatrowych do południowych landów. Niemiecka energia "przy okazji" filtrowała się u nas z wyższych harmonicznych :) z tego też powodu wybudowano przesuwnik fazowy na linii Krajnik-Vierraden.
witek17 pisze:To że droższe, to oczywiste. Ale sprawność całkowita chyba wyższa? Elektryczna + cieplna. Ja nie twierdzę, że mają być tylko elektryczne, albo tylko mieszane, lub tylko solary. Zawsze trzeba indywidualnie spojrzeć na konkretną instalację i oczekiwania klienta.
Szczerze mówiąc, nie zgłębiałem tego tematu, ale tłumaczę to sobie w ten sposób, że rynek zweryfikował solary na korzyść fotowoltaiki :) obecnie raczej się tych kolektorów hurtowo nie montuje, zapewne ze względu na problemy natury technicznej, której uniknąć pozwala fotowoltaika. Nie bez znaczenia jest też na pewno program "prosument", który nie zachęca odbiorców do oszczędzania energii - bo przecież panele naprodukowały i jest za darmo.Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych
 

witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 219
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Wzrost cen za energię elektryczną

Post autor: witek17 » czw wrz 23, 2021 7:04

To dzisiaj oczywiście fantazja, ale myślałem o takiej aorcie energetycznej Europy. Od Portugalii, do Finlandii, z odgałęzieniami do Półwyspu Skandynawskiego, Rumunii i Ukrainy, Bałkanów, Półwyspu Apenińskiego, być może Wielkiej Brytanii. O zasięgu dużo większym od nawet sporych układów barycznych. Coś, co pozwoli uratować sytuację energetyczną w Norwegii, gdy tam akurat jest słabo, za pomocą energii z Hiszpanii, gdzie akurat są spore nadwyżki. Fantazja fantazją, ale czyż nie była nią koncepcja podobnej magistrali pomiędzy Niemcami a Północną Afryką? Z tym ostatnim pomysłem byłby spory problem natury pozatechnicznej, niestabilność polityczna Afryki i podatność instalacji na ataki.

Instalacje z akumulatorami litowymi będą zbyt drogie i potrzebować będą olbrzymich ilości litu. Ten kierunek się nie sprawdzi. Mają zalety, dosyć bezpieczne, ale to nie samochodzik, czy nawet 200 tysięcy samochodzików. Już prędzej gigantyczne magazyny wodoru i ogniwa paliwowe.

muzygog
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 10
Rejestracja: pn gru 13, 2004 13:05
Lokalizacja: Płock

Wzrost cen za energię elektryczną

Post autor: muzygog » czw wrz 23, 2021 21:05

Rachunek za energię 2021 - olej na płótnie:


Obrazek

witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 219
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Wzrost cen za energię elektryczną

Post autor: witek17 » pt wrz 24, 2021 8:28

Jak mówił klasyk :D "plusy Unii Europejskiej mają swoje plusy i minusy", lub w bardziej znanej wersji "są plusy dodatnie i plusy ujemne" :D

ODPOWIEDZ