Zakładanie firmy - elektryka

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
ODPOWIEDZ
miloszcwiklak
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: miloszcwiklak » pt sie 17, 2018 7:57

Hej, zastanawiam się nad założeniem własnej działalności jako elektryk. Czy możecie mi opisać swoje doświadczenia?
Jak będzie wyglądać opcja z zatrudnieniem kogoś? Proszę o sensowne odpowiedzi :)

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny miernik instalacji elektrycznych

miloszcwiklak
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: miloszcwiklak » pt sie 17, 2018 8:00

chciałbym jeszcze wiedzieć, czy jak działalność jest za granicą, to zmienialiście kartę... bo ja na razie mam a2mobile.pl i wolałbym zostać przy roamingu ale czy to się opłaci?

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Post autor: STANCA » ndz sie 19, 2018 14:59

Człowiek cieszy się dwa razy, raz zakładając firmę i drugi raz jak zlikwiduje bez strat. Mam nadzieję, że masz stosowne wykształcenie, praktykę w zawodzie i stosowne uprawnienia.

Własna firma to wiele dodatkowych nowych problemów, których wcześniej nie było. Aby z tego żyć trzeba uzbierać klientów. Gdy będzie nadmiar prac, można zatrudnić dodatkowe osoby. Dodatkowe osoby to nowy problem. Przyjąć łatwo, ze zwolnieniem już jest inaczej. Dochodzi księgowość i wiele innych nowych problemów. Dodatkowi pracownicy, to często kolejne zestawy narzędzi.

Warto wszystko przemyśleć i przekalkulować czy wystarczy kasy na start, narzędzia, mierniki, stosowny środek lokomocji itp.

Tu masz więcej:
http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2018/650/1

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej

Data ogłoszenia: 2018-03-30
Data wejścia w życie 30 04 2018
Nazwa dziennika: Dziennik Ustaw
Rok: 2018
Pozycja: 650

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 80646L.pdf
Dz.U. 2018 poz. 646

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

electrics
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: electrics » pn sie 20, 2018 9:59

Taaak... poza tym, stając się przedsiębiorcą, niejako automatycznie człowiek przestaje być elektrykiem, ponieważ zwyczajnie nie starcza mu już na to czasu. Przedsiębiorca, to zupełnie inny zawód niż elektryk...

elektrykchorzow.com
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: elektrykchorzow.com » pt sie 24, 2018 17:46

Witam
Prowadzę własną działalność w tej branży od 2009. Gdybym wiedział jak będzie wyglądało moje życie to zostałbym przy pracy na etacie.
Zastanów się kilka razy zanim zaczniesz. Wycofać się jest ciężko.

Klientów znajdziesz pod warunkiem, że będziesz albo bardzo dobry jakościowo albo najtańszy. Ale warto się cenic wyżej, bo wielu klientów woli zapłacić ale mieć porządnie zrobione.

Drugi problem: ciężko znaleźć dobrych pracowników. To teraz ogromny problem. Gdy powiększyłem firmę zbyt gwałtownie i zwiększyłem zatrudnienie z 1,5 etatu do 6 osób w ciągu roku zadłużyłem się na około 250tys. zł. Niewłąściwi ludzie lub jak bedziesz za miękki - szybko mogą cię doprowadzić do bankructwa.

Trzy: żeby prowadzić działalność musiśz mieć dużą wiedzę techniczną i doświadczenie. Najpierw kilka lub kilkanaście lat praktyki jako pomocnik, potem monter w kilku różnych firmach. Musisz poznać nie tylko instalacje w mieszkaniach ale zasady trochę zasady projektowania instalacji w budynkach wielorodzinnych i przemysłowych.

4: Bez dobrych narzędzi nie zarobisz bo bedziesz miał małą wydajność. Musisz liczyć na start dla dwóch osób (ty+pracownik) myślę że około 30tys na narzędzia (nie licząc magazynu i samochodu) a potem stale dokupować.

5: pamiętaj o samochodzie z bagażnikiem na dachu - dranbiny trzeba wosić

6. uprawnienia E i D

7. Biuro rachunkowe i wynajem magazynu

8. Nerwy ze stali - bez tego nawet nie próbuj swojej firmy.

Pozdrawiam
I żeyczę podjęcia właściwej decyzji
Mirek Nocoń z Chorzowa

elektrykchorzow.com
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: elektrykchorzow.com » pt sie 24, 2018 17:51

Z zagranicą uważaj - w różnych krajach są rózne przepisy dotyczące ochrony p.porażeniowej i rózna standardy wykonia instalacji.
Najpierw poznaj jak w danym kraju wyglądają dobrze zrobione instalacje i jaki stosuje się osprzęt oraz zwyczajowe wyposażenie mieszkań a potem rób.
Często poprawiam u nas instalacje po ukraińskich elektrykach, a oni mówię że u nich się tak robi... (tak jak u nas w latach 80-tych)
Pozdrawiam
Mirek Nocoń z Chorzowa

wisien-w1
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: wisien-w1 » pt sie 24, 2018 21:18

Czytając wasze posty, można dojść do wniosku, że tylko praca na etacie daje szczęście. Jeżeli pracujecie na etacie u gościa, któremu cały ten korowód się opłaca, dlaczego wam ma się to nie kalkulować? Jeżeli masz wiedzę i jesteś pracowity to dasz sobie radę. Na początek masz niski zus, poszukaj jakichś form dotacji w urzędzie pracy na narzędzia, samochodu nie musisz od razu brać w leasing za sto tysięcy (ja zaczynałem od forda couriera za 3 tysiące i naklejek na auto za 100zł). Złap kontakt z jakąś hurtownią, żeby nie robić sobie w garażu magazynu z towarem za 20tysięcy, wydrukuj wizytówki i przypinaj je na ścianach świeżo budowanych domków. Powodzenia chłopie i nie słuchaj marudzenia, że się nie uda.

slawekm7
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: slawekm7 » pt sie 24, 2018 22:12

Czy świadectwo E i D wystarczą, aby prowadzić instalatorstwo? Mam wątpliwości.

Brencik
Rozmówca
Rozmówca
Kontakt:

Post autor: Brencik » pt sie 24, 2018 22:20

Nie, jeszcze trzeba doktorat z fizyki kwantowej.
Do robienia instalacji wystarcza najprostsze, najprymitywniejsze uprawnienia.

slawekm7
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: slawekm7 » pt sie 24, 2018 22:28

Energetyka nie wymaga uprawnień do pełnienia samodzielnych funkcji w budownictwie?
Może coś się zmieniło.

ODPOWIEDZ