Budowlańcy w elektryce

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
ODPOWIEDZ
Carlos223223
Rozmówca
Rozmówca

Budowlańcy w elektryce

Post autor: Carlos223223 » pn lut 04, 2019 22:36

Witam szanowne grono.
Dzisiaj przeglądając pewien portal z ogłoszeniami natknąłem się niejednokrotnie na budowlańców elektryków. Powiem szczerze, że aż nóż w kieszeni mi się otwiera. Moim zdaniem jest to kary godne. Ja się nigdy nie wtryniam im w robotę bo i po co ale widzę, że nie każdy wychodzi z takiego założenia. Nie wiem do końca jak to jest w przepisach ale one chyba nie są do końca ścisłe jeżeli chodzi o modyfikacje instalacji elektrycznej i każdy na to lachę kładzie. Co Wy panowie w tej kwestii uważacie?

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Wyjątkowa promocja

Niczypuruk
Rozmówca
Rozmówca

Budowlańcy w elektryce

Post autor: Niczypuruk » pn lut 04, 2019 22:56

Link z reklamą uleciał.
Polecam regulamin forum:
https://ise.pl/component/k2/1475-regulamin-forum-isepl

moderator STANCA
Ostatnio zmieniony wt lut 05, 2019 19:47 przez Niczypuruk, łącznie zmieniany 3 razy.

Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Budowlańcy w elektryce

Post autor: Simcode » wt lut 05, 2019 11:55

Carlos223223 pisze:
pn lut 04, 2019 22:36
Nie wiem do końca jak to jest w przepisach ale one chyba nie są do końca ścisłe jeżeli chodzi o modyfikacje instalacji elektrycznej
Jeśli kolega nie wie jak to jest w przepisach to skąd u ciebie taka sugestia o nieścisłości ich.
Carlos223223 pisze:
pn lut 04, 2019 22:36
i każdy na to lachę kładzie.
" Lachę " kładą partacze a co jeszcze częściej ludzie którzy nie właśnie znają tych przepisów. I zatem brak wiedzy pociąga za sobą wykonanie o tak niskim standardzie.

Carlos223223
Rozmówca
Rozmówca

Budowlańcy w elektryce

Post autor: Carlos223223 » wt lut 05, 2019 15:47

Głównie to inwestorzy nie mają pojęcia o co chodzi. Oni tylko mają mieć zrobione tanio a reszta ich nie obchodzi. A potem są efekty jakie są.
Kolego simcode jak się łączy kabel dwuzylowy z trzyzylowym to chyba jest nieścisłość prawda.
Z resztą zamykam temat bo widzę, że za chwilę się okaże zostanę zjechany choć nie o to mi chodziło.
Pozdrawiam.

luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny

Budowlańcy w elektryce

Post autor: luka2nd » śr lut 06, 2019 10:38

Nie wrzucajmy wszystkich inwestorów do jednego worka. Jest wielu świadomych ludzi, którzy zlecają wykonanie instalacji fachowcom. I choćby nie wiem, jak pomstować, rynek "złotych rączek od wszystkiego" nie zniknie, bo tego wymagają klienci - zwłaszcza że świadectwo kwalifikacji można sobie kupić za cenę egzaminu (piszę: kupić, bo sprowadza się to do transakcji zakupu, skoro egzaminatorzy sami odpowiadają na swoje pytania). Nie każdego stać na zatrudnienie instalatora, a każdy chce mieć w domu komplet instalacji - więc rynek odpowiada pojawieniem się murarzy-elektryko-hydrauliko-gazowników.

Moja rada w tym temacie jest taka: rób swoje, najlepiej i najstaranniej jak potrafisz, a nie będziesz musiał stawać do cenowej konkurencji z murarzami - bo cenowo elektryk ZAWSZE przegra z murarzem. Też kiedyś myślałem, że budowlańcy stanowią dla nas nieuczciwą konkurencję, ale już wyzdrowiałem z tego poglądu. Czasy są takie, że można przebierać w zleceniach - i trzeba z tego daru korzystać, bo nie wiadomo jak długo to potrwa.

Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert

Budowlańcy w elektryce

Post autor: STANCA » czw lut 07, 2019 21:28

Stary wpis:
STANCA pisze:
czw mar 25, 2010 16:43

Witam
Przez przypadek trafiłem do mieszkania gdzie robiono łazienkę. Pozwolono mi zaglądnąć.
Strach się bać, nad drzwiami stara instalacja podłączona do nowej na skrętkę i na to mają iść kafelki jak mi powiedziano. Na wanną obniżony sufit i tam przygotowane trzy wypusty na lampki halogenowe. Przewód 3x1,5, ale ten "zapasowy kolor" już obcięty.
Sprawdzam czy to na 230V czy 12V te halogeny mają być. Niestety nad wanną na 230V.
Łazienka ciasna, pralka obok zachodzi na strefę. Wypust do kinketu bocznego też w strefie w której nie powinien być.

Stwierdzam, to nie mógł zrobić elektryk. Przyznają mi rację.
Niestety kafelmistrz jest uniwersalnym "fachowcem" i robi kompleksowo.

No cóż kafelmistrza nie zastąpimy, on jest uniwersalny.
Kto tych oszołomów powstrzyma?

STANCA

STANCA pisze:
czw maja 11, 2006 14:20
Kotłownia po modernizacji 1,5 roku temu:

Brak połączeń wyrównawczych.
Wykonać połączenia wyrównawcze zgodnie z przepisami zawartymi w Dz. U. nr 75 poz. 690 z 2002 r. i normami.

W kotłowni wadliwie wykonano zasilanie pieca podłączając go z najbliższego punktu oświetlenia. Był już moment gdzie zimą podczas awarii oświetlenia nie działał piec CO.

Wykonać nowy osobno zabezpieczony obwód zasilany z najbliższej rozdzielni.
Był to kolejny fragment z przeglądów. Podłączenie elektryczne pieca wykonał pracownik, pomocnik hydraulika. Nie pytajcie czy dał wyniki pomiarów.

Samo życie!
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Awatar użytkownika
topmir
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Budowlańcy w elektryce

Post autor: topmir » pn lut 11, 2019 9:39

Wypowiedzi nie związane z tematem przeniesiono do NORMY PRZEPISY PRAWO

STANCA
topmir pisze:
czw lut 07, 2019 22:47
Niestety z przykrością muszę stwierdzić ze wpis kol.STANCA cały czas jest aktualny bo co się zmieniło w tym temacie to tylko data.
Czy jest wyjście z takiej sytuacji? Moim zdaniem tak i na pewno w tym pomogłyby rzetelne okresowe pomiary, kontrole rzetelności pomiarów , wykonania onstalacji zarówno w zakładach , spóldzielniach(wspólnotach) mieszkaniowych jak i domkach jednorodzinnych.
Na pewno jest to jedna z dróg pomocnych do osiągnięcia normalności w tym kraju a nie przyzwolenia na wszelakiej maści kombinacje prowadzące do szerzenia się patologii. Brak rzetelnych kontroli to najczęściej zachęta dla partaczy aby dalej swój proceder uprawiali.
Zdaję sobie sprawę z tego że nie jest to szybka droga na której błyskawicznie osiągnie się sukces ale od czegoś należy zacząć a samym narzekaniem i wskazywaniem absurdów na pewno celu się nie osiągnie. By szło ku lepszemu jak zwykle należy też zaczynac od siebie , swojego podwórka bo tu najwiecej widzimy pleniącego się zła. Muszą to być działania jasne , przejrzyste aby kombinatorzy czuli się coraz bardziej zagrożeni. Zdaję sobie tez z tego sprawe że musi tu być pełne zaangażowanie i zrozumienie powagi sytuacji ze strony odpowiedniego ministerstwa, sejmu jak równiez SEP-u bo wzorce są ( inne kraje europejskie) wystarczy tylko wprowadzic je w zycie u nas ale bez zaangażowania w/w dalej będziemy zaściankiem europy

ODPOWIEDZ