Instalacja odgromowa budynku hali, ale...

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem. "Grupa Elektrycy"Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
czurek
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 2
Rejestracja: czw lut 07, 2019 10:35

Instalacja odgromowa budynku hali, ale...

Post autor: czurek » wt mar 19, 2019 15:04

Witam kolegów. To chyba mój pierwszy post. :)

Od razu przychodzę z konkretną ciekawostką, a zaraz pytaniem. Do rzeczy.

Obecnie przebywam na budowie hali w całości wykonanej ze stali. Pokrycie dachu z płyt PWD-W 150 i ściany z PWS-W 100. Grubość blachy 0,5 mm. Jedną ze ścian hala przylega do istniejącego budynku. W tym wypadu ściana gr. 80 cm, z czego 40 cm to karton-gips ognioodporny +wełna ognioodporna. Strefa EX22. Projektant przewidział uziom w postaci otoku połączony z otokiem istniejącego budynku. Do tego instalację odgromową z drutu fi 8 (zwody poziome i przewody odprowadzające) nie izolowane (mocowane do blachy). Nowa hala ma 8 m, budynek istniejący do którego przylega - 14 m. Instalacje odgromowe obydwu budynków nie są ze sobą połączone. Do tego dwie iglice mocowane na ścianie istniejącego budynku, chroniące kanały wentylacyjne o wysokości 15 m od podłoża (czyli 1 m nad istniejący budynek).

Jestem ciekaw, jaka jest wasza opinia.

Moim zdaniem instalacja odgromowa zbędna. Jeśli jednak jest, to nawiązałbym do istniejącej instalacji.

Po drugie zarówno na dachu jak i w ścianach zamontowane są wentylatory wyciągowe oraz przepustnice. W hali szyna wyrównawcza mocowana do wewnętrznej elewacji (też blacha), do której przypięte są oprócz obudów urządzeń także słupy konstrukcyjne. Ochrona przed przepięciami enigmatycznie nazwana "B+C" przewidziana w rozdzielnicy hali, która znajduje się w istniejącym budynku, zasilana z rozdzielni głównej całego obiektu. Czy nie stwarza to waszym zdaniem zagrożenia dla urządzeń? Dodam, że oprócz napędów, jest również wiele aparatury kontrolnej i pomiarowej w obrębie nowej hali. Oprócz wspomnianej ochrony przed przepięciami brak jakiegokolwiek stopniowania zabezpieczeń (przepięciowych).

Myślę, że temat ciekawy, mam nadzieję, że podzielicie się swoimi opiniami.
Ostatnio zmieniony pn mar 25, 2019 7:04 przez czurek, łącznie zmieniany 1 raz.Post autor: sklep dla Elektryków » teraz

Profesjonalny wskaźnik w super cenie
 

Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 475
Rejestracja: pn mar 03, 2008 22:24
Lokalizacja: Suwałki

Instalacja odgromowa budynku hali, ale...

Post autor: e-sparks » śr mar 20, 2019 12:54

czurek pisze:Jestem ciekaw, jaka jest wasza opinia.
Skoro:
Projektant przewidział uziom w postaci otoku połączony z otokiem istniejącego budynku.
Tobie nic do tego.
Ty najwyżej możesz wykonać robotę dokładnie zgodnie z projektem.
Nie wydaje mi się, abyś miał prawo oceny projektu, a jeśli nawet, to powinieneś swoje uwagi przedstawić kierownikowi budowy i dalej to jego/ich sprawa.
Nie jesteś nawet stroną procesu budowlanego...
Pozdrawiam, Wiesław

Awatar użytkownika
czurek
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 2
Rejestracja: czw lut 07, 2019 10:35

Instalacja odgromowa budynku hali, ale...

Post autor: czurek » śr mar 20, 2019 15:29

No nie do końca, bo jesteśmy generalnym wykonawcą, pełnimy pełen nadzór nad budową, zarówno do strony budowlanki, technologi jak i elektryki. Kolega jest kierownikiem robót elektrycznych, mamy swoich projektantów i razem tak się nad tym zastanawialiśmy. Już parę błędów wypatrzyliśmy, zgłosiliśmy do autora projektu i zaakceptował poprawki. Przecież nie piszę tego, aby ktoś mi podał rozwiązanie, tylko jako temat do dyskusji w naszym gronie. Przetarg był na wykonawstwo, na podstawie projektu, który stanowił załącznik do ogłoszenia o zamówieniu.

Niemniej nie podważam decyzji projektanta, ale chciałem poznać wasze opinie. Najłatwiej jest napisać, że należy wykonać zgodnie z projektem nie zastanawiając się nad tym co się robi. Nie raz spotykałem się z projektami, gdzie były takie buble, przewymiarowane kable - głównie SN lub enigmatyczne stwierdzenia odnośnie wykonania, że jako wykonawca nie można sobie pozwolić na "nie polemizowanie z projektantem".

Co innego, gdy mamy przetarg projektuj-buduj.

Tak jak mówię, jestem tylko ciekaw opinii kolegów z forum, być może mających doświadczenie przy podobnych realizacjach.

Darom
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 1139
Rejestracja: sob maja 28, 2005 11:41
Lokalizacja: Łódź

Instalacja odgromowa budynku hali, ale...

Post autor: Darom » sob kwie 06, 2019 12:46

Witam kolegę czurek

Wg mnie brak istotnych danych np. szerokości nowej hali. Jeśli posłużyć się metodą toczącej się kuli, to nowa hala - aby być całkowicie w srefie ochronnej LPS starej hali - musiałaby być niezmiernie wąska. Domyślam się, że nowa hala ma przynajmniej kilkanaście m szerokości - więc wyposażenie ją we własną instalację odgromową jest logiczne. Dodatkowo autor wzmiankuje coś o strefach Ex co także uwzględnia projektrant dobierając poziom ochrony odgromowej.
Inna sprawa, to instalacja odgromowa nowej hali powinna być połącząna z instalacją starej hali, jednakże jednoznacznie aby się wypowiedzieć, też należałoby mieć projekty budowlane.

Tak więc w mojej ocenie (na podstawie danych podanych przez autora) na 95% instalacja LPS powinna być wykonana na nowej hali.

pzdr
-DAREK-
谦虚 使 人 进步

Awatar użytkownika
bezpiecznik123
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 643
Rejestracja: wt mar 04, 2014 7:29

Instalacja odgromowa budynku hali, ale...

Post autor: bezpiecznik123 » pn kwie 08, 2019 6:26

czurek pisze:
śr mar 20, 2019 15:29
Tak jak mówię, jestem tylko ciekaw opinii kolegów z forum, być może mających doświadczenie przy podobnych realizacjach.
Dobrze by było widzieć ten projekt. Moim zdaniem instalację należny wykonać i połączyć ją z instalacją budynku istniejącego.

ODPOWIEDZ