Dobór ochronnika przepięć

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
ebygma
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: ebygma » pt maja 29, 2020 9:42

Witam
Mam prośbę o radę i wyjaśnienie jaki ochronnik przepięć zastosować .
Pomijam tanie ochronniki.
Mam projekt ale coś się projektantowi pomyliło bo na schemacie napisał SPA 401 a jest to dla sieci TNS ja mam TNC .
W ubiegłym roku trochę się zmieniło bo Tauron zmienił linię napowietrzną typową 4 przewodową linkę alu na przewód samonośny ASXSN i tak od trafa leci po słupach , czekam teraz na zamontowanie skrzynki złączowo pomiarowej na jednym słupie przy mojej działce. Tauron idzie po taniości i nie chcą mi zrobić ww skrzynki w granicy posesji przy wjeździe przez co będę miał ze 30 m dalej , trudno .

od tego złącza będę miał przyłącz ziemny około 70mb czy całość tj ten ASXSN plus moje przyłącze ma wpływ na rodzaj ochronnika.

Edit: nie ma w projrkcie ochrony odgromowej i nie ma jej zrobionej

Sieć TN-C
rozdział PEN będzie w garażu , tam też będzie SPD , chcę dać kombinowany tylko nie wiem czy DSH TNC 255 941300 czy droższy DEHNVENTIL TNC 255 951300 drugi ma wymienne wkładki no i większy prąd udarowy ale czy jest sens wydawania raz więcej , czy wystarczy ten z niższym prądem udarowym ,
w sumie od transformatora mam teraz około 300mb kablem ASXSN potem będzie 70mb przyłącza YAKY 4x 25 mm2 lub YKY 4x16mm2

Edit2: w katalogu DEHN z ochronników kombinowanych oprócz Dehnventila jest ten DSH TNC 255 941300 i 941305 i 941306 który będzie odpowiedni ?

Dziękuję za wyjaśnienie

Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie

Awatar użytkownika
dawidgta
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany

Post autor: dawidgta » sob maja 30, 2020 8:19

Myślę że odpowiednim SPD w twoim przypadku byłby Dehnshield kombinowany T1+T2 ponieważ pomiędzy złączem kablowym a transformatorem jest lina napowietrzna więc trzeba zastosować ochronę stopnia pierwszego i drugiego. Więc najlepszym ogranicznikiem będzie ogranicznik kombinowany. Jeśli podział będzie robiony w tej samej rozdzielnicy co będzie zamontowane SPD to nie ma sensu zakładać 4 polowego tylko 3 połowy wystarczy 🙂

ebygma
Rozmówca
Rozmówca

Post autor: ebygma » sob maja 30, 2020 19:57

Dzięki za odpowiedź , ale to wiem że 3 polowy , zastanawiam się tylko który z tych 4 -ch co podałem wystarczy , to i tak patrząc na to co inni montują i w hurtowniach co proponują to chyba wybór jeden z lepszych.
Najlepszy byłby ten DEHNVENTIL TNC 255 951300 ale czy to nie jest zbyt wymyślny sprzęt w mojej sytuacji?.
Tak jak pisałem od jesieni od trafo leci co prawda linia napowietrzna ale już izolowana a nie zwykła linka , potem ze słupa pójdzie ziemią około 60 - 70m do rozdzielnicy.
Pytanie jakiego prądu udarowego można się spodziewać i jaki w takiej sytuacji brać ochronnik czy któryś z Dehnshildów z :
PRĄD UDAROWY (10/350

ODPOWIEDZ